Mieszkania z aneksem kuchennym – co wpływa na ich popularność? Główne korzyści
Szacuje się, że aż 2/3 mieszkań na rynku pierwotnym to lokale wyposażone w aneks kuchenny. Taki sposób zagospodarowania przestrzeni zawitał do Polski w latach 90. XX wieku i od tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. To zasługa rozlicznych zalet. Jakie są najważniejsze korzyści mieszkania z aneksem kuchennym?
- Więcej miejsca. Chociaż wydawać by się mogło, że rezygnacja ze ściany oddzielającej kuchnię od salonu nie wpływa zanadto na ilość dostępnej przestrzeni, pozwala wygospodarować nawet do 4 mkw. dodatkowej powierzchni użytkowej. Dzięki takiemu zabiegowi przestrzeń zyskuje także optycznie – wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.
- Więcej światła. Rezygnacja ze ściany oddzielającej kuchnię od salonu pozwala doświetlić pomieszczenia. Sprawia, że jest w nich więcej naturalnego światła słonecznego, co pozytywnie przekłada się na komfort przebywania w nich.
- Duże możliwości aranżacyjne. Brak ściany pomiędzy kuchnią a salonem otwiera różne możliwości ciekawej aranżacji przestrzeni. Aneks może stanowić integralną część pokoju dziennego, ale nie tylko. Zastosowanie wysypy kuchennej pozwala go nieco odgrodzić od pozostałej przestrzeni.
- Brak odizolowania i funkcjonalność. Połączenie kuchni z salonem sprawia, że osoba, która przygotowuje posiłek, zmywa naczynia lub napełnia zmywarkę, nie jest odizolowana od reszty domowników i gości. Może uczestniczyć w rozmowach czy też jednym okiem spoglądać na telewizor lub bawiące się w salonie dzieci. Brak ściany sprawia też, że serwowanie dań i sprzątanie naczyń po posiłkach jest łatwiejsze i mniej czasochłonne.
Zmiana stylu życia sprawia, że Polacy mają dzisiaj odmienne oczekiwania wobec przestrzeni życiowej niż jeszcze dekadę czy dwie temu. Nic więc dziwnego, że nowe mieszkania wyposażone w aneks kuchenny cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród potencjalnych nabywców. Oferują otwartą przestrzeń, która integruje i jest wygodna w użytkowaniu.
Decydując się na mieszkanie z aneksem kuchennym, warto zainwestować w dobrej jakości okap. Dzięki temu zapachy wytwarzane podczas gotowania będą w mniejszym stopniu rozchodzić się po pomieszczeniu.
Nowe mieszkanie – kiedy wprowadzić zmiany?
To, czy zdecydujesz się na mieszkanie z aneksem kuchennym, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Dokładnie je przeanalizuj, aby nie żałować podjętego wyboru. Nie w każdym przypadku przeprowadzenie remontu dostosowawczego będzie bowiem opłacalne. Najlepiej, jeśli zmiany są wprowadzane na etapie projektu. Wówczas najłatwiej dopasować rozkład pomieszczeń do wymagań przyszłych mieszkańców.
Zakres ewentualnych zmian możliwych do wprowadzenia na etapie projektu każdy deweloper określa indywidualnie. Czasem trzeba nawet za nie dopłacić. Wiele zależy od skali i stopnia skomplikowania modyfikacji. Inwestor może też dokonać pewnych zmian już po wybudowaniu nieruchomości, gdy stanie się jej pełnoprawnym właścicielem.
Mieszkanie z aneksem kuchennym to wariant, który cieszy się w Polsce dużym uznaniem. Najczęściej decydują się na nie osoby, które cenią otwarte przestrzenie i oczekują od lokum nowoczesnego wyglądu. Za tą opcją przemawia również wygoda użytkowania i funkcjonalność. Nie oznacza to jednak, że mieszkania z aneksem kuchennym są całkowicie pozbawione mankamentów. Jednym z nich jest konieczność stałego utrzymywania porządku w części, w której przygotowuje się posiłki. Nieuporządkowana przestrzeń nie sprzyja relaksowi ani spotkaniom w gronie rodziny i przyjaciół.