Mieszkanie dla rodziny 2+2 – jak wybrać? Czynniki, które warto przeanalizować
2+2 to dominujący w Polsce model rodziny. Nic więc dziwnego, że w ofertach deweloperów nie brakuje mieszkań, które są określane jako idealne dla pary z dwójką dzieci. Czy jednak na pewno? W końcu każda rodzina jest inna, a jej członkowie mogą mieć odmienne potrzeby. Jak więc wybrać idealne mieszkanie? Oto czynniki, na które warto zwrócić uwagę.
- Metraż. Przyjmuje się, że mieszkanie dla rodziny 2+2 powinno mieć minimum 70-80 mkw. Taki metraż sprawi, że każda osoba będzie mieć przestrzeń dla siebie. Nie oznacza to jednak, że mniejsze lokum zupełnie nie zda egzaminu. Odpowiednio zaaranżowane zapewni wysoki komfort użytkowania. Im większy metraż, tym więcej trzeba zapłacić za lokum. W efekcie często o powierzchni mieszkania decydują możliwości finansowe rodziny, a nie jej potrzeby. Wiąże się to z koniecznością pójścia na kompromisy. Czy dzieci muszą mieć osobne pokoje? Czy rodzice mogą spać w salonie? Czy jedna łazienka wystarczy? To pytania, na które warto odpowiedzieć, zanim poszukiwania optymalnego lokum rozpoczną się na dobre.
- Układ pomieszczeń. Powinien pozwalać na wyodrębnienie strefy dziennej i nocnej, co zapewni wysoki komfort przebywania we wnętrzu. Pamiętaj, początkowo niesprzyjający układ pomieszczeń można zmienić, burząc lub stawiając ścianki działowe. Zanim więc z marszu odrzucisz jakieś lokum, uważnie przeanalizuj jego projekt pod kątem wprowadzenia ewentualnych zmian. Już niewielka poprawka może ulepszyć układ pomieszczeń.
- Lokalizacja. Przy wyborze mieszkania dla rodziny 2+4 pod uwagę należy wziąć m.in. bliskość placówek opiekuńczych i edukacyjnych, placów zabaw, parków czy też miejsc rozrywki. Ważna jest również odległość dzieląca lokum od miejsca pracy rodziców, a także to, czy okolica jest bezpieczna i dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta oraz jego naj ważniejszymi punktami. Im bliżej centrum położone jest mieszkanie, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Cenę lokum winduje również dobrze rozwinięta infrastruktura. Zapewnia ona bowiem wysoki komfort życia w danej okolicy. Brak działek budowlanych w centrach miast sprawia, że nowe osiedla mieszkaniowe powstają w miejscach, gdzie mogą występować pewne braki infrastrukturalne. Nie oznacza to jednak, że należy je od razu spisać na straty. Wręcz przeciwnie. Ważny jest również potencjał rozwojowy okolicy. Jeżeli w pobliżu powstają nowe bloki, wraz z napływem ludności będą pojawiać się kolejne udogodnienia.
- Usytuowanie mieszkania względem stron świata. Wpływa na samopoczucie mieszkańców i komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach, a także koszty eksploatacji lokum. W przypadku mieszkania dla rodziny 2+2 pokoje dzieci w wieku szkolnym powinny być doświetlone popołudniami, tak aby zapewniać odpowiednie warunki do nauki po powrocie ze szkoły. Gwarantuje to ekspozycja okien na południowy zachód lub zachód. Z kolei okno w sypialni rodziców powinno wychodzić na wschód. Poranne światło wpadające do wnętrza ułatwi bowiem wczesne wstawanie. Okna salonu mogą natomiast wychodzić na południe, kuchni zaś – na północ. Oczywiście w przypadku mieszkania usytuowanego w bloku ekspozycja okien na wszystkie strony świata to rzadkość. Z tego względu trzeba iść na kompromisy.
Wybór mieszkania dla rodziny 2+2 to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy bowiem wziąć wymagania nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Im dogłębniej przeanalizujesz prowadzony styl życia i oczekiwania względem nowego lokum, tym lepiej dopasujesz nieruchomość do indywidualnych potrzeb rodziny, co przełoży się na wyższy komfort życia.