Zalety mieszkania w niskiej zabudowie

x

Wielopiętrowe, mocno zagęszczone osiedla mieszkaniowe z pewnością nie są rozwiązaniem dla każdego. Na szczęście, deweloperzy mają w swoich ofertach także kameralne inwestycje o niskiej zabudowie. To kusząca alternatywa dla każdego, komu nie w smak życie w drapaczu chmur. Dlaczego warto zdecydować się na mieszkanie w niskiej zabudowie?

Mieszkanie w niskiej zabudowie – dlaczego warto? Kameralność i więcej spokoju

Niska zabudowa to trend w budownictwie, który zyskuje na popularności. Z jednej strony wynika on ze zmian w preferencjach – nabywcy mieszkań coraz częściej od wysokiego drapacza chmur wolą kameralny blok. Z drugiej strony w miastach zaczyna brakować przestrzeni dla wielopiętrowych inwestycji. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje możliwości wybudowania w danym miejscu wieżowca, niska zabudowa pozwala deweloperowi wykorzystać potencjał atrakcyjnie zlokalizowanej działki.

Osiedla mieszkaniowe o niskiej zabudowie powstają także na obrzeżach miast. Dzięki takiej lokalizacji łączą w sobie kameralność i podmiejski spokój – cechy pożądane przez wiele osób szukających własnego M.  To właśnie owa kameralność jest największym atutem mieszkania w niskiej zabudowie. Niewielka liczba mieszkań oznacza mniej hałasu i spokojniejsze otoczenie – po osiedlu porusza się mniej osób, a wokół bloków parkuje mniej samochodów.

Osiedla mieszkaniowe o niskiej zabudowie – czy są bezpieczniejsze?

Osiedla mieszkaniowe o niskiej zabudowie uchodzą również za bezpieczniejsze. Wynika to z kilku względów. Po pierwsze, mieszka w nich mniej osób, co sprzyja integracji sąsiedzkiej. W miejscu, gdzie większość osób się zna, łatwiej rozpoznać intruza.

Po drugie, niewielkie, nowoczesne kompleksy mieszkaniowe są najczęściej objęte monitoringiem lub mają ochronę. Bywa również, że są ogrodzone i wyposażone w bramy oraz szlabany na kod. Wszystko to sprawia, że osoby niepożądane mają mniejsze szanse na przedostanie się na teren osiedla.

Niska zabudowa sprzyja tworzeniu sąsiedzkich wspólnot

Zdarza się, że osoby, które mieszkają w wielopiętrowych blokach, nie mają nawet okazji, by poznać swoich najbliższych sąsiadów. W takich miejscach króluje bowiem anonimowość – jedni to docenią, innym natomiast będzie to przeszkadzać. W przypadku niewielkich osiedli o niskiej zabudowie sytuacja ma się zgoła inaczej. Sprzyjają one bowiem integracji sąsiedzkiej i nawiązywaniu przyjacielskich relacji. W ramach takich miejsc często tworzą się małe wspólnoty, które działają na rzecz ich rozwoju.

Zdarza się, że do zacieśnienia relacji pomiędzy lokatorami dochodzi z inicjatywy dewelopera, który organizuje pierwsze spotkanie sąsiedzkie. Dobre relacje z sąsiadami nabierają szczególnego znaczenia, jeśli w danym miejscu planujesz spędzić większość życia.

Osiedla mieszkaniowe w niskiej zabudowie – atrakcyjna aranżacja przestrzeni

Kolejnym atutem osiedli mieszkaniowych w niskiej zabudowie jest fakt, że często mogą pochwalić się atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzenią wspólną. Łąka kwietna, plac zabaw czy też niewielki skwer z ławeczkami, gdzie sąsiedzi mogą się spotkać, to coraz częstszy widok w przypadku kameralnych osiedli.

Deweloperzy starają się bowiem zaprojektować przyjazną przestrzeń, która będzie odpowiadać różnym potrzebom mieszkańców. Stąd też chętniej niż jeszcze kilka lat temu budują siłownie plenerowe, klimatyczne patia czy też grille. Standardem jest wyposażenie osiedla mieszkaniowego o niskiej zabudowie w dobre oświetlenie, kosze, a także ławki, na których można przysiąść i odpocząć.

Mieszkania w niskiej zabudowie – atrakcyjna estetyka i roślinność

Osiedla mieszkaniowe o niskiej zabudowie często mogą się również pochwalić atrakcyjną estetyką. Wpływ na to ma m.in. roślinność. Deweloperzy kładą spory nacisk na to, by na terenie osiedla znajdowały się różne kwiaty, krzewy i drzewa. Atrakcyjnie zagospodarowany teren to dodatkowy atut inwestycji, który pozytywnie wpływa nie tylko na estetykę miejsca, ale i samopoczucie jego mieszkańców.

Facebook
X
LinkedIn
Pinterest
Threads
WhatsApp