Rękojmia za wady fizyczne i prawne nieruchomości – co obejmuje? Kiedy można dochodzić swoich roszczeń?

rekojmia za wady fizyczne i prawne nieruchomosci co obejmuje kiedy mozna dochodzic swoich roszczen

Zamierzasz kupić nieruchomość, jednak obawiasz się wad fizycznych i prawnych lokum? Chroni Cię rękojmia. Sprawdź, co to takiego i kiedy możesz dochodzić swoich roszczeń. Czym różni się ona od gwarancji?

Rękojmia za wady fizyczne i prawne nieruchomości – co to? Co odróżnia ją od gwarancji?

Rękojmia za wady nieruchomości to ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy za wady fizyczne i prawne lokum, o których nabywca nie wiedział w momencie jego zakupu. Dotyczy ona transakcji zawieranych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Obowiązuje niezależnie od tego, czy nieruchomość pochodzi od dewelopera czy też osoby fizycznej – w każdym przypadku na takich samych zasadach.

Rękojmia a gwarancja – czym różnią się od siebie?

Rękojmię za wady fizyczne i prawne nieruchomości należy odróżnić od gwarancji sprzedawcy. Ta pierwsza jest nadana przez prawo. Nie można jej więc ani ograniczyć, ani znieść, nawet jeśli kupujący wyrazi na to zgodę. Z kolei gwarancja jest nieobowiązkowa i wynika z dobrej woli sprzedawcy lokum.

Co obejmuje rękojmia za wady nieruchomości?

Wbrew pozorom nie wszystkie mankamenty lokum są objęte rękojmią. Obejmuje ona te wady fizyczne i prawne nieruchomości, które:

  • obniżają wartość lokum,
  • mają negatywny wpływ na użyteczność nieruchomości,
  • utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie z lokalu bądź jego części zgodnie z przeznaczeniem,
  • obniżają estetykę nieruchomości,
  • zmniejszają komfort użytkowania lokum.

 

Co ważne, jeśli wady fizyczne lub prawne powstały z winy kupującego, rękojmia nie obowiązuje. Dzieje się tak w przypadku uszkodzeń mechanicznych, nieodpowiedniego korzystania z nieruchomości czy też braku należytej konserwacji.

Jakie wady fizyczne obejmuje rękojmia?

Ustawodawca jasno określił wady fizyczne objęte odpowiedzialnością z tytułu rękojmi. Nabywca może dochodzić swoich roszczeń, jeśli nieruchomość:

  • nie ma właściwości, które powinna mieć w związku z celem oznaczonym w umowie lub wynikającym z okoliczności bądź przeznaczenia. Np. mieszkanie jest niewłaściwie zaizolowane, co prowadzi do znacznego spadku temperatury, który uniemożliwia mieszkanie w nim,
  • nie ma właściwości, o których sprzedawca lokum zapewniał kupującego. Np. nieruchomość nie ma izolacji akustycznej,
  • nie jest zgodna z przeznaczeniem, które kupujący zastrzegł przy zawieraniu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżeń co do zgłoszonego celu. Np. kupujący zgłosił, że zamierza otworzyć studio nagrań, a w zakupionym lokalu nie jest to możliwe,
  • została wydana w stanie niezupełnym. Np. w mieszkaniu brakuje części składowych objętych umową.

 

Jakie wady prawne obejmuje rękojmia?

Rękojmia obejmuje nie tylko wady fizyczne, ale i prawne nieruchomości. Nie dotyczą one ani niedociągnięć budowlanych, ani cech fizycznych i wyposażenia lokum, lecz jego statusu prawnego. Również i w tym przypadku ustawodawca wskazuje sytuacje, kiedy kupujący ma prawo dochodzić swoich roszczeń. Jest to możliwe m.in., gdy:

  • sprzedawca nie dysponuje tytułem prawnym do nieruchomości,
  • sprzedawca zawarł transakcję kupna-sprzedaży bez zgody właściciela lokum,
  • na działce budowlanej jest ustanowiona służebność osobista,
  • nieruchomość została objęta ograniczeniami w korzystaniu z niej i rozporządzaniu nią, wynikającym z decyzji organu.

 

Rękojmia za wady fizyczne i prawne nieruchomości – kiedy można dochodzić swoich roszczeń?

Rękojmia za wady fizyczne i prawne nieruchomości obowiązuje, jeśli nieścisłość zostanie stwierdzona przed upływem 5 lat od terminu, w którym lokum zostało wydane kupującemu. Na jej zgłoszenie do sprzedawcy kupujący ma 12 miesięcy od momentu, w którym się o niej dowiedział. Co ważne, pięcioletni termin nie obowiązuje, jeżeli kupujący dowiedział się o wadzie po jego upływie i ma niezbite dowody na to, że istniała ona w momencie zakupu nieruchomości, a sprzedawca świadomie ją zataił. W takiej sytuacji może dochodzić swoich roszczeń także później.

Rękojmia za wady fizyczne i prawne nieruchomości zabezpiecza interesy kupującego. Jest ona gwarantowana prawem. Nie można jej znieść ani ograniczyć. Nie oznacza to jednak, że zakupu nieruchomości należy dokonywać nierozważnie i bez analizy jej stanu technicznego oraz statusu prawnego.

Facebook
X
LinkedIn
Pinterest
Threads
WhatsApp