Mieszkanie od dewelopera – o co warto zapytać przed zakupem lokum?
Dla wielu osób zakup mieszkania stanowi jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Z tego względu wybór lokum należy wnikliwie przeanalizować. Uwzględnienie takich aspektów jak cena i lokalizacja, metraż, usytuowanie względem stron świata czy też otaczająca nieruchomość infrastruktura to zaledwie początek analizy, jaką należy przeprowadzić przed zakupem mieszkania. Jakie więc pytaniawarto zadać deweloperowi, aby zyskać pełnię informacji o lokum?
1. Jak finansowana jest budowa inwestycji?
Deweloper może finansować budowę inwestycji mieszkaniowej, wykorzystując m.in. pieniądze nabywców nieruchomości zgromadzone na otwartych mieszkaniowych rachunkach powierniczych, środki własne i kredyt bankowy. Każda z tych opcji wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego potencjalny właściciel mieszkania powinien znać źródła finansowania przedsięwzięcia.
2. Z jakich materiałów budowlanych i wykończeniowych korzysta deweloper?
Deweloper może korzystać z materiałów budowlanych i wykończeniowych zarówno lepszej, jak i gorszej jakości. Zazwyczaj znajduje to odzwierciedlenie w cenie – za nieruchomości w wysokim standardzie trzeba zapłacić więcej. Nie jest to jednak regułą. Niższa cena mieszkania może wynikać nie z jakości użytych materiałów, lecz np. z lokalizacji inwestycji – zwykle bowiem nieruchomości położone na obrzeżach miasta kosztują mniej niż te usytuowane w centrum. Warto więc wiedzieć, za co płaci się deweloperowi.
3. Ile w przybliżeniu będą wynosiły opłaty administracyjne?
Opłaty administracyjne to składowa kosztów utrzymania lokalu. Im są wyższe, tym więcej trzeba płacić za użytkowanie mieszkania. Warto więc chociażby w przybliżeniu poznać ich wysokość. Dzięki tej informacji łatwiej określisz czekające Cię przyszłe obciążenia. Nie wahaj się więc zapytać dewelopera o przewidywane koszty czynszu administracyjnego, funduszu remontowego czy też utrzymania części wspólnych.
4. Czy cena za metr kwadratowy podlega negocjacji?
Nawet niewielkie ustępstwo dewelopera na cenie za metr kwadratowy może sprawić, że zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Z tego względu nie bój się negocjować warunków zakupu lokum. Pamiętaj deweloperzy są skorzy do obniżek zwłaszcza w okresie przedsprzedaży i gdy w ofercie pozostało niewiele mieszkań.
5. Co mogę zmienić w mieszkaniu?
Nowy układ funkcjonalny lokum, inne umiejscowienie drzwi wewnętrznych, metamorfoza rozmieszczenia grzejników – to tylko niektóre zmiany lokatorskie, na które decydują się właściciele mieszkania. Nie wszystkie jednak modyfikacje są dozwolone i możliwe do wykonania. Z tego względu jeszcze przed zakupem nieruchomości warto wiedzieć, na jakie zmiany lokatorskie deweloper zezwala, a czego zabrania robić.
6. Co oznacza „stan deweloperski”?
W polskim prawie budowlanym nie ma jednoznacznej definicji „stanu deweloperskiego”, a właśnie w tym standardzie sprzedaje się najwięcej mieszkań. W praktyce więc każdy deweloper rozumie go nieco inaczej. Żeby uniknąć nieporozumień, warto zapytać dewelopera, co obejmuje stan deweloperski lokum, które Cię interesuje.
7. Czy umowa deweloperska zawiera kary?
Umowa deweloperska powinna zabezpieczać interesy każdej ze stron. W efekcie w jej treści mogą znaleźć się zapisy dotyczące kar finansowych, np. w związku z nieuzasadnionym odstąpieniem od niej. Warto je przeanalizować nie tylko pod względem wysokości, ale i zgodności z prawem.
Zakup mieszkania to wymagające przedsięwzięcie. W natłoku formalności łatwo jednak zapomnieć o wielu aspektach wiążących się z wyborem lokum. Powyższa lista pytań do dewelopera pomoże Ci uniknąć nieporozumień. Pamiętaj jednak, że zawiera ona zaledwie wycinek informacji, które powinien udzielić Ci sprzedawca nieruchomości.