Co to jest apartament? Wyjaśnienie pojęcia
Z racji tego, że w polskim prawie nie znajduje się żadna definicja apartamentu, interpretacja tego pojęcia może być różna. Najczęściej jednak mianem tym określa się mieszkania luksusowe. Takie, które w jakiś sposób wyróżniają się na tle „standardowych” nieruchomości. Gwarantują coś więcej – może być to dodatkowy metraż lub wyższy standard. Jest to bardzo ważne, ponieważ z perspektywy klientów biur deweloperskich sama nazwa to nie wszystko.
Niestety, wiele firm jej nadużywa, dlatego apartamentami mogą być nazywane nawet mikrokawalerki, które z luksusem nie mają nic wspólnego. Żeby więc móc w odpowiedni sposób oceniać tego typu oferty, warto dokładniej wyjaśnić, jakie są różnice między mieszkaniami a prawdziwymi apartamentami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zadecydować, czy tego typu inwestycje spełniają Twoje wymagania.
Mieszkanie a apartament – podstawowe różnice:
- Kluczową kwestią okazuje się metraż. Choć jeszcze nie tak dawno za apartament uznawano lokal o powierzchni powyżej 100 m2, ze względu na obecną sytuację na rynku nieruchomości, granica wynosi teraz około 80-90 m2. Nadal jest to jednak znacznie więcej, niż w przypadku standardowego mieszkania (w budynkach wielorodzinnych średni metraż wynosi nieco ponad 50 m2).
- Uwagę należy zwrócić także na standard wykończenia. Powinien być on bardzo wysoki. Klienci zainteresowani apartamentami mogą liczyć chociażby na drzwi wejściowe klasy premium, świetnej jakości stolarkę okienną, czy też bardzo wysoką izolację termiczną i akustyczną. Co ważne, oferty apartamentów często uwzględniają tak zwane wykończenie „pod klucz”, w ramach którego wszystkie pomieszczenia zostają odpowiednio przystosowane do najwyższych standardów. Tyczy się to nie tylko materiałów, takich jak płytki, czy parkiety, ale też urządzeń AGD.
- Apartamenty to również prestiżowa lokalizacja. Co jednak istotne, nie musi ona oznaczać ścisłego centrum dużego miasta. Chodzi raczej o właściwą okolicę. W zależności od tego, do kogo skierowana jest inwestycja (rodziny z dziećmi, biznesmeni, osoby młode itd.), dotyczyć może bliskości szkół, restauracji, terenów zielonych bądź ważnych miejsc na mapie danego obszaru.
- Deweloperzy bardzo często oferują też interesujące dodatki. Możliwości jest sporo. Popularne są chociażby apartamenty z klimatyzacją, dobrze wyposażonymi pokojami kąpielowymi, systemem smart home, a także eleganckim, nowoczesnym wykończeniem. Do tego dochodzą udogodnienia na terenie osiedla, związane na przykład z pięknymi, funkcjonalnymi ogrodami, siłownią, basenem, czy całodobową ochroną.
- Do zakupu apartamentu zachęcać może też rozkład pomieszczeń. Przeważnie jest on dokładnie przemyślany, dzięki czemu właściciele mogą liczyć na właściwe nasłonecznienie poszczególnych pokojów, szeroko rozumianą „ustawność”, jak również na dużą swobodę aranżacyjną. Pod tym względem zainteresowanie wzbudzają zwłaszcza apartamenty dwupiętrowe, które zlokalizowane są na najwyższych piętrach budynków. Poza wspomnianymi korzyściami, w ich przypadku zyskujesz jeszcze ładny widok z okna.
Choć nie dysponujemy oficjalną definicją apartamentu, powyższe informacje udowadniają, że powinien on spełniać szereg kryteriów, które odróżniają go od zwykłych mieszkań. Nie da się ukryć, że tego typu nieruchomości wydają się niezwykle atrakcyjne, co tylko zachęca do tego, aby zwracać uwagę na ciekawe oferty. Tych na szczęście nie brakuje.