Mieszkanie od dewelopera – dlaczego warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
To postanowione! Kupujesz mieszkanie. Przebierasz w ofertach deweloperów i po długich poszukiwaniach znajdujesz to wymarzone. Leży ono w spokojnej okolicy, gdzie dominuje niska zabudowa. Z balkonu masz widok na pobliski park. Jest idealnie. Do czasu…
Twoją sielankę zakłócają bowiem buldożery, które z impetem wbijają się w ziemię. Zwiastują one, że już niedługo naprzeciwko Twoich okien wyrośnie budynek mieszkalny, który zasłoni ulubiony krajobraz; albo magazyn logistyczny zmieniający okolicę bezpowrotnie, albo zakład produkcyjny generujący coraz większy ruch.
Gdybyś tylko mógł (mogła) przewidzieć, co stanie się z okolicą w przyszłości, Twój wybór padłby na inną nieruchomość. Jak się jednak okazuje, masz taką możliwość. Oferuje Ci ją miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Dzięki jego lekturze dokonasz bardziej świadomego wyboru lokum.
Dokument uściśla bowiem kwestie, które mają bezpośredni wpływ na komfort mieszkaniaw danej okolicy, oraz możliwy sposób jej kształtowania w ciągu najbliższych lat. MPZP jest uchwalany przez radę gminy lub miasta i określa:
- przeznaczenie oraz warunki zagospodarowania i zabudowy terenu,
- rozmieszczenie inwestycji celu publicznego.
Innymi słowy, dokument obrazuje, jak w przyszłości może zmieniać się okolica, w której chcesz zamieszkać. Mając świadomość ewentualnych modyfikacji terenu, możesz lepiej ocenić, czy rzeczywiście warto osiąść w danym miejscu. Pozwala to uniknąć wielu problemów i frustracji.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – gdzie sprawdzić? Ile kosztuje wypis i wyrys?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego. Sporządza go wójt, burmistrz lub prezydent, a uchwala – rada gminy lub miast. Jest więc on dostępny w lokalnym urzędzie gminy lub miasta do bezpłatnego wglądu. Żeby więc sprawdzić przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego w danej okolicy nie musisz nic płacić.
Nieco inaczej to wygląda w sytuacji, gdy potrzebujesz wypisu i wyrysu z MPZP. Wówczas musisz uiścić opłatę skarbową. Nie jest to zawrotna kwota – najczęściej sięga kilkudziesięciu złotych.
Co ważne, aby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowanie przestrzennego, nie musisz nawet wychodzić z domu. Coraz więcej urzędów gmin i miast oferuje dostęp online do MPZP. Dlatego zanim udasz się do wybranej placówki, przejrzyj jej stronę internetową. Nie tracisz nic, a możesz zyskać sporo czasu.
Jakich informacji dostarcza miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
W skład MPZP wchodzą dwie części – tekstowa i graficzna. Dzięki legendzie dołączonej do mapy nie będziesz mieć większych problemów z odczytaniem tego, w jaki sposób dany obszar może zostać zagospodarowanyw przyszłości. W dokumencie znajdziesz informacje dotyczące rozmieszczenia:
- zabudowy mieszkaniowej,
- placówek edukacyjnych,
- obiektów sportowych,
- terenów zielonych,
- obiektów usługowych,
- zakładów produkcyjnych, magazynów, składowisk odpadów czy też oczyszczalni ścieków,
- działek przeznaczonych pod budowę obiektów przemysłowych,
- infrastruktury drogowej.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to obok księgi wieczystej jeden z głównych dokumentów, które warto przeanalizować przed zakupem mieszkania. Dzięki jego lekturze dowiesz się, jak okolica, w której chcesz się osiedlić, może zmieniać się w przyszłości. Zawarte w MPZP informacje pozwolą Ci bardziej świadomie wybrać lokum.