Praca zdalna – czy przestrzeń co-workingowa w bloku może być rozwiązaniem na jej bolączki?
W wyniku pandemii i przymusowego lockdownu praca zdalna zyskała na popularności. W efekcie stała się przedmiotem wielu rozważań ekonomicznych i socjologicznych, w ramach których analizowano m.in. produktywność i samopoczucie pracowników. Analitycy starali się ocenić nie tylko kosztowność tego modelu pracy, ale również jego wpływ na relacje międzyludzkie.
Z licznych badań przeprowadzonych nad pracą zdalną wynika, że respondenci najbardziej cenią ją za to, iż pozwala:
- zaoszczędzić czas, którego nie trzeba poświęcać na dojazdy do pracy,
- zaoszczędzić na wydatkach, np. na paliwo,
- wykonywać obowiązki zawodowe w elastycznych godzinach.
Wbrew jednak pozorom praca zdalna ma też swoją ciemną stronę. Respondenci biorący udział w badaniach często narzekali na brak work&life balance. Gdy przestrzeń prywatna miesza się z zawodową, niektórym osobom trudniej się skupić na wykonywaniu obowiązków, co znajduje odzwierciedlenie w uzyskiwanych wynikach. Wzajemne przenikanie różnych sfer życia może też negatywnie wpłynąć na ogólny poziom satysfakcji.
Równie często badanym przeszkadzało w pracy zdalnej osamotnienie i pogorszone relacje ze współpracownikami. Jednocześnie cenili możliwość wykonywania zadań we własnym rytmie i swobodę w aranżacji stanowiska pracy.
Jak się jednak okazuje, decydując się na pracę zdalną, nie trzeba automatycznie rezygnować z work&life balance i cierpieć z powodu ograniczonych kontaktów międzyludzkich. Nowe inwestycje deweloperskie przekonują, że można mieć ciasto i zjeść ciastko. Jak to możliwe? To zasługa wydzielenia w bloku mieszkalnym specjalnej przestrzeni, w której można pracować zdalnie wraz z innymi osobami, nie tracąc tym samym czasu na dojazdy i pozostając w stałym kontakcie z ludźmi. Proste, prawda?
Nowe budownictwo: przestrzeń co-workingowa – czy takie rozwiązanie ma sens?
Nowe osiedla mieszkaniowe wyposażone są w rozliczne udogodnienia dla mieszkańców. Podziemne parkingi, miejsca parkingowe dla gości, place zabaw czy też rowerownie powoli stają się standardem. Podobnie jak wspólne przestrzenie dla mieszkańców, które ułatwiają integrację sąsiedzką i pozwalają razem spędzać czas.
Coraz częstszą praktyką deweloperów jest również rezerwowanie parteru bloku pod lokale usługowe. Przyciąga to przedsiębiorców, którzy zachęceni rosnącym rynkiem zbytu dla swoich produktów i usług, otwierają w przyziemiu sklepy, piekarnie, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czy też przedszkola.
Widząc rosnącą popularność pracy zdalnej i niedogodności z nią związane, coraz częściej deweloperzy decydują się również wyodrębnić w budynku przestrzeń pod co-working. Specjalnie zaprojektowane wnętrze zapewnia korzyści płynące z pracy zdalnej, takie jak oszczędność czasu i kosztów oraz możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w elastycznych godzinach, a jednocześnie pozwala uniknąć jej wad, takich jak mieszanie się przestrzeni prywatnej z zawodową. W efekcie ułatwia też zachowanie work&life balance i rozwiązuje problem braku kontaktów międzyludzkich.
Zmiany w trybie życia i przyzwyczajeniach konsumentów sprawiają, że coraz częściej poszukują oni nieruchomości, które oferują im coś więcej poza atrakcyjną ceną. Przemyślane rozwiązania konstrukcyjne i przyjazne otoczenie to podstawa, którą zapewnia większość deweloperów. Sfera co-workingowa to nowość, która jednak cieszy się sporym zainteresowaniem wśród nabywców mieszkań, zwłaszcza w miastach wojewódzkich, gdzie praca zdalna jest bardziej rozpowszechniona. Nic więc dziwnego, że coraz więcej deweloperów uwzględnia dodatkową wspólną przestrzeń dla mieszkańców w swoich projektach.