Mieszkanie w bloku – dlaczego warto?
W czasach PRL były symbolem siermiężnego budownictwa, które nijak miało się do potrzeb mieszkańców. Bloki, bo o nich mowa, wraz z upływem czasu i zastosowaniem nowych materiałów i technologii zaczęły zmieniać swoje oblicze. Współcześnie powstające wielorodzinne budynki mieszkalne w niczym nie przypominają swoich komunistycznych odpowiedników. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób po prostu chce w nich mieszkać. Dlaczego?
Jakie są największe korzyści wynikające z mieszkania w bloku?
- Dostęp do infrastruktury. W otoczeniu bloków często znajdują się sklepy, żłobki, przedszkola, punkty usługowe, restauracje, siłownie, a nawet galerie handlowe – czyli wszystko to, co potrzebne do komfortowego mieszkania. Nawet jeśli budynek powstaje w oddaleniu od centrum, gdzie nie ma wielu udogodnień, wraz z napływem mieszkańców szybko się one pojawiają. Łatwy dostęp do zróżnicowanej infrastruktury zapewnia wysoki komfort mieszkania, co przyciąga inwestorów.
- Dostęp do udogodnień. Nowe bloki wyposażone są w parkingi podziemne, zewnętrzne miejsca postojowe, szerokie klatki schodowe, windy oraz komórki lokatorskie. Zwiększa to komfort korzystania z budynku. Deweloperzy coraz częściej inwestują też w place zabaw dla dzieci, zewnętrzne siłownie oraz miejsca przeznaczone do spotkań mieszkańców.
- Bezpieczeństwo. Wielorodzinne budynki mieszkalne praktycznie nigdy nie są puste. Zawsze znajdzie się w nich ktoś, kto w razie niebezpieczeństwa jest w stanie pomóc. Przyjazny sąsiad pożyczy szklankę cukru, wpadnie na kawę, a nawet zaopiekuje się przez chwilę dzieckiem.Co więcej, coraz częściej bloki są wyposażone w systemy alarmowe, które automatycznie wzywają właściwe służby w razie wykrycia niebezpieczeństwa, np. pożaru. Deweloperzy i wspólnoty mieszkaniowe inwestują też w monitoring, który zapewnia dodatkową ochronę.
- Dopasowanie do potrzeb. Deweloperzy coraz chętniej wsłuchują się w potrzeby klientów. Oferują ustawne mieszkania z praktycznym podziałem na strefę dzienną i nocną. Często wyposażone są one w balkony i tarasy, a także duże okna, dzięki czemu pomieszczenia są dobrze doświetlone.
Dlaczego jeszcze warto postawić na mieszkanie w bloku?
Mieszkanie w bloku najczęściej wymaga od użytkowników mniejszego zaangażowania. Problem z ogrzewaniem? Naprawa dachu? A może remont klatki schodowej? Tym zajmuje się spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, ewentualnie zatrudniony przez nią zarządca. Właściciel lokalu musi jedynie uiszczać opłatę czynszową, w razie konieczności zgłosić kłopot. Oczywiście, może też zaangażować się w jego rozwiązanie, jeśli czuje taką potrzebę, lecz nie musi.
Co więcej, mieszkanie w bloku to inwestycja. Chętnych na wynajem lokum, zwłaszcza położonych w centrach miast, nie brakuje. Dodatkowo mieszkanie można po pewnym czasie odsprzedać z zyskiem. Dane rynkowe są bowiem jednoznaczne. Wartość nieruchomości rośnie na przestrzeni lat.
Żeby jednak mieszkanie w bloku stanowiło źródło korzyści, musi być zaprojektowane i wybudowane przez rzetelnego dewelopera. Dołoży on wszelkich starań, aby lokum było wygodne i spełniało oczekiwania użytkowników. Wybór firmy deweloperskiej to jedna z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Dlatego nie należy jej traktować po macoszemu.
Mieszkanie w bloku ma wiele zalet. Zapewnia dostęp do infrastruktury, rozrywki i szeregu udogodnień. Wymaga mniejszego zaangażowania i jest tańsze w eksploatacji niż dom jednorodzinny. Na dodatek można je potraktować jako inwestycję. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w bloku.