Umowa przyrzeczona – co to jest? Jakie wywołuje skutki prawne?

umowa przyrzeczona

Jedną z umów, którą sprzedawcy i nabywcy nieruchomości mogą między sobą zawierać, jest umowa przyrzeczona. Poprzedza ona finalizację transakcji i stanowi zabezpieczenie dla każdej ze stron. Jakie wywołuje skutki prawne? Kto pokrywa jej koszty? Kiedy warto ją podpisać? Na te oraz inne pytania związane z umową przyrzeczoną znajdziesz odpowiedź w artykule.

Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to? Definicja i charakterystyka

Na rynku nieruchomości funkcjonuje kilka rodzajów umów, które mogą być zawierane pomiędzy potencjalnym nabywcą a sprzedającym (deweloperem). Jedną z nich jest umowa przyrzeczona. Stanowi ona następstwo umowy przedwstępnej i stanowi jeden z ostatnich kroków na drodze do zakupu (sprzedaży) nieruchomości. Występuje zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Umowa przyrzeczona jest sporządzana w formie aktu notarialnego. To swego rodzaju gwarancja, która zabezpiecza interesy obu stron transakcji kupna-sprzedaży. Zobowiązuje ona sprzedającego (dewelopera) do przekazania nieruchomości po spełnieniu przez nabywcę określonych warunków. Umowa przyrzeczona przenosi własność mieszkania (domu, lokalu usługowego) na nabywcę, a jej podpisanie oznacza finalizację transakcji.

Nad prawidłowym sporządzeniem umowy przyrzeczonej czuwa notariusz. Ma on m.in. obowiązek sprawdzić stan prawny nieruchomości. Potencjalny nabywca musi zostać poinformowany o ewentualnych obciążeniach hipotecznych, roszczeniach osób trzecich czy też zadłużeniach ciążących na lokalu. Jeśli dotychczasowy właściciel nie uprzedził o nich, należy to niezwłocznie wyjaśnić. Zaległe zobowiązania mogą bowiem przejść na nowego nabywcę.

W jakim terminie należy podpisać umowę przyrzeczoną?

Termin podpisania umowy przyrzeczonej zależy od indywidualnych ustaleń i powinien zostać określony w umowie przedwstępnej. Jeśli nie został on ustalony przez strony, polskie prawo daje rok na wykonanie tej czynności. Jeżeli nie dojdzie do podpisania umowy przyrzeczonej w tym terminie, postanowienia umowy przedwstępnej wygasają.

Z jakich elementów składa się umowa przyrzeczona?

Umowa przyrzeczona stanowi powtórzenie zapisów umowy przedwstępnej. Nie mogą zostać w niej wprowadzone żadne nowe warunki i ustalenia. Jak zostało wspomniane, jest ona sporządzana w formie aktu notarialnego i musi zawierać informacje na temat:

  • przedmiotu umowy,
  • warunków sprzedaży (cena, termin przekazania nieruchomości kupującemu),
  • stron umowy,
  • dopuszczalnych zmian w umowie właściwej,
  • sposobu rozwiązywania sporów pomiędzy stronami umowy.

 

Umowa przyrzeczona – kto pokrywa jej koszty?

Zawarcie umowy przyrzeczonej wiąże się z określonymi kosztami, na które składają się opłaty sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz wynagrodzenie notariusza. To, kto je pokrywa, zależy od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy też pierwotnego. W przypadku:

  • rynku wtórnego – koszty najczęściej pokrywa nabywca nieruchomości,
  • rynku pierwotnego – nabywca nieruchomości nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych, natomiast koszty wynagrodzenia notariusza rozkładają się pomiędzy kupującego a dewelopera zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

 

Umowa przyrzeczona – kiedy warto ją podpisać?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy warto (a nawet trzeba) zawrzeć umowę przyrzeczoną. Oto główne przypadki.

  1. Jeżeli nabywca chce sfinansować zakup nieruchomości przy pomocy kredytu hipotecznego. Zawarcie umowy przyrzeczonej to warunek konieczny, aby bank udzielił wsparcia i przelał pierwszą transzę pieniędzy.
  2. Jeżeli sprzedający nieruchomość chce uregulować stan prawny nieruchomości. Na przykład potrzebuje czasu na spłatę ciążących na nieruchomości zobowiązań, a nabywca chce mieć pewność, że po ich uregulowaniu to on stanie się właścicielem lokum.
  3. Jeżeli kupujący potrzebuje czasu, by zorganizować środki na zakup nieruchomości.

 

Umowa przyrzeczona to częsty element transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Jest zawierana zarówno wtedy, gdy jej przedmiotem jest lokum z rynku wtórnego, jak i wtedy, gdy jedną ze stron jest deweloper. Zabezpiecza bowiem interesy obydwu stron.

Facebook
X
LinkedIn
Pinterest
Threads
WhatsApp