Zakup nowego mieszkania – najważniejsza inwestycja
Choć sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie, dla wielu Polaków własne mieszkanie nadal jest największą, wręcz „życiową” inwestycją. Trudno się temu dziwić – w końcu chodzi o życie „na swoim”, jak również o pewne zabezpieczenie bliższej oraz dalszej przyszłości.
Jednocześnie klienci biur deweloperskich za swój cel obrali lokale raczej niewielkie. Ich metraż mieści się w przedziale od 40 do 50 metrów kwadratowych. Mieszkania tego typu składają się zazwyczaj z dwóch pokoi i oddzielnej kuchni lub aneksu kuchennego. Doskonale wiedzą o tym inwestorzy, w ofertach których nieruchomości te pojawiają się najczęściej.
Dwupokojowe mieszkania – czy zdolność kredytowa ma znaczenie?
Jedną z podstawowych przyczyn sporej popularności „M3” (dwa pokoje + kuchnia) jest bez wątpienia zdolność kredytowa, jaką obecnie mogą pochwalić się zarówno samotni klienci, jak i młode rodziny. Wartość udzielanych kredytów rzadko przekracza 500 tysięcy złotych, co oczywiście powoduje, że wybór jest w pewien sposób ograniczony.
Zwłaszcza w dużych miastach i przy atrakcyjnych lokalizacjach, gwarantujących sprawne oraz szybkie połączenie z centrum. W pewnym sensie popularność mieszkań dwupokojowych wynika więc z możliwości, jakimi dysponują obecnie klienci biur deweloperskich. Oczywiście nie oznacza to, że takie nieruchomości nie mają swoich atutów.
Mieszkanie dwupokojowe – najważniejsze zalety
Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo, co może wyjaśniać to, dlaczego kupowane są one tak często i przez tak dużą grupę osób. Warto więc je pokrótce przeanalizować. Być może pomoże Ci to w podjęciu ostatecznej decyzji!
- W pierwszej kolejności należy wskazać na ich uniwersalność. Dwa oddzielne pokoje wraz z kuchnią zapewniają minimum tego, czego oczekują klienci biur deweloperskich. Co ważne, taki układ gwarantuje ponadto spore możliwości aranżacyjne – zwłaszcza że dostępne pomieszczenia mogą mieć różny metraż. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby postawić na lokal z mniejszą sypialnią i dużym salonem lub mieszkanie, w którym oba pomieszczenia są podobnej wielkości.
- Wspomniana uniwersalność przekłada się nie tylko na swobodę aranżacyjną, ale również na łatwiejsze odsprzedanie lokalu lub jego wynajęcie. Jest to widoczne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie chętnych na tego typu nieruchomości nie brakuje.
- Nowe mieszkanie o metrażu nieco ponad 40 metrów kwadratowych jest tańsze w utrzymaniu w porównaniu z większymi nieruchomościami. Tyczy się to też sfinansowania całej inwestycji. Obecnie wiele kręci się właśnie wokół pieniędzy, dlatego trudno dziwić się temu, jak kształtuje się rynek.
Dla kogo są mieszkania dwupokojowe?
Ze względu na wspomnianą uniwersalność omawianych nieruchomości, na ich zakup decyduje się wiele osób. Spośród nich wymienić trzeba przede wszystkim pary, a także rodziny z jednym dzieckiem. Wskazany układ dwóch oddzielnych pomieszczeń pozwala na swobodną aranżację salonu z sypialnią, pokojem dziecięcym lub własnym gabinetem.
To jednak nie wszystko. O własnym „M3” powinni pomyśleć single, dla których standardowe kawalerki są zwyczajnie zbyt małe. Również biorąc pod uwagę przyszłość i ewentualne pojawienie się nowych lokatorów. Dwa pokoje pozostawiają sporą swobodę aranżacyjną, z której warto skorzystać.
Nie należy przy tym zapominać także o kwestiach finansowych. Zakup mieszkania dwupokojowego to dla sporej grupy osób absolutny szczyt możliwości. Szczególnie teraz, gdy o zdolność kredytową trudniej, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko to sprawia, że tego typu nieruchomości zyskują na popularności i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.