Jak to zwykle bywa, nieznajomość prawa szkodzi. Podobnie zresztą jak brak zachowania należytej uwagi zarówno podczas przeszukiwania rynku mieszkaniowego, jak i finalizowania zakupu. Informacje dostępne w poniższym tekście pomogą Ci uniknąć wielu błędów i nieporozumień, dlatego warto przeanalizować je bardzo dokładnie.
Co to jest umowa rezerwacyjna? Czego dotyczy?
Umowa rezerwacyjna, określana też jako rezerwacja wstępna, podpisywana jest wówczas, gdy klient wybrał już mieszkanie, ale potrzebuje jeszcze odrobiny czasu, by się zastanowić. Często jest ona zawierana na kilka dni, w trakcie których nieruchomość jest „blokowana”. Nie ma więc ryzyka, że w tym czasie kupi ją ktoś inny.
Warto podkreślić, że nowa ustawa deweloperska z 2021 roku sprawiła, że umowa rezerwacyjna stała się umową nazwaną. Dzięki temu istnieją pewne zasady, które je regulują. Jedna z nich głosi, że strony umowy mogą porozumieć się w sprawie konieczności uiszczenia opłaty rezerwacyjnej. Co jednak istotne, nie może ona być wyższa niż 1% ceny lokalu. Istnieją też sytuacje, w których musi zostać zwrócona. Na przykład wtedy, gdy klient nie uzyskał pozytywnej decyzji kredytowej lub gdy deweloper nie wywiązał się z obowiązków wynikających z porozumienia.
Umowa deweloperska – sprawdź nowe przepisy!
Najnowsze regulacje wprowadzone zostały przez ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z 16 września 2021 roku. Według jej zapisów, umowa deweloperska może zostać sporządzona wówczas, gdy nieruchomość:
- jeszcze nie istnieje („dziura w ziemi”),
- jest w trakcie budowy,
- oczekuje na dopuszczenie do faktycznego użytkowania.
Czego zatem dotyczy jej treść? Przede wszystkim zobowiązania dewelopera do wybudowania domu bądź mieszkania (musi ono zostać też wyodrębnione z całego budynku), przygotowania go do użytku, a także przeniesienia własności. W umowie zawarta jest również cena za tego typu działania. Może (ale nie musi) wynieść na 100% kosztu zakupu nieruchomości.
W tym miejscu trzeba podkreślić, że na podstawie umowy deweloperskiej nie stajesz się jeszcze faktycznym właścicielem mieszkania bądź domu. Warto o tym pamiętać, ponieważ w sieci często znaleźć można pytania oraz wątpliwości dotyczącej tej kwestii.
Na czym polega umowa przyrzeczona? Kiedy jest zawierana?
Żeby dysponować pełnią praw do nieruchomości, należy podpisać umowę przyrzeczoną, zwaną także ostateczną. Obejmuje ona przeniesienie własności i jest zawierana w formie aktu notarialnego. Co istotne, dostępne w niej warunki zazwyczaj są zgodne z ustaleniami wcześniejszej umowy deweloperskiej. Mowa tutaj między innymi o wysokości ceny, sposobie zapłaty za mieszkanie lub dom, czy też datę przekazania lokalu do użytku.
Kiedy zawierana jest umowa ostateczna z deweloperem? Po odbiorze nieruchomości, w trakcie którego masz prawo wskazać na wszelkie usterki i nieprawidłowości. Muszą one zostać naprawione na koszt dewelopera. Gdy umowa przyrzeczona zostanie podpisana, stajesz się formalnym właścicielem mieszkania bądź domu.
Jak widać, zawiłości prawnych związanych z zakupem nieruchomości może być naprawdę sporo. Z tego właśnie powodu przed podpisaniem czegokolwiek warto poznać swoje prawa, obowiązki, jak również aktualne przepisy. To samo zresztą tyczy się umów kredytowych zawieranych z bankiem. Takie podejście pozwoli Ci nie tylko podjąć słuszną decyzję, ale też uniknąć wielu nieprzyjemności i ewentualnych strat finansowych.