Zmieniające się ceny oraz dostępność nieruchomości na pewno nie ułatwiają zadania. Nawet w dużych miastach klienci biur deweloperskich muszą zmagać się z pewnymi problemami. Zwłaszcza przy dość ograniczonym budżecie. Żeby więc sobie z nimi poradzić, do całej sprawy najlepiej podejść w sposób kompleksowy. Analizując wszystkie kluczowe kwestie, które mogą mieć wpływ na ostateczną decyzję.
Jak duże powinno być mieszkanie dla studenta?
Na początek dylemat, który na etapie zakupu nieruchomości pojawia się najczęściej. Wielu klientów wychodzi z założenia, że mieszkanie dla studenta wcale nie musi być duże. W końcu ma służyć wyłącznie jednej osobie, która na dodatek większość czasu w ciągu dnia ma spędzać na uczelni. Dodając do tego kwestie finansowe, wybór najczęściej pada na kawalerki.
Wydaje się on oczywiście logiczny, jednak wiele zależy też od tego, jak chcesz traktować kupowaną nieruchomość.
- Jeśli bowiem nowe mieszkanie ma służyć tylko w czasie studiów, rzeczywiście nie opłaca się kupować niczego większego. Po zakończonej nauce taki lokal można sprzedać lub wynająć, odzyskując w ten sposób część zainwestowanych środków.
- Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy ma być to inwestycja długoterminowa. Studia przeważnie trwają tylko 5 lat, dlatego warto zastanowić się nad tym, co potem. W mieszkaniu może pojawić się partner lub partnerka, a w konsekwencji także dzieci. W takim przypadku większy metraż jest wręcz konieczny.
Z wielkością nieruchomości nierozerwalnie związana jest liczba, jak również układ pomieszczeń. Kwestie te też trzeba wziąć pod uwagę – w końcu mieszkanie powinno być wygodne. Musi więc spełniać wszystkie wymagania użytkowe. Związane także z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak szybkie windy, balkony lub tarasy czy też miejsca parkingowe.
Lokalizacja mieszkania dla studenta
Kwestia ta wydaje się kluczowa zawsze. Bez względu na to, kto decyduje się na zakup nieruchomości od dewelopera. W końcu niewiele jest osób, które chcą mieszkać w szczerym polu, z mocno ograniczoną infrastrukturą miejską.
W przypadku studentów najważniejsze będzie dogodne połączenie z uczelnią. Zajęcia odbywają się o różnych porach, między nimi często pojawiają się też długie „okienka”, dlatego konieczność pokonywania kilkudziesięciominutowej trasy na pewno nie będzie zbyt przyjemna. Zwłaszcza kilka razy dziennie.
Dlatego też, zanim zdecydujesz się na konkretną lokalizację, sprawdź odległość od uczelni, a także dostępne połączenia autobusowe i tramwajowe.
Oczywiście nie należy zapominać również o pobliskiej infrastrukturze. Sklepy, restauracje, puby, obiekty sportowe, tereny zielone – wszystko to ma ogromne znaczenie nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także dla studentów.
Ile kosztuje mieszkanie dla studenta? Od czego zależy cena nieruchomości?
Na koniec przechodzimy do kwestii zdecydowanie najtrudniejszej, która wielu klientów biur deweloperskich przyprawia o ból głowy. Zwłaszcza obecnie, gdy ceny nieruchomości zmieniają się dość dynamicznie. Musisz wiedzieć o tym, że są one zależne od kilku czynników. Spośród tych najważniejszych trzeba wymienić:
- lokalizację,
- metraż,
- wyposażenie,
- umiejscowienie (konkretne piętro w budynku),
- dodatkowe udogodnienia.
Do tego dochodzi sytuacja na rynku w konkretnych miastach. Mieszkanie dla studenta kosztować może więc 300, 400, a nawet grubo ponad 500 tysięcy złotych. I właśnie dlatego tak ważna wydaje się dokładna analiza aktualnej oferty rynkowej. Pomóc w tym może sam deweloper, a mówiąc konkretniej, zatrudnieni specjaliści, którzy przedstawią wszystkie dostępne opcje, a także zagwarantują niezbędne wsparcie podczas podejmowania ostatecznej decyzji.