Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

v6 min 1 e1569928018296 - Dom czy mieszkanie? Co wybrać?

Zakup nieruchomości to trudna i odpowiedzialna decyzja. Należy ją podjąć z rozwagą, by potem nie żałować. Jedną z najważniejszych kwestii, nad którymi należy się zastanowić, zanim zapukamy do drzwi dewelopera, jest rodzaj nieruchomości. Co wybrać? Dom? A może mieszkanie? To dylemat inwestycyjny wielu osób. Które z tych rozwiązań jest więc lepsze?

Dom czy mieszkanie – plusy i minusy obydwu rozwiązań

Jednoznaczne wskazanie, która z tych dwóch opcji jest korzystniejsza, nie jest możliwe. O wyborze decydują bowiem szczegóły i indywidualne preferencje inwestora. Nie oznacza to jednak, że nie można określić, w jakich obszarach jedno rozwiązanie ma przewagę nad drugim. Jakie aspekty warto więc wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o wyborze rodzaju nieruchomości?

  1. Koszty inwestycji

Coraz wyższe ceny mieszkań, zwłaszcza tych znajdujących się w dobrze zlokalizowanych częściach dużych miast, sprawiają, że z roku na rok przybywa chętnych do zamieszkania w domu na przedmieściach lub poza miastem. Tam cena, jaką deweloperzy proponują za metr kwadratowy powierzchni, jest zdecydowanie niższa niż w mieście. W konsekwencji wydając podobną kwotę co na mieszkanie, inwestor otrzyma dom o powierzchni użytkowej większej średnio o połowę.

  1. Koszty utrzymania

Na wysokość kosztów utrzymania nieruchomości wpływ ma wiele czynników. Zależą one m.in. od rodzaju budownictwa, technologii wykorzystanych przez dewelopera, powierzchni nieruchomości, liczby zamieszkujących ją osób oraz trybu życia, jaki prowadzą lokatorzy. Niemniej we wszystkich zestawieniach tańsze w utrzymaniu są mieszkania. O ile opłaty za media kształtują się na podobnym poziomie, tak koszty ogrzewania jednorodzinnego budynku mogą okazać się zdecydowanie wyższe niż koszty ogrzewania mieszkania.

  1. Lokalizacja i dostępna infrastruktura

Wiele osób ucieka przed wielkomiejskim zgiełkiem na przedmieścia lub prowincję, odnajdując tam upragniony spokój. Niestety, najczęściej wiąże się to z dłuższymi dojazdami do pracy i szkoły. Spędzanie godzin w korkach nie jest przyjemną perspektywą. Deweloperzy dobrze o tym wiedzą, dlatego oferują mieszkania położone w dobrze skomunikowanych częściach miasta. Wówczas przemieszczanie się w różne jego rejony nie stanowi dla kupującego żadnego problemu.

Obok szerokiego wyboru środków komunikacji mieszkanie zapewnia również bliskość punktów handlowych i usługowych. Nawet jeżeli osiedle nie jest położone w centrum, najczęściej oferuje dostęp do sklepów, placów zabaw, żłobków, przedszkoli, restauracji, kawiarni i innych udogodnień.

Oczywiście dom zlokalizowany na przedmieściach również może to zapewniać. Deweloperzy coraz częściej bowiem budują osiedla domów w dogodnych lokalizacjach. Niezależnie od położenia mieszkania lub domu warto sprawdzić, jaką infrastrukturą dysponuje dane miejsce i co ma do zaproponowania. Pozwoli to uniknąć ewentualnego rozczarowania.

  1. Dostępność ofert

W serwisach ogłoszeniowych i ofertach deweloperów zdecydowanie dominują mieszkania. Dzięki szerokiemu wyborowi, zwłaszcza w dużych miastach, nawet w ciągu jednego dnia inwestor może znaleźć lokal na sprzedaż, który odpowiada jego indywidualnym potrzebom i preferencjom. Z domami sprawa wygląda nieco inaczej. Jest ich bowiem zdecydowanie mniej na rynku, przez co wymarzonego lokum można szukać nawet tygodniami. Dobry deweloper powinien jednak mieć w swojej ofercie także domy.

  1. Wygoda

W tym aspekcie ponownie zwyciężają mieszkania. Oferują bliskie sąsiedztwo punktów usługowych i handlowych, co jest niezwykle praktyczną i wygodną opcją. Jak podkreślają deweloperzy, inwestor nie musi się martwić o utrzymanie budynku, jego remonty, koszenie trawników czy też odśnieżanie. Za działania te odpowiada najczęściej wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, ewentualnie miasto.

  1. Niezależność

Osoby ceniące sobie niezależność powinny zdecydować się na dom. Daje on więcej swobody, chociażby do organizowania przyjęć. Mieszkając w mieszkaniu, zawsze trzeba się liczyć z sąsiadami, a także obostrzeniami wynikającymi z rozporządzeń miasta, np. zakazem urządzania grilla.

Obydwie opcje – zarówno mieszkanie, jak i dom – mają swoje atuty. To, na którą ostatecznie zdecyduje się inwestor, zależy przede wszystkim od jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Deweloperzy mają  rozwiązania dla każdego. Żeby jednak podjąć dobrą decyzję i uniknąć rozczarowania, należy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw.

Aktualności

Kontakt

ul. Warszawska 189
05-092 Łomianki
Godziny otwarcia:
Pn-Pt900 - 1700
Sb900 - 1400

Sławbud Facebook Sławbud Youtube
Szybki kontakt!
+
Wyślij!