Nowe mieszkanie – kupno za gotówkę. Najważniejsze formalności
Zakup mieszkania za gotówkę zwalnia inwestora z wielu formalności. Nie musi on brać udziału w czasochłonnej procedurze ubiegania się o kredyt hipoteczny. Nie musi czekać na decyzję banku. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie zwolniony z jakichkolwiek działań. Co należy do jego obowiązków?
Inwestor nabywający mieszkanie za gotówkę może od razu przystąpić do wyboru mieszkania. Gdy znajdzie wymarzone lokum, podpisuje umowę kupna-sprzedaży. Jeżeli sprzedaż nieruchomości następuje jeszcze przed ukończeniem budowy, kupujący najczęściej uiszcza część kwoty w momencie podpisania umowy deweloperskiej, a resztę płaci po odbiorze mieszkania. Jeśli lokum jest już gotowe, inwestor zazwyczaj jest zobowiązany do zapłaty pełnej kwoty.
Zanim jednak dojdzie do przelania środków, należy sporządzić umowę kupna mieszkania. Wymaga ona formy aktu notarialnego. Dlatego wizyta u notariusza jest niezbędna. Podczas wizyty następuje również założenie księgi wieczystej dla nieruchomości. Teraz wystarczy, że inwestor w terminie dokona określonej w umowie płatności i stanie się właścicielem zakupionej inwestycji.
Zakup mieszkania od dewelopera na kredyt – najważniejsze formalności
Procedura zakupu mieszkania na kredyt jest bardziej czasochłonna i skomplikowana niż kupno nieruchomości za gotówkę. Z jakich etapów się składa?
- W pierwszej kolejności inwestor powinien sprawdzić swoją zdolność kredytową, np. odwiedzając kilka placówek bankowych lub spotykając się z doradcą kredytowym. Dzięki temu dowie się, na jak drogie mieszkanie go stać. Mając tę wiedzę, może przystąpić do wyboru nieruchomości.
- Gdy kupujący znajdzie wymarzone lokum, pora na podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem. To dokument, który zobowiązuje obie strony do zawarcia w przyszłości umowy sprzedaży. Umowa przedwstępna może mieć zwykłą formę pisemną, jak i zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Warunkiem jej podpisania jest najczęściej uiszczenie zaliczki lub zadatku w określonej wysokości (np. 10 proc. ceny mieszkania) na rzecz dewelopera.
- Po podpisaniu umowy przedwstępnej kupujący może udać się do banku, by złożyćwniosek o udzielenie kredytu hipotecznego. Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów, w tym oświadczenie o dochodach, wyciąg z rachunku bankowego, a także sporządzoną z deweloperem umowę przedwstępną. Co ważne, wniosek o udzielenie kredytu hipotecznego można złożyć w kilku bankach, by następnie wybrać tę ofertę, która okaże się najkorzystniejsza.
- Teraz inwestor musi udać się do notariusza, by dopełnić formalności związane z zakupem mieszkania. Do sporządzenia aktu notarialnego najpewniej będzie wymagane przedstawienie zaświadczenia z banku potwierdzającego otrzymanie kredytu hipotecznego i umowy kredytowej.
- W następnym kroku kupujący jest zobowiązany do dostarczenia bankowi aktu notarialnego wraz z dokumentem, który potwierdzi złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku. Wniosek składa notariusz lub kupujący mieszkanie w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Wówczas kredyt hipoteczny zostanie uruchomiony, a środki popłyną na konto dewelopera.
Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie od dewelopera za gotówkę czy też posiłkujesz się kredytem hipotecznym, musisz dokonać określonych formalności. Stanowią one zabezpieczenie dla każdej ze stronumowy i gwarantują, że cały proces odbywa się zgodnie z prawem. Dlatego nie warto ich bagatelizować i traktować jako utrudnienie.