Slawbud
Slawbud

Mieszkanie lub dom w Markach – dlaczego warto? Co miasto ma do zaoferowania mieszkańcom? Przewodnik

Podwarszawskie Marki to jedno z pięciu miast w Polsce, do których najchętniej sprowadzają się nowi mieszkańcy. W rankingu popularności wyprzedziły je jedynie Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk. To robi wrażenie. Na zakup działki w mieście skusił się już niejeden deweloper. Marki mają bowiem ogromny potencjał. Z czego wynika tak ogromne zainteresowanie nieruchomościami w tym mieście? Czy to jedynie zasługa bliskości stolicy? Dlaczego warto tu zamieszkać?

slwbs1

Marki – miejscowość, która stale się rozwija

Marki uzyskały prawa miejskie w 1967 r., jednak ich historia jest zdecydowanie dłuższa. Pierwsze wzmianki o tym terenie pochodzą już z XVI w., a na początku XVII w. nazwa „Marki” pojawiła się w dokumentach Metryki Koronnej. Miejscowość była polem wielu bitew. Regularnie niszczona odbudowywała się z mozołem.

W 1827 r. Marki zamieszkiwało zaledwie 414 osób, jednak pod koniec XIX w. już ok. 10 tysięcy. Jak na ówczesne czasy, był to ogromny skok. Dokonał się on za sprawą braci Edwarda i Johna Briggsów oraz Ernesta Posselta, którzy w Markach zlokalizowali fabrykę przędzalniczą. To właśnie dzięki niej miejscowość weszła na drogę intensywnego rozwoju i stała się ważnym ośrodkiem przemysłowym w zaborze rosyjskim. W ramach inwestycji wybudowano m.in. osiedla robotnicze, kolej wąskotorową, a także kościół św. Izydora.

Po II Wojnie Światowej miejscowość zaczęła specjalizować się również w rzemiośle. Wyroby z Marek szybko zdobyły uznanie na warszawskim rynku. W 1967 r. Marki zyskały prawa miejskie i przez cały czas rosły siłę. Koniec XX wieku to okres dynamicznego rozwoju mieszkalnictwa. Boom mieszkaniowy trwa tu do dziś, a oferta deweloperów zachęca do kupna. W Markach znaleźć można zarówno przestronne, czteropokojowe mieszkanie, jak i wolnostojący, parterowy dom.

Bliskie sąsiedztwo Warszawy, dobrze rozwinięta infrastruktura, dostępność atrakcyjnych terenów zielonych to główne atuty miasta. Takiej lokalizacji nie powstydziłby się żaden deweloper. Marki z roku na rok przyciągają więc coraz większą liczbę nie tylko inwestorów, ale i mieszkańców. Co mają do zaoferowania tym ostatnim? Dlaczego warto tu zamieszkać?

Atrakcyjna lokalizacja Marek – w sąsiedztwie Warszawy i otoczeniu zieleni

Położone w powiecie wołomińskim Marki liczą ok. 35 tys. zameldowanych mieszkańców. Jednak szacuje się, że rzeczywista liczba mieszkańców jest wyższa i – co najważniejsze – z roku na rok wzrasta. Miasto stanowi bowiem kuszącą alternatywę dla Warszawy. Oferuje bowiem niższe ceny nieruchomości – przestronny dom można tu dostać w cenie warszawskiego mieszkania – oraz więcej spokoju i zieleni.

W efekcie rośnie znaczenie samych Marek jako obszaru miejskiego ściśle związanego z potencjałem gospodarczym Warszawy. Część ludzi traktuje miasto wyłącznie jako sypialnię stolicy, inni widzą w Markach o wiele więcej – miejsce idealne do życia.

Za największy atut Marek uznaje się atrakcyjną lokalizację. Składa się na nią:

 1. Bliskość Warszawy. Marki znajdują się w aglomeracji warszawskiej i graniczą z Warszawą od północnego wschodu. Od centrum stolicy dzieli je zaledwie kilkanaście kilometrów (ok. 12). W 2016 r. wprowadzono tutaj pierwszą strefę biletową. Od tego momentu mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji miejskiej na tych samych zasadach co warszawiacy.
 1. Bliskość terenów zielonych. Puszcza Słupska, Rezerwat Łęgi Czarnej Strugi czy też Horowe Bagno to tylko kilka przykładów malowniczych terenów zielonych, które leżą w Markach lub nieopodal miasta. Przez miasto przepływają dwie rzeki uchodzące do Kanału Żerańskiego – rzeka Długa oraz rzeka Czarna, co dodaje Markom uroku.

Taka lokalizacja z jednej strony zapewnia łatwy dostęp do warszawskiego rynku pracy, a także do wszystkich udogodnień i oferty kulturalno-rozrywkowej stolicy. Z drugiej zaś pozwala zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku, wypocząć na łonie natury oraz naładować baterie w cichym, zielonym środowisku. Nic więc dziwnego, że mieszkania i domy w Markach cieszą się rosnącą popularnością.

Marki – najciekawsze tereny zielone

Dostępność atrakcyjnych terenów zielonych sprawia, że Marki stanowią świetne miejsce do zamieszkania dla rodzin z dziećmi, miłośników aktywnego wypoczynku oraz właścicieli czworonogów. Rozliczne lasy i łąki zachęcają do codziennych spacerów i relaksu na łonie natury. Jazda na rowerze, nordic walking czy też bieganie w takich okolicznościach przyrody nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie, ale i samopoczucie.

Oto najciekawsze tereny zielone i rekreacyjne znajdujące się w Markach lub w ich niedalekim sąsiedztwie.

 1. Horowe Bagno. To torfowiskowy rezerwat przyrody, leżący w granicach administracyjnych Marek. Został utworzony w celu ochrony obszaru torfowisk, wilgotnych lasów i wód, w których znajdują się liczne gatunki roślin rzadkich, będące miejscem rozrodu wielu zwierząt.
 1. Jezioro Czarne (Kruczek). To płytkie, malownicze jezioro borowinowe zlokalizowane w Markach, objęte ochroną w ramach WOChK, czyli Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Znajduje się tu pomnik upamiętniający mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy podczas II wojny światowej zostali rozstrzelani przez hitlerowców.
 1. Plaża Glinianki Zielonka. To urokliwe kąpielisko zlokalizowane w Zielonce, które w okresie wakacyjnym jest strzeżone przez ratownika. Można tu zarówno aktywnie wypocząć, jak i poleniuchować na plaży.
 1. Rezerwat przyrody Łęgi Czarnej Strugi. Powstał w celu ochrony łęgów i zarośli wierzbowych nad rzeką Czarna Struga. To dom dla różnorodnych ssaków i ptaków.
 1. Rezerwat przyrody Puszcza Słupecka. Ten leśny rezerwat przyrody leży w gminie Nieporęt. Służy on ochronie zbiorowisk leśnych, w tym łęgów, borów i grądów, ze względów naukowych i dydaktycznych.
 1. Zalew Zegrzyński. Położony w odległości zaledwie 25 minut jazdy od centrum Marek zalew Zegrzyński to idealne miejsce na weekendowy wypad. Rozległe plaże, bogata oferta sportów wodnych dla dzieci i dorosłych sprawiają, że nie można się tu nudzić.
 1. Rozliczne tereny spacerowe. W Markach znajduje się również liczne tereny zielone, które jeszcze nie do końca są zagospodarowane. To przede wszystkim łąki i lasy. Świetnie nadają się one na niedzielny spacer. Są zlokalizowane m.in. wzdłuż rzeki Długiej oraz drogi nr 631, a także przy Gliniance Meksyk leżącej nieopodal ul. Grunwaldzkiej.

Lasy pokrywają ok. 1/3 powierzchni Marek. Są to tereny niezwykle urozmaicone – poprzecinane pasmami wydm, torfowiskami, niewielkimi jeziorkami i oczkami wodnymi. Ich rekreacyjna wartość jest ogromna. Dlatego coraz więcej mówi się o ich zagospodarowaniu, tak aby były łatwiej dostępne dla mieszkańców. W mieście znajduje się również kilkanaście pomników przyrody, w tym dąb szypułkowy i topola biała na dziedzińcu szkolnym ZSZ przy al. Piłsudskiego.

O tym, że lokalizacja osiedla domów jednorodzinnych lub osiedla mieszkaniowego w zielonej okolicy sprzyja ich mieszkańcom, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy wyjść z budynku, by cieszyć się bliskością przyrody. Poranny jogging? A może relaksujący spacer po ciężkim dniu w pracy? Bliskie sąsiedztwo natury sprawia, że zarówno odpoczynek, jak i aktywność fizyczna są w zasięgu ręki.

Bezproblemowa komunikacja z Warszawą

Szczególne znaczenie dla rozwoju miasta ma bardzo dobre – zaledwie kilkunastokilometrowe – połączenie drogowe z centrum Warszawy – trasą Armii Krajowej, ulicą Radzymińską i Aleją Marszałka Piłsudskiego. Po Markach można poruszać się nie tylko własnym samochodem, ale i środkami komunikacji zbiorowej.

W Markach działają:

 • linie autobusowe ZTM – trzy zwykłe (nr 140, 240 i 738) oraz jedna zwykła okresowa (nr 340) oraz jedna nocna (N61). Jak zostało wspomniane, obowiązuje w nich pierwsza strefa biletowa ze wszystkimi ulgami i rodzajami biletów.
 • linie strefowe uzupełniające – L33 (tymczasowo zawieszona – stan na 14.10.2021 r.), L40, L43, L45 oraz L46. W ich przypadku za przejazd jednorazowy płaci się bezpośrednio u kierowcy (ulgi są honorowane). Przewoźnicy akceptują również krótkookresowe i długookresowe bilety ZTM wraz ze wszystkimi ulgami.

Wspomniana już Aleja Marszałka Piłsudskiego stanowi główną arterią komunikacyjną miasta. Zrealizowana w ostatnim czasie budowa obwodnicy miasta pozwoliła ją odkorkować i w pewnym stopniu udrożniła komunikację w Markach. Nie zmienia to jednak faktu, że miasto wciąż potrzebuje dodatkowych inwestycji w sferze transportu.

Władze pracują m.in. nad uniezależnieniem ruchu wewnętrznego od Alei Marszałka Piłsudskiego, która i tak jest przeciążona ruchem tranzytowym (droga krajowa nr 8). Urząd Miasta już ogłosił przetargi na wybór wykonawców dla dokumentacji następujących ulic: Wilczej, Żeromskiego, Jagiełły, Sportowej oraz Krakowskiej. Uruchomił również program przebudowy dróg lokalnych, w ramach którego ulice gruntowe są przekształcane w asfaltowe, co zdecydowanie zwiększa komfort jazdy.

Marki mają dobre połączenie komunikacyjne nie tylko z Warszawą, ale i Białymstokiem. Można stąd też szybko dostać się na Mazury. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że miasto zapewnia wysoki komfort mieszkania.

Marki – miejscowość idealna dla rodzin z dziećmi

Marki to dynamicznie rozwijające się miasto, w którym przybywa rodzin z dziećmi. Jeszcze dziesięć lat temu (dane z roku szkolnego 2010/2011) w mareckich przedszkolach uczyło się 1,2 tys. dzieci, a w szkołach – 1,9 tys. Obecnie (2020/2021) jest to już ponad 2,5 tys. przedszkolaków i 3,9 tysiąca uczniów. Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury edukacyjnej to jedno z głównych wyzwań, przed którymi stoją władze miasta i które konsekwentnie realizują.

Edukacja w Markach – dostępne placówki

Na terenie Marek działają:

 • 4 przedszkola miejskie
 • 3 przedszkola publiczne prowadzone przez osoby fizyczne,
 • 5 publicznych szkoły podstawowych (w tym Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia, gdzie mieści się przedszkole i szkoła podstawowa),
 • jedno liceum (Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II).

Edukacja przedszkolna w mieście opiera się nie tylko na placówkach samorządowych i publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne, ale i placówkach niepublicznych (13). Te ostatnie są wyłaniane w drodze konkursu. Dzieci korzystają z nich dokładnie na tych samych zasadach, jakie obowiązują w placówkach miejskich, czyli nie płacąc za pobyt.

Ofertę opiekuńczo-wychowawczą i edukacyjną w Markach uzupełniają:

 • Prywatne kluby dziecięce, żłobki i przedszkola prywatne,
 • Prywatna Szkoła Podstawowa „Ad Astra”,
 • Szkoła Podstawowa Księży Michalitów,
 • Szkoła Podstawowa Sióstr Rodziny Maryi.

W mieście działa również Policealna Niepubliczna Szkoła Gastronomiczno-Licealna. Rozmieszczenie szkół w Markach jest równomierne, dzięki czemu dzieci nie mają większych barier w dostępie do edukacji.

Władze samorządowe systematycznie przebudowują,rozbudowują i remontują placówki edukacyjne, wyposażają je w dobrej jakości sprzęt i nowoczesne technologie. W ostatnim czasie zakończono m.in. rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 2. Wszystko po to, aby sprostać zmieniającym się potrzebom i rosnącej liczbie dzieci.

Co ważne, Rodzice maluchów, którzy chcą wrócić do pracy po zakończeniu urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego, mogą starać się o wsparcie finansowe w postaci Mareckiego Bonu Żłobkowego. Miasto nie zapomina również o uczniach szkół ponadgimnazjalnych i studentach uczelni wyższych. Jeśli są mieszkańcami Marek i osiągają wysokie wyniki w nauce lub znaczące osiągnięcia sportowe albo artystyczne, mogą ubiegać się stypendium Burmistrza Miasta Marki.

Atrakcyjna oferta edukacyjna to kolejny element, który wpływa na komfort mieszkania w Markach. Rodzice lub osoby planujące powiększenie rodziny mogą być zatem spokojne o edukację swoich pociech. Miasto nie spoczęło jednak na laurach i planuje dalsze inwestycje w tym obszarze.

Place zabaw i atrakcje dla dzieci w Markach

Marki inwestują również w naukę poprzez zabawę. Infrastruktura dla dzieci i młodzieży jest cały czas rozwijana. Oto najważniejsze dostępne atrakcje.

 1. Place zabaw. Dzieci w Markach mają do dyspozycji wiele placów zabaw. Wśród obiektów szczególnie lubianych i chętnie odwiedzanych przez najmłodszych można wymienić:
 • plac zabaw Nivea przy ul. Sportowej (w Parku Wolontariuszy) – znajdują się tutaj akcesoria do zabawy zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszy się park linowy o niskim stopniu trudności (dla dzieci od 3 do 13 lat),
 • plac zabaw Nivea przy ul. Zygmuntowskiej,
 • plac zabaw przy ul. Wrzosowej,
 • integracyjny plac zabaw na skwerze ks. Bronisława Markiewicza – to obiekt wyposażony w urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnością, np. specjalna karuzela lub tablice z alfabetem Braille’a. Znajdują się tu także atrakcje dla dzieci bez niepełnosprawności.
 1. Tor rowerowy i boiska sportowe. Starsze dzieci i młodzież preferująca nieco bardziej ryzykowne sporty z pewnością doceni tor rowerowy typu pumptrack. Liczy on ok. 100 metrów długości i jest wyposażony w muldy, przeszkody i zakręty. Obok obiektu zlokalizowana jest górka saneczkowa, która zachęca do wyjścia z domu zimą.

Na terenie miasta znajduje się również kilka nowych i zmodernizowanych boisk sportowych (przy ul. Okólnej, Stawowej i Turystycznej), które pozwalają szlifować talent i miło spędzić czas z rówieśnikami.

 1. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Oprócz szkoły dla 1200 uczniów kompleks mieści 5 świetlic dla najmłodszych uczniów, salę sportową, ściankę wspinaczkową, basen, zespół boisk, miasteczko ruchu drogowego i salę koncertową. Znajduje się tutaj także zespół biblioteczny nie tylko dla uczniów, ale i wszystkich mieszańców Marek.

Mareckie Centrum Edukacyjne jest organizatorem wielu zajęć sportowo-rekreacyjnych, edukacyjnych oraz artystycznych skierowanych zarówno do najmłodszych dzieci, jak i starszaków oraz młodzieży. Nauka pływania, taniec, a może judo? Język chiński, szkoła programowania albo szachy? A może zajęcia teatralne?

Na uwagę zasługuje również sam budynek. To ekologiczny kompleks, który został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań. Ogniwa fotowoltaiczne i dach bagienny, dzięki któremu możliwe jest odzyskiwanie i filtrowanie deszczówki na potrzeby wody użytkowej to tylko niektóre z nich.

 1. Kluby sportowe. Na terenie Marek działa kilka klubów sportowych, dzięki którym dzieci i młodzież mogą rozwijać pasję do sportu. Wśród najważniejszych można wymienić:
 • Akademia Piłkarska Marcovia Marki,
 • Klub Sportowy Markowi Biegacze,
 • Uczniowski Klub Sportowy Marki,
 • Uczniowski Klub Sportowy SameJudo,
 • Uczniowski Klub Sportowy Acro Dance,
 • WWL Badminton Club.
 1. Marecki Dom Kultury. Jest organizatorem wielu zajęć dla dzieci i wydarzeń o charakterze sportowym, edukacyjnym i kulturalnym. Warsztaty ogólnorozwojowe, gra na pianinie, balet czy też nauka czytania to tylko wybrane propozycje dla najmłodszych. Działa tutaj także dziecięca grupa musicalowa oraz studio piosenki.

Jak widać, miasto ma wiele do zaoferowania swoim najmłodszym mieszkańcom. Nic więc dziwnego, że osoby z dziećmi i planujące powiększenie rodziny zwracają uwagę na tutejsze domy i segmenty. Marki to jednak miejsce dla każdego. Świadczy o tym rozbudowana oferta sportowa, rekreacyjna i kulturalna skierowana do dorosłych i seniorów.

Podwarszawskie Marki – sport i rekreacja dla każdego

Miasto stawia nie tylko na edukację, ale i rekreację dostępną dla każdego. Dlatego systematycznie rewitalizuje przestrzeń miejską i tworzy atrakcyjne tereny rekreacyjne. Zachęcają one nie tylko do błogiego lenistwa na łonie natury, ale również aktywnego wypoczynku. Oto miejsca, które warto wyróżnić:

 1. Plac miejski Park Wolontariuszy. Znajduje się tutaj urokliwa fontanna, siłownia plenerowa, plac zabaw oraz ławeczki. Plac jest miejscem wypoczynku wszystkich mieszkańców Marek, niezależnie od wieku.
 1. Strefa relaksu i ogród zmysłów przy ul. Wilczej i Sowińskiego. To połączenie dwóch ogrodów  orientacji i zapachów. Pierwszy ma formę labiryntu z żywopłotów, w drugim znajdują się różnorodne gatunki roślin. Strefę wyposażono w ścieżki, stojaki na rowery, ławki, a także półkę do bookcrossingu, czyli wymiany książek.
 1. Strefa edukacji i odpoczynku na Zieleńcu. To park wyposażony w infrastrukturę wypoczynkową – klasyczne ławki i leżakoławki w cieniu parasoli trzcinowych. Znajdują się tu interaktywne stoły, boisko do koszykówki oraz plac zabaw dla dzieci.

 

 1. Park Briggsów. To zabytkowy zespół pałacowo-parkowy leżący nad rzeką Długą z alejkami, ławeczkami i placem zabaw. Latem organizowane są tutaj koncerty, zjazdy food trucków oraz kino plenerowe.

W Markach działa również kilka siłowni plenerowych – przy ul. Grunwaldzkiej, Turystycznej, Stawowej Głównej oraz Sportowej (w Parku Wolontariuszy). W ostatnim czasie wybudowano również kilka dróg rowerowych, w tym m.in. wzdłuż ulic: Szkolnej, Sportowej i Sowińskiego czy też Zagłoby i Zygmuntowskiej.

Mieszkańców cieszy zwłaszcza malowniczo położona trasa rowerowa prowadząca z Marek do Zielonki, wzdłuż rzeki Długiej. W sumie łączna długość szlaków rowerowych w mieście wynosi 66,5 km. W przyszłości ma ich być jeszcze więcej. Planowana jest bowiem m.in. budowa dróg rowerowych wzdłuż Alei Piłsudskiego

Również zimą i w niepogodę mieszkańcy miasta mogą zadbać o zdrowie i kondycję. W Markach działają bowiem prywatne siłownie i fitness cluby. Ich oferta jest całkiem rozbudowana. Każdy więc znajdzie ulubione zajęcia. W okresie zimowym czynne jest również lodowisko przy ul. Stawowej.

Wspomniane już  Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest otwarte nie tylko dla dzieci, ale i wszystkich mieszkańców. W dni powszednie od 16.00 do 22.00 i w weekendy od 08.00 do 22.00. dorośli i dzieci mogą odpłatnie korzystać ze wszystkich jego udogodnień. MCER jest wyposażone m.in. w ściankę wspinaczkową oraz strefę SPA, w której znajdują się sauna fińska, sauna z podczerwienią, biosauna, grota solna, grota śnieżna oraz łaźnia parowa. MCER prowadzi zapisy na m.in. na zajęcia:

 • kung-fu,
 • aqua aerobiku,
 • zumby,
 • cross treningu.

W Centrum mieści się również pływalnia (czynna we wszystkie dni tygodnia od 06.00 do 22.00). Oferta rekreacyjno-sportowa miasta to nie lada gratka dla każdego miłośnika aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że deweloperzy również i do tej grupy osób kierują swoje nowo wybudowane segmenty i domy. Marki rozwijają również ofertę kulturalną i rozrywkową.

Czas wolny w Markach – rozrywka i kultura na wyciągnięcie ręki

W Markach można aktywnie spędzać czas na różne sposoby, nie tylko uprawiając sport. Wśród placówek organizujących wydarzenia rozrywkowe i kulturalne wymienić można:

 1. Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Znajduje się w nim biblioteka publiczna, która może pochwalić się ponad 25-tysięcznym zbiorem książek. Jest on stale uzupełniany o nowości, dzięki czemu spełni oczekiwania najbardziej wymagających czytelników.

W sali widowiskowej natomiast odbywają się koncerty, spektakle, występy kabaretowe i spotkania autorskie. Jak więc widać, w MCER każdy znajdzie dla siebie rozrywkę na najwyższym poziomie.

 1. Marecki Dom Kultury. To kolejna instytucja, która zajmuje się organizacją zajęć dla dorosłych i seniorów. Prężnie działa tutaj klub seniora, a także grupa teatralna dla dorosłych. Organizowane są zajęcia jogi, warsztaty taneczne i wokalne, a także spotkania miłośników gier planszowych.
 1. Filie Biblioteki Publicznej Miasta Marki. Oprócz biblioteki MCER mieszkańcy mają do dyspozycji dwie inne – przy ul. Lisa Kuli (siedziba główna) oraz przy ul. Wczasowej (Struga). Łącznie w zbiorach placówek znajduje się ponad 74 tys. woluminów. Biblioteka jest również organizatorem ciekawych wydarzeń np. spotkań z pisarzami.
 1. Centrum Aktywności Fabryczna 3 (CAF 3). To miejsce, gdzie spotykają się mieszkańcy i organizacje pozarządowe. CAF 3 prowadzi zajęcia finansowane przez Miasto Marki, ale nie tylko. Udostępnia przestrzenie, w których można zorganizować wykłady, konferencje, a nawet warsztaty kulinarne.
 1. Stowarzyszenia. Na terenie Marek działa wiele organizacji pozarządowych, w tym m.in.: Fundacja Otwarte Serce, Fundacja Rozwoju Kolor czy też Stowarzyszenie Razem w przyszłość. Są one organizatorem różnych zajęć skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

Choć oferta kulturalna Marek nie jest komplementarna względem stołecznej oferty, nie oznacza to, że w mieście nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie. W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost inicjatyw kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, które mają na celu ożywić życie społeczne w Markach i zintegrować mieszkańców. Przyjazne sąsiedztwo zdecydowanie bowiem zwiększa komfort mieszkania.

Marki – zakupy i usługi

Dynamiczny wzrost liczby mieszkańców sprawia, że w Markach rozwija się sieć sklepów i punktów handlowych. W mieście bez trudu można zrobić zakupy. Znajdują się tu:

 • hipermarket Auchan, zlokalizowany w M1 Marki,
 • dyskonty (Lidl, Biedronka),
 • mniejsze sklepy spożywcze (Lewiatan, Żabka, ABC),
 • delikatesy i sklepy wędliniarskie,
 • piekarnie i cukiernie.

Lokalni kupcy sprzedają swoje produkty na bazarze przy Paderewskiego. To miejskie targowisko, na które przenieśli się sprzedawcy z bazaru przy ul. Jutrzenki. Zakupy można tutaj robić we wtorek, piątek i sobotę. Ofertę handlową miasto uzupełnia centrum handlowe M1, zlokalizowane na pograniczu Warszawy, Marek i Ząbek.

Usługi w Markach

Wraz z rozwojem Marek w mieście wzrosła rola usług i drobnej wytwórczości. Działają tu m.in. zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, krawieckie i szewskie. W mieście znajdują się również stacje paliw i auto gazu, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne, a także placówki pocztowe. Nawet w zielonej części Marek znaleźć można punkty usługowe.

Co ważne, jednym z przyjętych przez Radę Miasta celów strategicznych rozwoju Marek jest wzmacnianie atrakcyjności i konkurencyjności biznesowej. Dzięki podjętym działaniom liczyć można na rozwój sfery usług w mieście.

Restauracje w mieście – przegląd oferty gastronomicznej

Wbrew pozorom w Markach można dobrze zjeść. Działa tu m.in. dobrze ocenia burgerownia i smaczne pizzerie. Na tym jednak nie koniec. W mieście można posmakować kuchni japońskiej, w tym zjeść dobre sushi. Działają tu również restauracje serwujące smaczne i przystępne cenowo obiady domowe, kebaby oraz zapiekanki.

Mimo to mieszkańcy narzekają, że oferta gastronomiczna jest ograniczona. Jednak wraz z napływem ludności i to się zmienia. Coraz więcej restauratorów dostrzega bowiem w Markach atrakcyjne miejsce na otwarcie swojego biznesu. Nowe lokale powstają zwłaszcza w pobliżu nowych osiedli mieszkaniowych, a ich liczba rośnie. Zapewnia to coraz wyższy komfort mieszkania.

Marki – opieka medyczna, dentystyczna i weterynaryjna

W mieście mieści 21 placówek wykonujących działalność leczniczą. Są to m.in. przychodnie lekarskie, w tym Centrum Medyczne Marki oraz Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej Eskulap i Kardio-Med, które świadczą podstawową i specjalistyczną opiekę zdrowotną, diagnostykę i profilaktykę chorób, także w ramach NWZ. Mieszkańcy nie mogą również narzekać na brak prywatnych gabinetów dentystycznych. W mieście działa także Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne.

W Markach znajduje się również kilka aptek, zlokalizowanych głównie wzdłuż Alei Marszałka Piłsudskiego. Nie ma natomiast szpitala. Najbliższa placówka to Mazowiecki Szpital Bródnowski, oddalony od centrum Marek o ok. 10 kilometrów. Nocna i świąteczna pomoc lekarska jest dostępna w Radzyminie, Wołominie i Zielonce. Nieopodal Centrum Medycznego działa przychodnia weterynaryjna.

W służbie komfortu – Marki „Liderem zmian”

Dynamiczny wzrost ludności sprawia, że Marki potrzebują inwestycji. Pewne działania już zostały podjęte. W latach 2010-2014 zajęto się rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej i podłączono do niej gospodarstwa domowe. W latach 2014-2018 skoncentrowano się na infrastrukturze edukacyjnej i drogowej, w tym budowie i rozbudowie szkół oraz przedszkoli, a także przebudowie dróg.

W 2019 r. w Markach zakończyła się budowa wyczekiwanego Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, a także rozbudowa i przebudowa szkoły i dwóch przedszkoli. Natomiast w 2020 r. oddano do użytku m.in. plac miejski, który stanowi miejsce spotkań dzieci i mieszkańców. Przyszłe inwestycje mają w dalszym ciągu mieć charakter prospołeczny i koncentrować się na transporcie, edukacji, a także zapewnieniu większej wygody mieszkańcom.

Ten ostatni cel władze chcą zrealizować nie tylko poprzez inwestycje drogowe, ale i tworzenie atrakcyjnych miejsc do rekreacji, które będą podkreślać walory przyrodnicze miasta. Ma to zachęcać potencjalnych nabywców do sięgania po tutejsze mieszkania i domy. Marki borykają się z wyzwaniami typowymi dla miast o dynamicznie rosnącej liczbie ludności. Konsekwentnie jednak starają się im sprostać.

W 2019 r. miasto zostało „Liderem zmian” (w kategorii miast powyżej 25 tys. mieszkańców). Wyróżnienie to przyznaje Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Otrzymują je samorządy, które wykazują największą aktywność w dziennie wykorzystania środków unijnych.

Miłe sąsiedztwo i spokojna okolica – za co mieszkańcy cenią Marki?

Mieszkańcy cenią Marki także za spokojną okolicę i sympatycznych sąsiadów. Podkreślają, że czują się tutaj dobrze i bezpiecznie. Okoliczni mieszkańcy się znają. Są więc w stanie zaalarmować służby, gdy wokół domu sąsiada dzieje się coś niepokojącego. Komisariat Policji zlokalizowany jest w centrum Marek – przy ul. Sportowej, a jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Dużej.

W Markach dominuje niska zabudowa jednorodzinna, wśród której nieregularnie rozrzucone są tereny z zabudowaniami wielorodzinnymi. Choć urbaniści krytykują chaotyczną zabudowę miasta, wielu mieszkańców widzi w niej zaletę – zapewnia ona większą prywatność, której próżno szukać w stolicy.

Mieszkania, segmenty, domy – czyli rynek pierwotny w Markach

W ostatnich latach odnotowano w Markach wzrost budownictwa mieszkaniowego. To zasługa relatywnie niskich cen działek i nieruchomości. Powstająca osiedla mieszkaniowe i osiedla domów jednorodzinnych są zróżnicowane. W efekcie każdy znajdzie dla siebie odpowiednie lokum. Jakie propozycje dominują w ofertach deweloperów w mieście?

 1. Domy. Marki to miejscowość, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna. Wielu deweloperów stara się więc wpisać swoje inwestycje w charakter miasta i oferuje atrakcyjne domy wolnostojące. Najczęściej nieruchomość jest zlokalizowana przy spokojnej bocznej uliczce, co zapewnia więcej ciszy i prywatności.

Domy na sprzedaż w Markach mają zróżnicowane metraże i układy, dzięki czemu znalezienie nieruchomości spełniającej wszystkie oczekiwania nie powinno stanowić problemu. W mieście można kupić i dom częściowo podpiwniczony, i tradycyjny dom wolnostojący, i energooszczędny dom jednorodzinny.

 1. Segmenty. Marki to nie tylko domy wolnostojące, ale i atrakcyjne segmenty w zabudowie szeregowej. Urzekają one sporym metrażem i praktycznym rozkładem pomieszczeń. Niejednokrotnie są one położone w zielonej okolicy, blisko lasu, co jest gwarancją spokoju.

Co więcej, najczęściej są one sprzedawane po niższej cenie za metr kwadratowy niż domy wolnostojące. Mają garaż (wiatę lub miejsce parkingowe), a także ogród. Na rynku dostępne są nieruchomości o różnym standardzie wykończenia. Nabywca może kupić i segment wykończony pod klucz, i w stanie deweloperskim. Popularne są także bliźniaki.

 1. Mieszkania. Chociaż w mieście dominuje niska zabudowa jednorodzinna, powstają tu również kameralne osiedla wielorodzinne. Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się zwłaszcza przestronne czteropokojowe mieszkania. Oferta jest jednak bardziej rozbudowana. Dlatego znalezienie odpowiedniego lokum w Markach nie powinno być trudne.

Co ważne, mieszkania najczęściej są położone w zielonej okolicy. Jednocześnie ich lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do niezbędnych usług.

Liczące nieco ponad 35 tys. mieszkańców Marki plasują się w czołówce polskich miast pod względem liczby nowo oddanych budynków. Rosnące ceny nieruchomości na warszawskim rynku sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje mieszkania lub domu poza stolicą. Marki są niejako naturalnym wyborem, gdyż oferują atrakcyjne ceny nieruchomości, które według prognoz utrzymają się w dłuższej perspektywie. Są również dobrze skomunikowane z Warszawą, co pozwala korzystać z udogodnień stolicy.

Marki – miejscowość pełna cudów. Najważniejsze zabytki, które warto zobaczyć

Marki zachwycają również zabytkami. Oto główne perły mareckiej historii, które stanowią świadectwo burzliwych losów miasta, a współcześnie przesądzają o jego wyjątkowości.

 1. Fabryka przędzalnicza Briggs and Posselt. To właśnie ta inwestycja sprawiła, że Marki weszły na drogę intensywnego rozwoju i stały się prężnym ośrodkiem przemysłowym. Niestety, dwie wojny światowe odcisnęły na nim swoje piętno. Zakład zaczął podupadać już po pierwszej, kiedy to stracił dostęp do rosyjskiego rynku zbytu. Druga natomiast przyniosła ogromne zniszczenia. Ocalały po niej jedynie hala produkcyjna i komin kotłowni.

Tereny pofabryczne wymagają rewitalizacji. Niestety, miastu wciąż nie udało się znaleźć partnera, który podjąłby się zadania. W związku z tym próby uzyskania unijnego dofinansowania pozostają bezskuteczne.

 1. Pałacyk Briggsów. Powstał w tym czasie co fabryka. Zamieszkiwali go właściciele fabryki, a następnie ich spadkobiercy. Jednak po II wojnie światowej musieli go opuścić, gdyż został znacjonalizowany. Budynek odnowiono i zlokalizowano w nim Zasadniczą Szkołę Zawodową Kinooperatorów. Działała ona do 1977 r. Obecnie w Pałacyku Briggsów mieści się liceum.
 1. Dawne osiedle robotnicze Briggsów. Jest zlokalizowane w centrum Marek, po dwóch stronach Alei Marszałka Piłsudskiego. Nie tylko stanowi świadectwo rozwoju przemysłu na ziemiach Królestwa Polskiego, ale również obrazuje warunki, w jakich żyli robotnicy. A te jak na ówczesne standardy były dosyć nowoczesne – kamienice składały się z jedno- lub dwuizbowych mieszkań i były wyposażone w system zbiorowych ubikacji, które znajdowały się na podwórkach.

Obecnie trwa remont kamienic Briggsów. Część z nich już została odnowiona, część wciąż czeka na swoją kolej. Wszystkie natomiast zyskały dostęp do kanalizacji.

 1. Gmach Mareckiego Ośrodka Kultury. Powstał w 1890 r. i początkowo mieścił szkołę elementarną. Przez niemal 100 lat prowadzono w nim zajęcia edukacyjne. W 1984 r. stał się siedzibą Mareckiego Ośrodka Kultury.
 1. Kościoły w Markach. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców narodziła się idea budowy kościołów w Markach. Wszystko po to, aby zadbać o potrzeby duchowe lokalnej społeczności. Wśród najważniejszych chrześcijańskich budowli sakralnych zlokalizowanych na terenie miasta wymienia się:
 • kościół p.w. Świętego Izydora – zbudowany na planie krzyża kościół powstał z inicjatywy braci Briggsów, ks. Jakuba Dąbrowskiego i mieszkańców Marek. Niestety, historia nie obeszła się z nim łaskawie. W 1944 r. jego wieża została wysadzona w powietrza, a odbudowa zniszczeń trwała aż do 1961 r.,
 • kościół p.w.Świętego Andrzeja Boboli – powstał w latach 1928-31, jednak ostateczny kształt architektoniczny zyskał w latach 80. XX wieku, kiedy to dobudowano dwie boczne nawy. W kościele znajdują się m.in. witraże projektu Stanisława Jakubczyka oraz chrzcielnica wykonana z miedzi i marmuru.

Miasto uruchomiło również program rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Sprzyja to poprawie estetyki miasta, ożywia je, a także zwiększa walory funkcjonalno-użytkowe odnawianych miejsc. W efekcie mieszkańcy zyskują atrakcyjną przestrzeń, która zachęca do integracji społecznej i zapewnia wysoki komfort mieszkania.

Podsumowanie. Czy Marki to dobre miejsce do życia?

Za główne atuty Marek mieszkańcy uznają przede wszystkim bliskość Warszawy, sąsiedztwo atrakcyjnych terenów zielonych oraz niższe ceny nieruchomości. Doceniają również inwestycje infrastrukturalne, takie jak Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, oraz działalność Mareckiego Domu Kultury, dzięki którym mogą korzystać ciekawej oferty sportowej, rozrywkowej i kulturalnej, nie wyjeżdżając z miasta.

Brakuje im jednak metra lub połączenia kolejowego z Warszawą, które umożliwiłoby jeszcze szybszy dojazd do stolicy. Jak wynika bowiem z internetowej ankiety zorganizowanej przez Urząd Miasta, prawie 70 proc. respondentów pracuje poza Markami. Mieszkańcy miasta narzekają również na niedostateczną ofertę gastronomiczną.

Bliskość Warszawy i atrakcyjne ceny nieruchomości to główne powody napływu ludności do Marek. Władze samorządowe zdają się dostrzegać płynące z tego szanse. Dlatego podejmują różne działania, by mieszkańcom żyło się lepiej. Dzięki Budżetowi Obywatelskiego również sami mieszkańcy mogą zgłaszać przedsięwzięcia i decydować, które z nich najlepiej przysporzą się lokalnej społeczności.

Dynamicznie rozwijające się Marki zapewniają swoim mieszkańcom więcej niż minimum podstawowych usług edukacji, ochrony zdrowia, kultury i rozrywki. Zmiany widać gołym okiem. Dzięki nim miasto staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia, zwłaszcza dla:

 • rodzin z dziećmi,
 • miłośników aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody,
 • właścicieli czworonogów,
 • osób, które chcą żyć z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie mieć możliwość skorzystania z atrakcji i udogodnień stolicy w dowolnej chwili,
 • osób, którym nie przeszkadzają dłuższe dojazdy do centrum Warszawy.

Potencjał miast leżących w aglomeracji warszawskiej dostrzegł praktycznie każdy liczący się w stolicy deweloper. Marki zasłużenie okupują czołowe pozycje w rankingach liczby nowo wybudowanych nieruchomości. Nie tylko leżą blisko Warszawy, ale również są z nimi dobrze skomunikowane. Gwarantują dostęp do atrakcyjnych terenów zielonych oraz zapewniają więcej ciszy i spokoju, co pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Dzięki licznym inwestycjom stają się wygodnym miejscem do życia dla swoich mieszkańców. Dlatego warto dać im szansę.

apartament a mieszkanie co je odroznia od siebie

Apartament a mieszkanie – co je odróżnia od siebie?

Utrzymujące się od lat na bardzo wysokim poziomie zainteresowanie nowymi mieszkaniami zachęca deweloperów do ciągłego poszerzania swoich ofert. Proponują oni lokale o różnym metrażu, a także przygotowują inwestycje w nowych miejscach, coraz częściej rezygnując z zatłoczonym miast na rzecz mniejszych ośrodków. W wielu przypadkach wiąże się to nawet ze zmianą nazwy nieruchomości. Mieszkania zastępowane są przez apartamenty, które mają stanowić dodatkową zachętę dla potencjalnych klientów. Czym jednak różnią się one od siebie?

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie z komorka lokatorska dlaczego warto

Mieszkanie z komórką lokatorską – dlaczego warto?

Choć w tak zwanym „starym budownictwie” dodatkowa przestrzeń w postaci piwnic i strychów, z której mogli korzystać mieszkańcy, była czymś normalnym, obecnie sytuacja ta wygląda nieco inaczej. Funkcję tego typu miejsc przejęły komórki lokatorskie, których jest znacznie mniej. W przypadku wielu inwestycji dostęp do nich mają tylko wybrani właściciele mieszkań, którzy zdecydowali się na dodatkowy wydatek. Z tego powodu warto się zastanowić, czy jest to rzeczywiście opłacalne.

CZYTAJ WIĘCEJ
kartka aktualnosci

Wesołych Świąt!

Naszym Klientom, Partnerom, Przyjaciołom i ich rodzinom życzymy Wesołych Świąt oraz odpoczynku od codziennych obowiązków i serdecznie chwil w gronie bliskich.

CZYTAJ WIĘCEJ
zakup mieszkania od dewelopera najwieksze zalety

Zakup mieszkania od dewelopera – największe zalety

Lokalizacja, metraż, układ pomieszczeń czy też usytuowanie względem stron świata to tylko wybrane aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Istotną kwestią jest również to, z jakiego rynku pochodzi lokum. Co przemawia na korzyść rynku pierwotnego? Jakie najważniejsze zalety płyną z zakupu mieszkania od dewelopera?

CZYTAJ WIĘCEJ
przeniesienie prawa wlasnosci mieszkania kiedy do niego dochodzi i na jakich zasadach

Przeniesienie prawa własności mieszkania – kiedy do niego dochodzi i na jakich zasadach?

W sieci pojawia się wiele wątpliwości odnośnie tego, kiedy osoba kupująca mieszkanie staje się jego faktycznym właścicielem. W grę wchodzą tu oczywiście kwestie prawne, które bywają niezwykle skomplikowane. W tego typu rozważaniach bardzo często wymieniane jest przeniesienie prawa własności nieruchomości. Na czym ono polega i czy ma zastosowanie również w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera? Kwestie te wyjaśniamy poniżej.

CZYTAJ WIĘCEJ
jak kupic mieszkanie tanie w utrzymaniu od czego zalezy wysokosc oplat

Jak kupić mieszkanie tanie w utrzymaniu? Od czego zależy wysokość opłat?

Osoby szukające nowego mieszkania już na początku analizowania dostępnych ofert zwracają uwagę na cenę interesujących ich nieruchomości. I trudno się temu dziwić, w końcu to właśnie ta kwestia w wielu przypadkach decyduje o ostatecznym wyborze. Należy jednak przy tym pamiętać, że koszt zakupu lokalu nie załatwia sprawy wydatków. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze jego utrzymanie.

CZYTAJ WIĘCEJ
ekologia w budownictwie mieszkaniowym najnowsze trendy

Ekologia w budownictwie mieszkaniowym – najnowsze trendy

Ekobudownictwo to od pewnego czasu nie moda, a wręcz konieczność, podyktowana nie tylko obowiązującymi przepisami, ale również wciąż zwiększającą się świadomością społeczną. To klienci często wymuszają na deweloperach implementację technologii, które mają na celu zmniejszenie wpływu budynków wielorodzinnych na planetę. I słusznie. Jakie zatem rozwiązania są obecnie na topie? Sprawdźmy to!

CZYTAJ WIĘCEJ
obawiasz sie procedury kredytowej skorzystaj z darmowego doradztwa

Obawiasz się procedury kredytowej? Skorzystaj z darmowego doradztwa!

Mieszkanie na kredyt w 2023 roku to nadal podstawowa opcja dla wielu osób, które marzą o własnych czterech ścianach. Różnego rodzaju programy rządowe, a także akcje realizowane przez banki, zachęcają do tego, aby złożyć wniosek kredytowy. Zanim jednak to nastąpi, warto odpowiednio przygotować się do całej procedury. Nie musisz robić tego na własną rękę! Skorzystaj ze wsparcia specjalistów, do których dostęp zapewnia Ci deweloper Sławbud.

CZYTAJ WIĘCEJ
co to jest swiadectwo energetyczne kiedy deweloper powinien pokazac je klientowi

Co to jest świadectwo energetyczne? Kiedy deweloper powinien pokazać je klientowi?

Koszty związane z utrzymaniem mieszkania, a także opłatami za ogrzewanie oraz prąd, są dla klientów biur deweloperskich bardzo ważne. Szczególnie teraz, gdy ceny energii zmieniają się tak dynamicznie. W określeniu tego, jak drogie okaże się korzystanie z nieruchomości, pomoże Ci tak zwane świadectwo energetyczne. Warto wyjaśnić, co zawiera i w jakich sytuacjach możesz go otrzymać.

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie dla studenta wynajac czy kupic

Mieszkanie dla studenta – wynająć czy kupić?

Wyjazd na studia do innego miasta wiąże się nie tylko ze zrozumiałymi emocjami, ale także potrzebą załatwienia masy spraw, na czele z tą najważniejszą, a więc znalezieniem mieszkania. I choć większość uczelni oferuje miejsca w akademikach (niestety, przeważnie nie ma ich dużo, dostępne są ponadto tylko dla wybranych), wielu studentów (jak również rodziców) staje przed dylematem, czy lepiej wynająć, czy kupić mieszkanie.

CZYTAJ WIĘCEJ
czym jest mieszkanie wielofunkcyjne jak je urzadzic

Czym jest mieszkanie wielofunkcyjne? Jak je urządzić?

Przez dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku mieszkaniowym, a także zakorzenioną już w pewien sposób kulturę pracy zdalnej, klienci biur deweloperskich coraz częściej szukają nieruchomości, które mogą spełniać co najmniej kilka funkcji. Na czym to polega i jak warto podejmować decyzje, by finalny zakup okazał się po prostu trafiony?

CZYTAJ WIĘCEJ
w jakich sytuacjach mieszkanie jest lepsze niz dom

W jakich sytuacjach mieszkanie jest lepsze niż dom?

To już postanowione! Przeprowadzasz się na „swoje”. Od razu jednak zderzasz się z dylematem, co wybrać. Mieszkanie? Czy może dom? To niełatwa decyzja, która może zaważyć na jakości całego Twojego przyszłego życia. Dlatego wymaga dokładnego rozważenia. Każda z przedstawionych opcji ma określone zalety i wady. W jakich sytuacjach to mieszkanie jest lepsze niż dom? Poznaj punkt widzenia, który ułatwi Ci podjęcie decyzji.

CZYTAJ WIĘCEJ
ceny mieszkan w 2023 r wzrosty raczej nieuniknione sprawdz dlaczego

Ceny mieszkań w 2023 r. – wzrosty raczej nieuniknione. Sprawdź dlaczego

Spowodowane niepewną sytuacją geopolityczną i rosnącą inflacją spowolnienie na rynku nieruchomości rodziło wiele pytań co do tego, jak będą kształtować się ceny mieszkań w 2023 roku. Choć część specjalistów wieszczyła spadki, rynek pozostał nieugięty – ceny nieruchomości nie zmalały. Wręcz odwrotnie. Przyjmuje się, że wzrost cen w 2023 r. są raczej nieuniknione. Z czego to wynika?

CZYTAJ WIĘCEJ
jak zaplanowac wykonczenie mieszkania

Jak zaplanować wykończenie mieszkania?

Nowe mieszkanie w stanie deweloperskim to chętnie wybierana opcja m.in. za sprawą możliwości aranżacyjnych, jakie zapewnia. Kupując je, otrzymujesz niezagospodarowaną przestrzeń, którą możesz urządzić według indywidualnych potrzeb i własnego gustu. Jak zaplanować wykończenie mieszkania i osiągnąć efekt WOW? O czym pamiętać, aby uniknąć rozczarowań?

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie i co working w jednym bloku

Mieszkanie i co-working w jednym bloku – czy takie rozwiązanie ma sens?

Nowe inwestycje deweloperskie nie tylko zapewniają wysoki komfort zamieszkiwania, ale również stawiają na nowatorskie rozwiązania. Jednym z nich jest zarezerwowanie w bloku przestrzeni na co-working. Czy taka strefa ma szansę się przyjąć? Dlaczego rośnie zainteresowanie nabywców nieruchomościami, które umożliwiają mieszkanie i pracowanie w jednym bloku?

CZYTAJ WIĘCEJ
zalety mieszkania z aneksem kuchennym

Najważniejsze zalety mieszkania z aneksem kuchennym

Nowe mieszkania coraz rzadziej są wyposażone w osobną kuchnię. Jest to podyktowane zapotrzebowaniem rynkowym. Polacy bowiem coraz częściej poszukują otwartych przestrzeni, które łączą w sobie różne funkcje. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie mieszkaniami z aneksem kuchennym stale rośnie. Dlaczego to opcja warta rozważenia? Przedstawiamy najważniejsze korzyści.

CZYTAJ WIĘCEJ
rynek nieruchomosci w 2023

Jak rynek nieruchomości może kształtować się w 2023 roku?

Pandemia, wojna w Ukrainie, wysoka inflacja czy też ograniczona dostępność kredytów hipotecznych to tylko niektóre z czynników, które zatrzasnęły rynkiem nieruchomości w Polsce w ostatnich latach. Czy rok 2023 r. upłynie pod znakiem powrotu do normalności? Czy ceny mieszkań wzrosną? A może liczba zawieranych transakcji pozostanie na niezmienionym poziomie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie dla pracujacych zdalnie

Mieszkanie dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo – na co zwrócić uwagę?

Wykonywanie obowiązków zawodowych zdalnie lub hybrydowo to rozwiązanie, które cenią sobie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Żeby jednak było ono efektywne, a jednocześnie zgodne z duchem work&life balance, należy zadbać o odpowiednie warunki do pracy w domowym zaciszu. Czym więc powinno charakteryzować się mieszkanie dla osób, które pracują zdalnie lub hybrydowo? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

CZYTAJ WIĘCEJ
plan zagospodarowania przestrzenego

Plan zagospodarowania przestrzennego – o czym mówi? Dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Zakup mieszkania wiąże się z dużymi kosztami. Dla wielu osób jest to jedna z przełomowych decyzji w życiu. Nic więc dziwnego, że podchodzą do niej z ostrożnością i analizują różne kwestie. Przy wyborze nieruchomości warto zwrócić uwagę m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jakie informacje zawiera? Przed czym analiza zawartych w dokumencie informacji może uchronić nabywcę?

CZYTAJ WIĘCEJ
Zakup mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera – co to jest rachunek powierniczy?

Chociaż dobra koniunktura na rynku nieruchomości stwarza korzystne warunki do rozwoju działalności deweloperskiej, upadki firm zajmujących się realizacją inwestycji budowlanych wciąż się zdarzają. Planując zakup lokum, potencjalny nabywca powinien więc liczyć się z ryzykiem bankructwa dewelopera. Na szczęście, jego interesy zabezpiecza rachunek powierniczy. Co to takiego? Jakie są podstawowe rodzaje rachunków powierniczych?

CZYTAJ WIĘCEJ
umowa przyrzeczona

Umowa przyrzeczona – co to jest? Jakie wywołuje skutki prawne?

Jedną z umów, którą sprzedawcy i nabywcy nieruchomości mogą między sobą zawierać, jest umowa przyrzeczona. Poprzedza ona finalizację transakcji i stanowi zabezpieczenie dla każdej ze stron. Jakie wywołuje skutki prawne? Kto pokrywa jej koszty? Kiedy warto ją podpisać? Na te oraz inne pytania związane z umową przyrzeczoną znajdziesz odpowiedź w artykule.

CZYTAJ WIĘCEJ
stan prawny nieruchomosci

Stan prawny nieruchomości – co sprawdzić przed zakupem?

Wybór nieruchomości to nie lada wyzwania, zwłaszcza jeśli potencjalni nabywcy zamierzają w niej spędzić resztę swojego życia. Wnikliwie więc analizują cenę, lokalizację, metraż oraz układ pomieszczeń, często nie zwracając należytej uwagi na stan prawny lokalu. Tymczasem jest on jednym z najważniejszych elementów, które należy sprawdzić przed zakupem mieszkania lub domu. Dlaczego ma tak ogromne znaczenie? Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości?

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie atrakcyjne cenowo

Gdzie szukać atrakcyjnych cenowo mieszkań?

Rosnące ceny nieruchomości w Warszawie sprawiają, że w stolicy coraz trudniej znaleźć tanie mieszkanie. Jeśli zależy Ci na jak najniższych kosztach zakupu lokum, warto rozszerzyć poszukiwania o miejscowości położone w jej niedalekim sąsiedztwie. Gdzie szukać atrakcyjnych cenowo mieszkań?

CZYTAJ WIĘCEJ
umowa rezerwacyjna mieszkania

Umowa rezerwacyjna – wszystko, co musisz wiedzieć

Szacunki nie pozostawiają złudzeń. W Polsce brakuje ok. 2 mln mieszkań. Popyt przewyższa podaż, co sprawia, że znalezienie własnego lokum to nie lada wyzwanie. Żeby nie stracić szansy na zakup wymarzonego „M”, wiele osób decyduje się na zawarcie umowy rezerwacyjnej. Czym właściwie ona jest? Jakie prawa gwarantuje potencjalnemu nabywcy? Co odróżnia ją od umowy przedwstępnej?

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie z balkonem

Mieszkanie z balkonem – najważniejsze zalety

Przy wyborze mieszkania od dewelopera pod uwagę należy wziąć wiele kryteriów. Lokalizacja, metraż, układ pomieszczeń to tylko niektóre z elementów wymagających sprawdzenia. Dla wielu nabywców istotna jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie – czy do mieszkania przynależy balkon. Jakie są najważniejsze zalety takiej nieruchomości? Dlaczego mieszkanie z balkonem to dobra opcja?

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie na przedmiesciach

Kupujesz nowe mieszkanie na przedmieściach? O tym musisz wiedzieć

Lokalizacja to jeden z tych czynników, na które potencjalni nabywcy mieszkania zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Część z nich wybiera przedmieścia. Przemawiają za tym m.in. niższe ceny nieruchomości, wolniejsze tempo życia i wizja mniej zakorkowanych ulic. O czym jednak warto wiedzieć, kupując nowe mieszkanie na obrzeżach dużego miasta? Co sprawdzić, by dokonać dobrego wyboru lokalizacji?

CZYTAJ WIĘCEJ
mieszkanie dla studenta

Mieszkanie dla studenta – jak wybrać? Co jest najważniejsze?

Rozpoczęcie studiów to dla wielu młodych ludzi pierwszy krok w dorosłość. Opuszczają dom rodzinny i zaczynają żyć na własny rachunek. Mogą robić to w akademiku, wynajętej kwaterze lub we własnym mieszkaniu. Nie da się ukryć, że ostatnie rozwiązanie wydaje się najkorzystniejsze. Pozostaje jednak pytanie, jaki lokal wybrać i na co zwrócić uwagę podczas analizy oferty rynkowej.

CZYTAJ WIĘCEJ
korzysci mieszkania w bloku

Największe korzyści mieszkania w bloku

Z badań wynika, że aż 40 proc. Polaków mieszka w blokach na osiedlach mieszkaniowych. Wielopiętrowe budynki mieszkalne to wyznaczniki miejskiego krajobrazu. Co rusz powstają nowe inwestycje, a lokal wyprzedają się na pniu. Co sprawia, że mieszkanie w bloku cieszy się tak dużym uznaniem? Jakie są jego największe korzyści?

CZYTAJ WIĘCEJ
Zakup mieszkania od dewelopera 1

Na czym polega bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu?

Zakup mieszkania od dewelopera wymaga sporządzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Jej zapisy dotyczące bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu nie zawsze są do końca zrozumiałe dla nabywców i budzą mieszane odczucia. O co właściwie chodzi? Na czym polega bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu? Czy jest ono korzystne dla kupujących, czy może nie?

CZYTAJ WIĘCEJ
Fotolia 69128944 Subscription Monthly M

Najważniejsze formalności związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z koniecznością spełnienia określonych formalności. Wielu inwestorom wydają się one bardzo skomplikowane. W rzeczywistości jednak są to jasne procedury, które należy wykonać w określonej kolejności, tak aby każda ze stron umowy kupna-sprzedaży mogła zabezpieczyć swoje interesy. O jakich formalnościach powinna pamiętać osoba, która kupuje mieszkanie od dewelopera za gotówkę, a o jakich osoba finansująca zakup nieruchomości kredytem hipoteczny?

CZYTAJ WIĘCEJ
osiedle sloneczna

Czy warto kupić mieszkanie na nowym osiedlu mieszkaniowym?

Otoczenie mieszkania wpływa nie tylko na jego wartość, ale i komfort życia. Nic więc dziwnego, że przy wyborze nieruchomości inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na sposób, w jaki osiedle mieszkaniowe zostało zaprojektowane. W końcu mają zamiar spędzić w danej lokalizacji większość swojego życia. Czy więc warto kupić lokum na nowym osiedlu mieszkaniowym? Jakie atuty ma ta opcja?

CZYTAJ WIĘCEJ
Lomianki 10 RGB color 0001

Segmenty pod Warszawą – dlaczego to dobry wybór?

Zakup nieruchomości na własność to wymagające zadanie. Liczyć należy się bowiem ze scenariuszem, że w danym lokum spędzi się kilkanaście lat, a nawet całe życie. Dlatego musi to być przemyślana decyzja, w ramach której zostaną uwzględnione nie tylko obecne, ale i przyszłe potrzeby. Gdzie więc zamieszkać? Czy segmenty pod Warszawą to dobry wybór? Jakie są ich największe przewagi nad mieszkaniami w stolicy?

CZYTAJ WIĘCEJ
Mieszkanie w Markach

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania poza Warszawą?

Wysokie ceny nieruchomości w stolicy sprawiają, że mieszkania poza Warszawą cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej decydują się na nie rodziny z dziećmi oraz osoby, które pracują zdalnie lub hybrydowo. Czy to wygodna opcja? Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania poza stolicą?

CZYTAJ WIĘCEJ
Ideal Residence

Łomianki, Marki czy Białołęka – gdzie warto kupić mieszkanie?

O tym, że Warszawa jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety, coraz wyższe ceny nieruchomości sprawiają, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania w stolicy. Wybór nabywców pada więc albo na położone dalej od centrum dzielnice, takie jak Białołęka, albo miasta aglomeracji warszawskiej – Łomianki i Marki. Dlaczego warto kupić mieszkanie w którejś z tych lokalizacji?

CZYTAJ WIĘCEJ
Osiedle NaturaLife Łomianki

Miasta w okolicach Warszawy, w których warto prowadzić biznes

Dynamicznie rozwijająca się Warszawa od lat okupuje wysokie miejsca w rankingach atrakcyjności biznesowej. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców wybiera właśnie stolicę jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że mniejsze miasta zlokalizowane w aglomeracji warszawskiej nie mają szans, by przyciągnąć biznes do siebie. W jakich miastach w okolicach Warszawy warto otworzyć firmę?

CZYTAJ WIĘCEJ
slwbs1

Mieszkanie lub dom w Markach – dlaczego warto? Co miasto ma do zaoferowania mieszkańcom? Przewodnik

Podwarszawskie Marki to jedno z pięciu miast w Polsce, do których najchętniej sprowadzają się nowi mieszkańcy. W rankingu popularności wyprzedziły je jedynie Warszawa, Kraków, Wrocław i Gdańsk. To robi wrażenie. Na zakup działki w mieście skusił się już niejeden deweloper. Marki mają bowiem ogromny potencjał. Z czego wynika tak ogromne zainteresowanie nieruchomościami w tym mieście? Czy to jedynie zasługa bliskości stolicy? Dlaczego warto tu zamieszkać?

CZYTAJ WIĘCEJ
nowe mieszkanie pod warszawa gdzie warto szukac

Tereny zielone w Markach. Żyj blisko natury

Bliskość terenów zielonych to dla wielu osób poszukujących własnego lokum istotny czynnik wpływający na wybór nieruchomości. Mieszkania w pobliżu parków i w otoczeniu zieleni najczęściej są droższe, a i tak rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Nic więc dziwnego, że popularność Marek jako atrakcyjnego miejsca do zamieszkania rośnie. Jakie tereny zielone są dostępne w mieście i nieopodal niego?

CZYTAJ WIĘCEJ
Kampinos w Łomiankach

Mieszkania i domy w Łomiankach – czy warto? Przewodnik po mieście

Bliskość stolicy sprawia, że podwarszawskie miejscowości dynamicznie się rozwijają i cieszą się rosnącym uznaniem wśród osób poszukujących własnego lokum. Jednym z miast, które w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością, są Łomianki. Powoli zrywają one z wizerunkiem stołecznego satelity i przekształcają się w miejsce, w którym po prostu warto żyć. Co oprócz atrakcyjnych cen nieruchomości mają do zaoferowania swoim mieszkańcom?

CZYTAJ WIĘCEJ
Osiedle Natura Life

Osiedle NATURA LIFE – nowa inwestycja w Łomiankach

O tym, że najbliższe otoczenie ma ogromne znaczenie dla komfortu mieszkania, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego naszą najnowszą inwestycję zlokalizowaliśmy w malowniczym zakątku Łomianek, skąd zieleń ma się praktycznie na wyciągnięcie ręki. Atrakcyjne położenie to niejedyny atut Osiedla NATURA LIFE. Przekonaj się o tym już teraz.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mieszkania dla rodziny Łomianki

Najważniejsze zalety osiedli mieszkaniowych w Łomiankach

Rosnące ceny nieruchomości w stolicy sprawiają, że coraz więcej osób szukających własnego lokum kieruje uwagę na podwarszawskie miejscowości, gdzie mieszkania i domy są tańsze niż w Warszawie. Jedną z alternatyw, która ma sporo do zaoferowania mieszkańcom, jest malownicze miasto Łomianki. Jakie są najważniejsze zalety zlokalizowanych tam osiedli mieszkaniowych?

CZYTAJ WIĘCEJ
galeria polnocna

Mieszkania na Białołęce – dlaczego warto? Przewodnik po dzielnicy

Jest jedną z najszybciej rozbudowujących się dzielnic Warszawy. Białołęka, bo o niej mowa, przyciąga coraz więcej ludzi. Czy można upatrywać w niej swojego miejsca na ziemi? Co takiego ma do zaoferowania Białołęka? Mieszkania w atrakcyjnych cenach to wbrew pozorom niejedyny powód, dla którego dzielnica cieszy się rosnącą popularnością. Dlaczego warto tutaj zamieszkać? Komu Białołęka przypadnie do gustu?

CZYTAJ WIĘCEJ
Fotolia 118161503 Subscription Monthly M

Dlaczego warto odwiedzić biuro sprzedaży Sławbud?

Mieszkania pod Warszawą z wielu względów okażą się świetnym wyborem, podobnie zresztą jak domy oraz segmenty. Zlokalizowane w spokojnej, zielonej okolicy, zapewniają wysoki komfort codziennego życia, a także łatwy dostęp do wszelkich korzyści, na jakie można liczyć żyjąc blisko stolicy. Szukasz właśnie takich nieruchomości? Jeśli tak, zapraszamy do biura sprzedaży Sławbud.

Współpraca z uznanym deweloperem sprawi, że proces poszukiwania i zakupu nowego lokalu okaże się znacznie łatwiejszy. To świetny sposób na to, aby przezwyciężyć wszelkie trudności formalne, jak również sfinalizować całą transakcję na dobrych warunkach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łomianki osiedle mieszkalne

Mieszkanie pod Warszawą w zielonej okolicy? Odwiedź dewelopera

Łatwy dostęp do terenów zielonych może w znaczący sposób wpłynąć na wartość nieruchomości. Okaże się on niezwykle korzystny także dla ich właścicieli – doskonale wiedzą o tym zwłaszcza rodziny z dziećmi. W jaki jednak sposób znaleźć takie mieszkanie? Najlepiej z pomocą dewelopera Sławbud.

Jest to najlepszy sposób na to, aby zakupić lokal, który spełnia kluczowe kryteria wyboru. Związane na przykład z atrakcyjną lokalizacją. Do tego dochodzą korzyści czysto praktyczne, dotyczące między innymi łatwiejszych formalności czy też pomocy w ramach procedury kredytowej.

CZYTAJ WIĘCEJ

Mieszkania dwupoziomowe na warszawskiej Białołęce

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że większy metraż zapewnia znacznie szersze możliwości aranżacyjne. Znosi on masę ograniczeń, ułatwia również realizację projektów nietypowych, związanych na przykład z wykorzystaniem masywnych mebli. Wszystko to zagwarantować mogą mieszkania dwupoziomowe, które w ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością.

Między innymi dlatego tak często pojawiają się one obecnie w ofertach firm deweloperskich. Zakupić można je na przykład na warszawskiej Białołęce – w dzielnicy, która ma wiele do zaoferowania. Zarówno singlom, jak i rodzinom oraz osobom chcącym szybko i bezproblemowo dojeżdżać do centrum.

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowe mieszkania w Łomiankach? To się opłaca!

Dobra, szeroka oferta mieszkaniowa powinna być zróżnicowana pod względem nie tylko metrażu dostępnych nieruchomości, ale także ich ceny. Wszystko po to, aby Klienci mogli skorzystać z maksymalnej swobody wyboru. Takie możliwości zapewniają podwarszawskie Łomianki, cieszące się od pewnego czasu niesłabnącą popularnością.

Jedną z kluczowych zalet tej lokalizacji jest wysoka opłacalność inwestycji, jakie mogą zostać w niej zrealizowane. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę mieszkania znacznie większe od standardowych kawalerek, jak również lokale dwupoziomowe.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dlaczego zakup nieruchomości od dewelopera to dobry pomysł?

Usługi o charakterze kompleksowym i fachowa pomoc profesjonalistów pozwala całkowicie skupić się na zakupie wymarzonej nieruchomości. Bez względu na to, czy ma być to mieszkanie, dom czy segment. Wszystko to zapewnić może ceniony deweloper. Białołęka, Marki i Łomianki to tylko niektóre obszary, na których jesteśmy w stanie zaoferować dostęp do bardzo szerokiej, zróżnicowanej oferty.

CZYTAJ WIĘCEJ

Segmenty na Białołęce – dlaczego warto?

Dla osób wychowanych w domach jednorodzinnych segmenty stanowią świetną namiastkę swobody, jaką znają z dzieciństwa. Z tego samego powodu, bardzo często są one uznawane za alternatywę dla ciaśniejszych mieszkań. Zwłaszcza gdy są zlokalizowane w malowniczej okolicy, na przykład na Białołęce.

CZYTAJ WIĘCEJ
CP II 2

Czy warto kupić mieszkanie z ogrodem?

Własny skrawek zielonego terenu to dla wielu osób rzecz niemal święta. Jak się okazuje, na dostęp do niego mogą liczyć nie tylko właściciele domów jednorodzinnych i segmentów. We własne ogródki „wyposażane” są również mieszkania. Czy jednak na pewno warto się nimi zainteresować?

CZYTAJ WIĘCEJ
web13 1024x547 2

Czy segment może być tani? W Łomiankach na pewno!

W ostatnich kilku latach na rynku możemy zaobserwować znaczący wzrost popularności segmentów. Zwłaszcza tych zlokalizowanych w mniejszych miastach. Doskonałym na to przykładem są nieruchomości znajdujące się w Łomiankach. Kuszą one między innymi dużym metrażem i zieloną okolicą. Dla większości klientów biur deweloperskich najistotniejsza okazuje się jednak cena.

CZYTAJ WIĘCEJ
osiedle dzieci

Czym wyróżniają się osiedla mieszkaniowe przyjazne dzieciom?

Zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nic więc dziwnego, że przy wyborze lokum pod uwagę bierze się wiele czynników. Pary z dziećmi lub planujące powiększenie rodziny w swoich kalkulacjach często uwzględniają to, czy dane osiedle mieszkaniowe jest przyjazne najmłodszym. Jak to sprawdzić? Na jakie kwestie zwrócić uwagę, mając na uwadze dobro dzieci?

CZYTAJ WIĘCEJ
POWRÓT DO LISTY WPISÓW