Porównywanie ofert kredytowych – na co zwrócić uwagę?
Pomimo wciąż zmieniającej się sytuacji na ryku nieruchomości, nowe inwestycje nadal cieszą się sporą popularnością. Chętnych nie brakuje, z czego korzystają również banki, które często rywalizują ze sobą, proponując swoim klientom coraz lepsze warunki kredytowania. Oczywiście wiele zależy tu od indywidualnej sytuacji osób kupujących mieszkanie, segment bądź dom, dlatego zawsze warto przeanalizować jak najwięcej ofert. Najlepiej z uwzględnieniem podstawowych kryteriów.
Wysokość kredytu i wymagany wkład własny
Na samym początku musisz zastanowić się nad tym, ile chcesz pożyczyć. Jak nietrudno zgadnąć, będzie miało to wpływ na wysokość późniejszych rat, a także długość okresu spłacania zobowiązania.
Im bank jest pod tym kątem bardziej elastyczny, tym lepiej. To samo tyczy się wymaganego wkładu własnego. Czasem wynosi on 10% wartości inwestycji, innym razem musisz uzbierać aż 20%. Weź pod uwagę najkorzystniejsze dla Ciebie warunki, a następnie podejmij decyzję.
Okres kredytowania – jaki będzie optymalny?
W tej sprawie również istotna jest elastyczność banku. Bo choć zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), instytucje te nie powinny namawiać swoich klientów na zaciągnięcie kredytu na okres dłuższy niż 25 lat, oni sami mogą wyjść z taką inicjatywą.
Najważniejsze jest więc to, na czym zależy Ci najbardziej. Czy na obniżeniu raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania, czy na jak najszybszej spłacie.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego, opłaty i prowizje
Przechodzimy do kwestii, która przeważnie wzbudza najwięcej emocji. Bo to właśnie od oprocentowania w dużej mierze zależy koszt kredytu. Co oczywiste – im będzie niższe, tym lepiej. Pamiętaj jednak o tym, że banki oferują zarówno oprocentowanie stałe, jak i zmienne. W pierwszym przypadku koszty przeważnie okazują się wyższe, ale z drugiej strony masz gwarancję, że rata nie zmieni się przez cały okres kredytowania (zwykle banki proponują stałe oprocentowanie na 5 lat z możliwością jego przedłużenia).
Jeśli zaś chodzi o oprocentowanie zmienne, rata na początku będzie niższa, jednak musisz liczyć się z tym, że wpływ na jej wysokość będą miały wpływ różne czynniki, między innymi wysokość stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski.
To jednak nie wszystko. Banki pobierają bowiem także prowizje i opłaty (na przykład za obsługę wniosku). Do tego dojść może jeszcze obowiązkowe ubezpieczenie. Jeśli więc chcesz poznać całkowity koszt kredytu, zwróć uwagę na wysokość RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.
Doradztwo kredytowe – czy warto skorzystać?
Wśród czynników wpływających na atrakcyjność dostępnych ofert kredytowych znajdą się jeszcze dodatkowe warunki, które nakładają banki na swoich klientów. Dotyczyć mogą one chociażby zabezpieczenia spłaty zobowiązania, czy też opcji zmiany rat.
Jest tego sporo, dlatego nic dziwnego w tym, że wiele osób gubi się w omawianych zawiłościach. Jak z nich wybrnąć? Na przykład poprzez skorzystanie z doradztwa, a więc pomocy fachowców specjalizujących się w kredytach hipotecznych. W ramach swojej oferty, Sławbud zapewnia dostęp do takich właśnie profesjonalistów.
Na co możesz liczyć? Na pełne wsparcie dotyczące między innymi pomocy w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji kredytowej, wyborze korzystnej oferty, analizy umowy kredytowej, czy weryfikacji stanu prawnego interesującej Cię nieruchomości. Co więcej, doradcy pomagają też w trakcie negocjacji z bankiem. Wszystko to pozwala podjąć najlepszą decyzję z możliwych.