Na co bank zwraca uwagę przy ustalaniu zdolności kredytowej?
Jak nietrudno się domyślić, w grę wchodzi wiele czynników, które są bardzo dokładnie analizowane po złożeniu wniosku kredytowego. Tym najważniejszym jednak zawsze okazuje się dochód. To właśnie na podstawie miesięcznych zarobków netto bank ustala, jak wysoką ratę jesteś w stanie spłacić. Duże znaczenie mają tutaj koszty utrzymania, a także pozostałe zobowiązania (pożyczki gotówkowe, karty kredytowe, raty itd.), które naturalnie zmniejszają dochód. Im jest on więc większy, tym lepiej.
Nie należy zapominać jednak o tym, że banki analizują nie tylko wysokość, ale też źródło dochodu. Od zawsze najbardziej premiowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony – znacząco zwiększa ona Twoje szanse na uzyskanie kredytu. Oczywiście nie oznacza to wcale, że w przypadku umowy zlecenie droga jest zamknięta. Na nieco innych zasadach oceniani są natomiast przedsiębiorcy, także ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Co jeszcze ma wpływ na zdolność kredytową?
Nie da się ukryć, że dochód gospodarstwa domowego zawsze będzie kluczowy. Jeśli jest niski lub nieregularny, szanse na kredyt maleją. Pod uwagę warto jednak wziąć również inne czynniki, które są sprawdzane przez instytucje finansowe. Poniżej wskazujemy te, naszym zdaniem, najważniejsze.
- Wracając jeszcze do Twoich wydatków, musisz wiedzieć, że banki analizują nie tylko pozostałe zobowiązania, ale też wszystkie pozostałe koszty. Wskazać trzeba chociażby rachunki, abonamenty telefoniczne, ubezpieczenia, a nawet utrzymanie posiadanego pojazdu. Całość daje kwotę, której potrzebujesz, by normalnie funkcjonować. Dzięki temu łatwo jest sprawdzić, czy rata kredytu hipotecznego znacząco Ci to utrudni.
- Jeśli zaś chodzi o kredyty, bank bierze pod uwagę także te, które udało Ci się już spłacić. Chodzi o historię kredytową, do której dostęp ma Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli w przeszłości tego typu zobowiązania nie było spłacane przez Ciebie w terminie, lub gdy pojawiły się inne problemy, Twoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego znacznie spadną. Z tego powodu zawsze warto pilnować terminowego regulowania wszystkich rat.
- Duże znaczenie mają też parametry samego kredytu. Mowa tutaj w głównej mierze o kwocie, jaką chcesz pożyczyć, jak również okresie kredytowania. Żeby poprawić swoją zdolność, można ją wydłużyć. Do tego dodać trzeba jeszcze rodzaj rat (np. stałe), a także wysokość wkładu własnego. Im jest ona wyższa, tym automatycznie koszt kredytu się zmniejsza.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Skoro wiesz już, od czego zależy ocena zdolności kredytowej, warto zastanowić się nad tym, czy można na nią jakoś wpłynąć. Na pewno pomoże spłata aktualnych zobowiązań. Pozbycie się rat za telewizor, czy też wyrównanie bilansu karty kredytowej zwiększy Twoje szanse. Podobnie jak zdobycie dodatkowych dochodów (niektóre banki respektują świadczenia 800+), a także dodanie drugiego kredytobiorcy. Jeśli dwie lub kilka osób „zrzuca się” na kredyt, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie on spłacony bez żadnych problemów.
Bez względu na swoją zdolność kredytową, pamiętaj o dokładnym przeanalizowaniu oferty banku. Pod uwagę należy wziąć nie tylko oprocentowanie, ale też wszelkie koszty dodatkowe. Sama umowa powinna być dokładnie przeanalizowana, tak aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub uważasz, że na własną rękę trudno będzie Ci wybrać najlepszą ofertę, zgłoś się do nas. Oferujemy bezpłatne doradztwo kredytowe, w ramach którego współpracujący z nami specjaliści pomogą Ci skompletować potrzebne dokumenty i sprawdzić propozycje banków. Dopilnują również, by cały proces przebiegł bez przeszkód.