Czym charakteryzują się domy dwulokalowe? Gdzie warto ich szukać?
Choć może się wydawać, że oba wymienione typy zabudowy dotyczą tego samego, w praktyce należy omawiać je osobno. Jeśli chodzi o dom dwulokalowy, mamy tu do czynienia z jednym budynkiem, który został niejako przedzielony na pół. Powstałe w ten sposób części oddzielone są ścianą szczytową, zazwyczaj składają się także z dwóch osobnych wejść. Niemniej ława fundamentowa jest jedna, co sprawia, że nie możemy mówić tu o dwóch niezależnych mieszkaniach, czy też segmentach.
Duże znaczenie ma tu również konstrukcja wspomnianej ściany szczytowej. Otóż jest ona pojedyncza, nie zawiera dylatacji. Jakie ma to konsekwencje? Pod względem obciążeń jest to jeden budynek, dlatego mieszkające w segmentach rodziny „dzielą się” odpowiedzialnością za jego stan techniczny.
Po omówieniu podstawowych informacji warto wskazać najważniejsze zalety nieruchomości dwulokalowych. O niższych kosztach już wspominaliśmy. Uwagę jednak należy zwrócić także na:
- możliwość poznania nowych ludzi lub bliskość rodziny, czy też przyjaciół, jeśli postanowicie żyć w jednym budynku,
- opcję zakupu całej nieruchomości i wynajęcia drugiego lokalu, który okaże się dodatkowym źródłem dochodów,
- wspólną odpowiedzialność za utrzymanie budynku, remonty itd.,
- wysoki poziom bezpieczeństwa wynikający z bliskości sąsiadów.
Budynki dwulokalowe w Łomiankach i Markach cieszą się sporą popularnością. Nie tylko ze względu na powyższe zalety, ale też dlatego, że lokalizacje te są naprawdę korzystne. Gwarantują dostęp do wielu terenów zielonych, spokojnej okolicy i sprawnego dojazdu do stolicy. Koszty zakupu nowej nieruchomości w tym obszarze są przy tym znacznie niższe niż w Warszawie i innych dużych miastach.
Dom dwulokalowy a księgi wieczyste
Choć mówimy tutaj o jednym budynku, znajdujące się w nim lokale mają osobne księgi wieczyste, natomiast działka, na której są położone, musi być współdzielona między właścicielami. Z tego powodu możesz sprzedać lub wynająć swoją część, jednak wszelkie decyzje dotyczące nieruchomości jako całości powinny być podejmowane w porozumieniu z sąsiadem.
Bliźniaki – charakterystyka budynków
Jak na tle domów dwulokalowych prezentują się zabudowa bliźniacza? Kluczowe różnice między nimi wynikają z samej konstrukcji. Otóż bliźniaki trzeba traktować jako dwa niezależne lokale. Oczywiście są one połączone ścianą szczytową, wygląda ona jednak inaczej, niż w przypadku poprzednio omawianych nieruchomości. Znajduje się w niej dylatacja (wolna przestrzeń), która sprawia, że wszelkie obciążenia oddziałują na segmenty osobno. Ma to, rzecz jasna, swoje konsekwencje. Rodziny mieszkające w bliźniakach odpowiadają samodzielnie za utrzymanie własnej „części”. W zamian mogą liczyć na więcej swobody podczas prac aranżacyjnych i wprowadzania ewentualnych zmian.
Podsumowując zebrane informacje, bliźniaki należy traktować jako dwa oddzielne domy, które po prostu zespolone ścianą szczytową, podczas gdy budynek dwulokalowy traktowany jest jako całość – w jego wnętrzu natomiast znajdują się dwa lokale, które współdzielą działkę.
Niezależnie od tego, czy bardziej interesują Cię bliźniaki, czy domy dwulokalowe, zawsze możesz liczyć na szeroką ofertę rynkową. Doskonałym tego przykładem są wspomniane już Marki i Łomianki, w których nadal powstają nowe, ciekawe inwestycje.