W najlepszym rozrachunku prowadzą one do drobnych problemów, które da się w miarę szybko i tanio rozwiązać, w najgorszym natomiast kończą się poważnymi stratami finansowymi. Jak więc uniknąć tak poważnych błędów?
Już na wstępie należy podkreślić, że w przypadku zakupu nowego nieruchomości błędem jest pośpiech. Nawet największe pragnienie posiadania własnego mieszkania nie powinno tłumaczyć nieuwagi i braku rozsądku. Zanim więc wykonasz ruchy, których nie da się cofnąć, dokładnie wszystko sprawdź i przeanalizuj poniższe informacje.
Brak myślenia o przyszłości podczas wyboru mieszkania
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest kupno mieszkania na tu i teraz. I choć wydaje się, że takie zachowanie nie jest niczym złym, w końcu aktualne potrzeby domowników mają ogromne znaczenie, musisz pamiętać o tym, że Twoja sytuacja zawsze może się zmienić.
Dobrym na to przykładem są single lub pary, które zaciągają kredyt na kawalerkę, nie myśląc o tym, że za dwa, trzy lub cztery lata w ich związku może pojawić się dziecko. Jeśli lokum nie będzie odpowiednio duże, pojawi się konieczność wymiany lub życia na zbyt małej ilości metrów kwadratowych.
Dokumenty dotyczące sprzedaży mieszkania – najpoważniejsze błędy
W ten sposób przechodzimy do kwestii prawnych, które dla wielu osób są dość skomplikowane. Ponownie jednak najlepszą metodą na uniknięcie wpadki jest sprawdzenie wszystkiego bardzo dokładnie. Najlepiej we współpracy ze specjalistą. Mowa tutaj zwłaszcza o:
- ofercie nowego mieszkania,
- stanie prawnym nieruchomości – mowa tutaj w szczególności o księgach wieczystych,
- kredycie hipotecznym – nasza firma proponuje darmową pomoc w uzyskaniu finansowania. Wiąże się to także z dokładną analizą umowy kredytowej i wszelkich formalności.
Do powyższych informacji dodać można jeszcze jakże ważny odbiór mieszkania. Pozwala on odkryć i wskazać ewentualne nieprawidłowości, dlatego warto podchodzić do niego z uwagą. Niestety, wiele osób tego nie robi, co jest oczywiście błędem, ponieważ naprawa wszystkich usterek znalezionych na tym etapie stoi po stronie dewelopera, a nie klienta.
Koszty eksploatacyjne mieszkania – o tym też trzeba pamiętać!
Trudno dziwić się temu, że duża liczba klientów biur deweloperskich w trakcie poszukiwań swoich czterech kątów zwraca uwagę przede wszystkim na metraż, lokalizację i ewentualne udogodnienia. W końcu to właśnie te kwestie mają największy wpływ na komfort codziennego życia.
Musisz jednak pamiętać, że na tym ocena nieruchomości się nie kończy. Bo nawet najpiękniejsze i najlepiej położone mieszkanie może okazać się kłopotliwe, jeżeli powstanie z niskiej jakości materiałów. W takiej sytuacji koszty eksploatacyjne mogą być naprawdę wysokie. Mowa tutaj zwłaszcza o rachunkach za ogrzewanie.
Żeby więc uniknąć wysokich wydatków, najlepiej jest korzystać z oferty sprawdzonych i cenionych deweloperów, którzy mają za sobą wiele zrealizowanych inwestycji.
Zakup mieszkania pod wynajem – jakich błędów unikać?
Na koniec dobrze będzie poruszyć kwestię związaną z zakupem mieszkania pod wynajem. W przypadku takiej transakcji warto myśleć o potrzebach przyszłych najemców, a nie o własnych. Oczywiście wszelkie koszty stoją Twojej stronie, mowa tu jednak o sprawach dotyczących metrażu, lokalizacji, czy też wyposażenia.
Sporo osób wybiera mieszkania „pod siebie”, co jest oczywiście błędem. Na początku warto zastanowić się nad tym, do kogo chcesz skierować ofertę wynajmu, jaka ma być stawka, a dopiero później podjąć decyzję odnośnie wyboru konkretnej nieruchomości. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na uzyskanie odpowiedniej stopy zwrotu z inwestycji.