Slawbud
Slawbud

Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

Zakup nieruchomości to trudna i odpowiedzialna decyzja. Należy ją podjąć z rozwagą, by potem nie żałować. Jedną z najważniejszych kwestii, nad którymi należy się zastanowić, zanim zapukamy do drzwi dewelopera, jest rodzaj nieruchomości.

Co wybrać? Dom? A może mieszkanie? To dylemat inwestycyjny wielu osób. Które z tych rozwiązań jest więc lepsze?

v6 min 1 e1569928018296

Dom czy mieszkanie – plusy i minusy obydwu rozwiązań

Jednoznaczne wskazanie, która z tych dwóch opcji jest korzystniejsza, nie jest możliwe. O wyborze decydują bowiem szczegóły i indywidualne preferencje inwestora. Nie oznacza to jednak, że nie można określić, w jakich obszarach jedno rozwiązanie ma przewagę nad drugim. Jakie aspekty warto więc wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o wyborze rodzaju nieruchomości?

  1. Koszty inwestycji

Coraz wyższe ceny mieszkań, zwłaszcza tych znajdujących się w dobrze zlokalizowanych częściach dużych miast, sprawiają, że z roku na rok przybywa chętnych do zamieszkania w domu na przedmieściach lub poza miastem. Tam cena, jaką deweloperzy proponują za metr kwadratowy powierzchni, jest zdecydowanie niższa niż w mieście. W konsekwencji wydając podobną kwotę co na mieszkanie, inwestor otrzyma dom o powierzchni użytkowej większej średnio o połowę.

  1. Koszty utrzymania

Na wysokość kosztów utrzymania nieruchomości wpływ ma wiele czynników. Zależą one m.in. od rodzaju budownictwa, technologii wykorzystanych przez dewelopera, powierzchni nieruchomości, liczby zamieszkujących ją osób oraz trybu życia, jaki prowadzą lokatorzy. Niemniej we wszystkich zestawieniach tańsze w utrzymaniu są mieszkania. O ile opłaty za media kształtują się na podobnym poziomie, tak koszty ogrzewania jednorodzinnego budynku mogą okazać się zdecydowanie wyższe niż koszty ogrzewania mieszkania.

  1. Lokalizacja i dostępna infrastruktura

Wiele osób ucieka przed wielkomiejskim zgiełkiem na przedmieścia lub prowincję, odnajdując tam upragniony spokój. Niestety, najczęściej wiąże się to z dłuższymi dojazdami do pracy i szkoły. Spędzanie godzin w korkach nie jest przyjemną perspektywą. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, dlatego oferują mieszkania położone w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Wówczas przemieszczanie się w różne jego rejony nie stanowi dla kupującego żadnego problemu.

Obok szerokiego wyboru środków komunikacji mieszkanie zapewnia również bliskość punktów handlowych i usługowych. Nawet jeżeli osiedle nie jest położone w centrum, najczęściej oferuje dostęp do sklepów, placów zabaw, żłobków, przedszkoli, restauracji, kawiarni i innych udogodnień.

Oczywiście dom zlokalizowany na przedmieściach również może to zapewniać. Deweloperzy coraz częściej bowiem budują osiedla domów w dogodnych lokalizacjach. Niezależnie od położenia mieszkania lub domu warto sprawdzić, jaką infrastrukturą dysponuje dane miejsce i co ma do zaproponowania. Pozwoli to uniknąć ewentualnego rozczarowania.

  1. Dostępność ofert

W serwisach ogłoszeniowych i ofertach deweloperów zdecydowanie dominują mieszkania. Dzięki szerokiemu wyborowi, zwłaszcza w dużych miastach, nawet w ciągu jednego dnia inwestor może znaleźć lokal na sprzedaż, który odpowiada jego indywidualnym potrzebom i preferencjom. Z domami sprawa wygląda nieco inaczej. Jest ich bowiem zdecydowanie mniej na rynku, przez co wymarzonego lokum można szukać nawet tygodniami. Dobry deweloper powinien jednak mieć w swojej ofercie także domy.

  1. Wygoda

W tym aspekcie ponownie zwyciężają mieszkania. Oferują bliskie sąsiedztwo punktów usługowych i handlowych, co jest niezwykle praktyczną i wygodną opcją. Jak podkreślają deweloperzy, inwestor nie musi się martwić o utrzymanie budynku, jego remonty, koszenie trawników czy też odśnieżanie. Za działania te odpowiada najczęściej wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, ewentualnie miasto.

  1. Niezależność

Osoby ceniące sobie niezależność powinny zdecydować się na dom. Daje on więcej swobodychociażby do organizowania przyjęć. Mieszkając w mieszkaniu, zawsze trzeba się liczyć z sąsiadami, a także obostrzeniami wynikającymi z rozporządzeń miasta, np. zakazem urządzania grilla.

Obydwie opcje – zarówno mieszkanie, jak i dom – mają swoje atuty. To, na którą ostatecznie zdecyduje się inwestor, zależy przede wszystkim od jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Deweloperzy mają  rozwiązania dla każdego. Żeby jednak podjąć dobrą decyzję i uniknąć rozczarowania, należy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

osiedle aleja chopina II lomianki blizniaki wizualizacja 02

Segmenty w Łomiankach dla miłośników ogrodnictwa

Na własny ogródek mogą liczyć nie tylko właściciele działek i domów jednorodzinnych. Dostęp do terenów zielonych gwarantują także segmenty, które cieszą się coraz większą popularnością. Także wśród dotychczasowych miłośników mieszkań. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na segmenty w Łomiankach.

Dlaczego? Ponieważ znajdują się w gminie położonej w niedalekiej odległości od Warszawy. Okażą się one więc niezwykle atrakcyjnym wyborem dla osób, które nie chcą nadmiernie oddalać się od dużego miasta, ale jednocześnie pragną o czymś więcej niż kawalerka. Pod tym względem, Łomianki wydają się wyborem idealnym.

CZYTAJ WIĘCEJ
AdobeStock 56194694 min

Działka pod Warszawą – gdzie jej szukać?

Z powodu ogromnego tłoku i wciąż wysokich cen, wiele osób decyduje się obecnie na wyprowadzkę ze ścisłych centrów dużych miast. Przenoszą się oni na tereny podmiejskie, a także do innych gmin, położonych nieopodal. Dobrym na to przykładem jest Warszawa. Jej mieszkańcy coraz częściej inwestują w nieruchomości oddalone o kilkanaście bądź kilkadziesiąt kilometrów.

CZYTAJ WIĘCEJ
v2 min

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Warto ją więc podjąć z rozwagą, analizując wszelkie dostępne możliwości.

Nieruchomość można nabyć na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Na którą z opcji warto się zdecydować? Jaki dom lub mieszkanie na sprzedaż wybrać?

CZYTAJ WIĘCEJ
Wnetrze Osiedle Park Chopina 3

Jak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Domowy budżet nie jest z gumy, dlatego warto zadbać o to, aby w każdym miesiącu ostateczny bilans był dodatni.

Obok czynszu, największym obciążeniem dla domowników są stałe wydatki na utrzymanie mieszkania, związane z opłatami za ogrzewanie, wodę i energię elektryczną. Czy można je w jakiś sposób obniżyć?

CZYTAJ WIĘCEJ
osiedle cedrowy park II lomianki blizniaki z budowy 004

Domy w okolicach Warszawy – czy warto?

Mieszkańcy stolicy coraz częściej wyprowadzają pod miasto, do okolicznych gmin. Sprzyja temu bogata oferta działek, a także gotowych domów. Znaleźć można je na przykład w Łomiankach.

Ta podwarszawska miejscowość w ostatnim czasie stała się niezwykle popularna. Czy warto porzucić Warszawę na rzecz własnego budynku poza jej granicami?

CZYTAJ WIĘCEJ
bud. C

Bezpieczeństwo przede wszystkim – ogrodzone osiedla w Łomiankach

Poczucie bezpieczeństwa to kwestia niezwykle istotna w kontekście wyboru przyszłego miejsca do życia. Decydując się na nowe mieszkanie, warto zwrócić uwagę na to, czy interesująca nas okolica pozwala na spokojne życie, bez obaw o kradzieże czy inne zagrożenia.

Z tego właśnie względu sporą popularnością cieszą się osiedla zamknięte, których w Łomiankach nie brakuje.

CZYTAJ WIĘCEJ
segment warszawa

Czy warto kupić segment w Łomiankach?

Dla osób szukających opcji pośredniej między ciasnym mieszkaniem a domem, segmenty wydają się rozwiązaniem wręcz idealnym. Zwłaszcza gdy położone są w malowniczej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku.

Z tego też powodu sporą popularnością cieszą się inwestycje w Łomiankach.

CZYTAJ WIĘCEJ
osiedle dzieci

Osiedle mieszkaniowe w Łomiankach – idealne miejsce dla dzieci

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Ma ona jeszcze większe znaczenie, jeśli lokum wybieramy nie tylko dla siebie, ale i dla dzieci. Wówczas należy wziąć pod uwagę potrzeby całej rodziny.

Czy mieszkanie pod Warszawą będzie dobrym rozwiązaniem dla dzieci? Co osiedle mieszkaniowe w Łomiankach ma do zaoferowania najmłodszym? Jak wybrać odpowiednie lokum dla rodziny?

CZYTAJ WIĘCEJ
bud. D tyl

Mieszkanie, segment czy dom – co wybrać w Łomiankach?

Łomianki to dynamicznie rozwijająca się, podwarszawska miejscowość, która urzeka bliskością terenów zielonych. Dogodne połączenie ze stolicą sprawia, że mieszkając tutaj, można czerpać pełnymi garściami z uroków, jakie daje sąsiedztwo z Warszawą, rezygnując jednocześnie z wielkomiejskiego zgiełku. Na jaką jednak nieruchomość warto się zdecydować? Mieszkanie? Segment? A może dom?

CZYTAJ WIĘCEJ
jeziorko scaled 1

Dlaczego warto zamieszkać pod Warszawą?

Warszawa to tętniące życiem miasto, które przyciąga ludzi z całej Polski, oferując im lepsze perspektywy zarobkowe i możliwości rozwoju.

Jak jednak każda aglomeracja ma swoje wady. Wysokie ceny mieszkań, korki, zanieczyszczenia i hałas to niedogodności, które mieszkańcy stolicy wymieniają najczęściej. Można ich uniknąć. Jak? Decydując się na zamieszkanie pod Warszawą. Okoliczne miejscowości mają bowiem wiele do zaoferowania.

CZYTAJ WIĘCEJ
v6 min 1 e1569928018296

Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

Zakup nieruchomości to trudna i odpowiedzialna decyzja. Należy ją podjąć z rozwagą, by potem nie żałować. Jedną z najważniejszych kwestii, nad którymi należy się zastanowić, zanim zapukamy do drzwi dewelopera, jest rodzaj nieruchomości.

Co wybrać? Dom? A może mieszkanie? To dylemat inwestycyjny wielu osób. Które z tych rozwiązań jest więc lepsze?

CZYTAJ WIĘCEJ
POWRÓT DO LISTY WPISÓW