1. Pasywne osiedla mieszkaniowe – w służbie oszczędności
Nie jest to może trend najnowszy, ale nadal bardzo ważny. Budynki pasywne wyróżniają się bowiem niskim zapotrzebowaniem na energię. Ogrzewanie nie jest więc nadmiernie eksploatowane, co przekłada się na mniejszą emisję i niższe rachunki.
Jakie rozwiązania pozwalają uzyskać taki właśnie efekt? Deweloperzy stawiają między innymi na odnawialne źródła energii (głównie panele słoneczne), a także na nowoczesne technologie budowlane. Mowa tutaj chociażby o izolacji termicznej ograniczającej straty cieplne i odpowiednio skonstruowanych oknach. Do tego dochodzą urządzenia grzewcze, wyróżniające się oszczędnym, a zarazem efektywnym działaniem.
2. Zbiorniki wodne – walka ze zmianami klimatycznymi
Uskutecznianie retencji wody to jedno z najważniejszych wyzwań dla całego kraju. Zwłaszcza mając na uwadze coraz bardziej alarmujące raporty, których konkluzja jest jedna – w Polsce zaczyna brakować wody.
Z tego właśnie powodu różnego rodzaju organizacje nawołują do budowy zbiorników retencyjnych, w których gromadzona będzie woda opadowa. Na osiedlach mieszkaniowych również takie powstają. I to w wielu odsłonach! W projektach deweloperskich często wskazywane są miejsca na niewielkie oczka wodne, stawy, a także tak zwane ogrody deszczowe. Tego typu rozwiązania stanowią dobrą odpowiedź na aktualne potrzeby wynikające z zachodzących zmian klimatycznych.
3. Tereny zielone na osiedlach mieszkaniowych
Choć już od pewnego czasu stanowią one jeden z walorów powstających osiedli, do tej pory bliskość terenów zielonych była traktowana jako dodatek, coś, co daje niejako obietnicę komfortowego życia, z dala od typowego, wielkomiejskiego zgiełku. Obecnie jednak są one postrzegane w głównej mierze przez pryzmat właśnie ekologii.
Dlaczego? To bardzo proste. Drzewa, a także ogólnie roślinność, to gwarancja ograniczania zanieczyszczeń, a czyste powietrze pozytywnie wpływa na zdrowie. Między innymi z tego powodu deweloperzy nie tylko zachowują lub przesadzają drzewa znajdujące się na terenie budowy osiedli, ale również sadzą nowe. Wszystko to działa z korzyścią dla mieszkańców i dla klimatu.
4. Nowoczesne filtry antysmogowe
A skoro mowa jest o jakości powietrza, warto podkreślić, że na wielu nowoczesnych osiedlach montowane są specjalne filtry, które mają ograniczać wpływ smogu. Neutralizują one pyły i drobinki zanieczyszczeń, dzięki czemu znacząco podnosi się komfort codziennego życia.
W połączeniu z zachowywaniem bujnej roślinności, tego typu rozwiązania przynoszą sporo dobrego, dlatego nic dziwnego w tym, że klienci biur deweloperskich tak często zwracają na nie uwagę. A szczególnie w dużych miastach, w których smog szczególnie daje się we znaki.
Czy ekobudownictwo to jeden z czynników wyboru mieszkania?
Skoro poznaliśmy aktualne ekotrendy obowiązujące w branży, warto zatrzymać się jeszcze przy procesie wyboru mieszkania. Czy rzeczywiście nastawienie na ekologię i ograniczanie negatywnego wpływu budownictwa mieszkaniowego na środowisko jest dla klientów tak istotne? Jak najbardziej!
Potwierdzają to zresztą najnowsze badania, a także opinie ludzi, którzy są na etapie poszukiwania nowych nieruchomości. A szczególnie tych nastawionych na zakupy długoterminowe. Gdy mieszkanie ma stać się inwestycją na całe życie, kwestie związane z ochroną przyrody jeszcze mocniej dają o sobie znać.
Na szczęście rynek spełnia te wymagania. Niezbędny jest jednak świadomy wybór, polegający na szczegółowej analizie tego, co deweloperzy są w stanie zaproponować. W ten sposób znacznie łatwiej można podjąć dobrą decyzję zakupową.