Kredyt hipoteczny a związek nieformalny – czy bez ślubu można ubiegać się o środki?
Kredyt hipoteczny na mieszkanie mogą zaciągnąć zarówno osoby spokrewnione ze sobą, jak i nie. Oznacza to, że Twoim współkredytobiorcą może być zarówno małżonek, siostra, jak i partnerka czy też przyjaciel. Bank nie jest zainteresowany ani stopniem pokrewieństwa pomiędzy kredytobiorcami, ani statusem związku, choć niewątpliwie dla większości instytucji to małżonkowie ze wspólnością majątkową są najbardziej wiarygodnymi klientami.
To, co najważniejsze dla banku, to zdolność kredytowa. Im jest ona wyższa, tym szanse na udzielenie kredytu hipotecznego na dobrych warunkach wzrastają. Z tego względu potencjalni kredytobiorcy są dokładnie sprawdzani pod kątem m.in. liczby osób będących na ich utrzymaniu, regularności i wysokości uzyskiwanych dochodów czy też wysokości posiadanych długów – i to niezależnie od tego, czy są oni spokrewnieni ze sobą czy też nie.
Jaki płynie z tego wniosek? Jeżeli zdolność kredytowa obojga partnerów na to pozwala, nie powinni mieć większych kłopotów w uzyskaniu kredytu hipotecznego. To, że żyją w związku nieformalnym, nie jest przeszkodą.
Co z kredytem hipotecznym w przypadku rozstania?
Jeżeli kredytobiorcy tworzący związek nieformalny postanowią się rozstać, istnieją dwa wyjścia. Pierwsze to dalsze wspólne spłacanie kredytu. Drugie to zwolnienie jednej osoby z konieczności uiszczania rat, przy czym w tym przypadku całość pozostałego zobowiązania przejmuje drugi partner. Bank udzieli na to zgody, tylko jeśli krok ten pozwoli na regularną spłatę zadłużenia. Jeżeli nie, partnerom nie pozostanie nic innego jak wspólne spłacanie kredytu.
Kredyt na mieszkanie a związek nieformalny – ewentualne ograniczenia
O ile status związku nie ma dla banków udzielających kredytów hipotecznych większego znaczenia, tak może liczyć się w przypadku rządowych programów mieszkaniowych. Nie jest to jednak regułą. W przeszłości istniały bowiem formy dofinansowania kierowane do par pozostających w związkach nieformalnych. Czasem jednak – tak jak w przypadku programu rządowego Pierwsze Mieszkania, który ruszył w lipcu 2023 r. – wiązało się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków (tutaj: wspólne wychowywanie przynajmniej jednego dziecka).
Zdolność kredytowa w związku nieformalnym
W niektórych bankach zdolność kredytowa pary żyjącej w związku nieformalnym może być oceniana gorzej niż zdolność kredytowa małżeństwa, nawet jeśli ich suma zarobków jest wyższa. Jak to możliwe? Zdarza się, że część instytucji traktuje związek nieformalny jako dwa odrębne gospodarstwa domowe. Zwiększa to miesięczne koszty utrzymania, co z kolei obniża zdolność kredytową. Czy można temu jakoś zapobiec?
Okazuje się, że tak. Osoby będące w związku nieformalnym powinny przedłożyć bankowi stosowne oświadczenie, w którym potwierdzą wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego i wspólne koszty utrzymania.
O tym, czy bank udzieli kredytu hipotecznego parze niebędącej małżeństwem, decyduje zdolność kredytowa, nie status związku. Z tego względu osoby żyjące bez ślubu nie powinny mieć większych problemów z uzyskaniem środków, o ile instytucja pozytywnie oceni możliwości spłaty potencjalnego zadłużenia przez partnerów.
Żyjesz w związku nieformalnym i zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na mieszkanie? W SŁAWBUD oferujemy darmową pomoc doradcy kredytowego. Specjalista rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości, przedstawi dostępne oferty kredytów hipotecznych, a także doradzi, co zrobić, aby zwiększyć zdolność kredytową i korzystniej wypaść w oczach banku. Dzięki temu spełnisz marzenie o własnym mieszkaniu.