Jak wybrać mieszkanie dla osoby pracującej zdalnie lub hybrydowo? Aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie
Chociaż większość Polaków pracuje stacjonarnie, sukcesywnie rośnie liczba osób wykonujących swoje obowiązki zawodowe zdalnie (czyli spoza biura) lub hybrydowo (częściowo w biurze i częściowo poza nim). Ma to swoje zalety. Pozwala m.in. oszczędzić czas na dojazdach. Nie jest jednak pozbawione wad.
Jednym z największych zarzutów, jakie pojawiają się wobec pracy zdalnej i hybrydowej, jest zacieranie się granic pomiędzy tym, co zawodowe, a tym, co prywatne. Gdy pracuje się w zaciszu mieszkania, trudno osiągnąć work&life balance. Pomóc w tym może odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Dlatego jeśli często pracujesz spoza biura i zamierzasz kupić nieruchomość, zwróć uwagę, czy jest ona dostosowana do Twojego trybu pracy.
Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby mieszkanie odpowiadało osobie pracującej zdalnie lub hybrydowo?
1. Dodatkowa przestrzeń na kącik do pracy
W idealnym scenariuszu mieszkanie dla osoby pracującej zdalnie lub hybrydowo byłoby wyposażone w dodatkowy pokój, który można przeznaczyć na gabinet. Z uwagi jednak na ograniczony budżet niewielu nabywców nieruchomości może sobie pozwolić na takie udogodnienie.
Jeśli należysz do grona szczęśliwców, zwróć uwagę na położenie pomieszczenia względem stron świata. Z uwagi na fakt, że będziesz w nim spędzać sporą część dnia, powinno docierać do niego sporo słońca. Naturalne światło pozytywnie wpływa bowiem na koncentrację. Dlatego okna gabinetu powinny wychodzić na wschód lub południe, a jeśli często pracujesz w godzinach popołudniowych – na zachód.
Nie dysponujesz dodatkowym wnętrzem? Nic straconego! Kącik do pracy zdalnej można z powodzeniem urządzić w sypialni lub salonie. W takim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, czy pomieszczenie ma odpowiednimetraż. Wbrew pozorom biurko z krzesłem może zabrać całkiem sporo miejsca. Wnętrze powinno być również ustawne. Dzięki temu jego użytkownicy nie będą mieli problemu z zagospodarowaniem przestrzeni na różne funkcje.
2. Lokalizacja
Im dalej mieszkanie znajduje się od ulicy, tym lepiej. Dzięki temu nawet przy otwartym oknie hałasy pędzących samochodów nie będą przeszkadzać w pracy. Żeby zapewnić sobie więcej spokoju, warto wybierać nieruchomości położone w głębi osiedla i oddalone od parkingów oraz placów zabaw. Ważne jest również to, aby lokum nie znajdowało się w pobliżu klatki schodowej i windy.
3. Standard wykonania i jakość użytych materiałów
Chociaż nabywca mieszkania ma znikomy wpływ na to, w jaki sposób zostanie zbudowany blok i jakich materiałów użyje deweloper, może wybrać firmę, która słynie z realizacji o podwyższonym standardzie. Takie nieruchomości najczęściej charakteryzuje się dobrym wygłuszeniem i wytłumieniem, co pozytywnie wpływa na komfort nie tylko pracy, ale i wypoczynku. Przed zgiełkiem z zewnątrz najlepiej chronią okna trzyszybowe. Jeśli kupujesz mieszkanie na etapie tzw. dziury w ziemi, możesz zapytać dewelopera o możliwość i koszty ich montażu.
Żeby zagwarantować sobie wygodne mieszkanie do pracy zdalnej lub hybrydowej, już na etapie wyboru lokum warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. Ważny jest nie tylko metraż i lokalizacja nieruchomości, ale również standard wykończenia. Przyjrzeć warto się również położeniu mieszkania względem stron świata. Zbyt ciemne lokum nie będzie nastrajać pozytywnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że osoby pracujące zdalnie będą w nim spędzać większą część swojego dnia.