Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości? Księga wieczysta prawdę Ci powie
Pod sformułowaniem „sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości” kryje się nic innego jak wnikliwa analiza wszystkich dokumentów, które ten określają. Za najważniejsze źródło informacji na temat lokalu uznaje się księgę wieczystą. Znajdują się w niej istotne zapisy, które:
- opisują nieruchomość pod względem technicznym – dział I „Oznaczenie nieruchomości” zawiera informacje dotyczące m.in. numeru działki i położenia nieruchomości, powierzchni użytkowej lokalu, liczby pięter (kondygnacji), z których składa się budynek,
- wskazują, kto jest właścicielem nieruchomości – dział II „Własność” określa, komu i jakie prawo własnościowe przysługuje. Zawiera również dane dotyczące, komu przysługuje użytek wieczysty,
- określają ewentualne prawa i roszczenia osób trzecich wobec nieruchomości – dział III „Prawa, roszczenia i ograniczenia” zawiera ewentualne wpisy dotyczące służebności gruntowej, przesyłu i osobistej, a także informacje dotyczące egzekucji komorniczych, spadkobierców, roszczeń o zawarcie umów przedwstępnych oraz praw pierwokupu, odkupu i dzierżawy,
- informują, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką – dział IV „Hipoteka” zawiera wpisy dotyczące hipotek (umownej lub przymusowej) i określa wierzyciela hipotecznego.
Wnikliwa analiza informacji zawartych w księdze wieczystej pozwoli uchronić potencjalnych nabywców przed zakupem nieruchomości, która zamiast cieszyć, będzie rodziła w przyszłości kłopoty natury prawnej i praktycznej. Wykryte podczas sprawdzania niezgodności ze stanem faktycznym należy niezwłocznie zgłosić właścicielowi lokalu i poprosić o ich sprostowanie.
Stan prawny nieruchomości – jakie jeszcze dokumenty warto przeanalizować?
Księga wieczysta to niejedyny dokument, który warto przeanalizować przed zakupem nieruchomości. Użytecznych informacji dostarcza również:
- rejestr gruntów wraz z mapą ewidencyjną – zawarte w nim dane, takie jak powierzchnia nieruchomości, jej położenie i przebieg granicy, muszą pokrywać się z informacjami zawartymi w księdze wieczystej. Identyczny musi być również numer samej księgi wieczystej.
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – dokument ten wskazuje, czy na danej działce możliwe jest wybudowanie budynku mieszkalnego. Wskazuje również typ zabudowy na sąsiadujących działkach, dzięki czemu nabywca może określić, czy w najbliższej przyszłości w okolicy nie powstanie drapacz chmur lub uciążliwy zakład produkcyjny.
Brak unormowanego stanu prawnego nieruchomości ma swoje konsekwencje. Dla potencjalnego nabywcy rodzi wiele problemów natury prawnej i praktycznej. Najczęściej też skutkuje odmową udzielenia przez bank kredytu hipotecznego, jeśli inwestor chce w ten sposób finansować zakup mieszkania lub domu. Dlatego w pierwszej kolejności należy zażądać od właściciela uregulowania stanu prawnego lokalu, a decyzję podejmować tylko wówczas, gdy ma się komplet dokumentów i informacji.
Zakup nieruchomości to ważny krok, który należy poprzedzić wnikliwą analizą stanu prawnego lokalu. Jeśli kupujesz nowe mieszkanie, rzetelny deweloper nie będzie miał żadnych problemów z udostępnieniem informacji, których poszukujesz. Wszelkie niedopowiedzenia i próby zwlekania z ujawnieniem danych, powinny budzić Twoją czujność. Na szczęście, na rynku nie brakuje podmiotów, takich jak Sławbud, które działają etycznie i zgodnie z najwyższymi standardami obsługi klienta.