Mieszkania z ogródkiem – gdzie można je znaleźć?
Koncepcja łączenia mieszkań w bloku z niewielkimi ogródkami wcale nie jest nowa. Wręcz przeciwnie. Przed laty w wielu polskich miastach budowane były bloki z wielkiej płyty, pod którymi rozwijały się niewielkie trawniki bądź ogródki warzywne. W zależności od planu, dostęp do nich mieli wszyscy mieszkańcy lub wyłącznie ci mieszkający na parterze.
Obecnie zaobserwować możemy powrót mody na tego typu konstrukcje. Dobrym na to przykładem jest Osiedle Park Chopina, które powstaje w Łomiankach. Jego projekt zakładał zapewnienie mieszkańcom własnego terenu zielonego, gdzie mogliby odpoczywać. Efektem tego okazał się wewnętrzny ogród z małym jeziorkiem, stanowiącym prawdziwą wizytówkę Osiedla.
Podobnych rozwiązań jest oczywiście więcej. Do placów zabaw, ławek i piaskownic coraz częściej dołączają właśnie osiedlowe ogródki. Przygotowywane są one dla wszystkich mieszkańców lub, wzorem osiedli powstałych przed laty, jedynie osobom mieszkającym na najniższych kondygnacjach.
Wady i zalety mieszkań z ogrodem
Skoro wiemy już, że mieszkania w blokach z ogródkiem możemy znaleźć na przykład w Łomiankach, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie główne, zadane w tytule tekstu. Czy rzeczywiście lokale z dostępem do ogródków są warte zakupu? Nawet wówczas, gdy kosztują nieco więcej od mieszkań położonych wyżej?
W rozstrzygnięciu tej kwestii pomoże nam analiza najważniejszych zalet i wad tego typu nieruchomości. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się zaletom.
- Kontakt z naturą. Możliwość spędzania wolnego czasu na własnym skrawku zieleni to dla wielu powód do nieskrywanej radości. Ogródek zapewnia znacznie więcej swobody niż balkon czy nawet duży taras. Możemy posadzić w nim rośliny, postawić komplet mebli ogrodowych, a nawet zamontować grilla. Niewiele mieszkań na to pozwala.
- Wyższa wartość mieszkania. Jeśli zechcemy w przyszłości sprzedaż posiadaną nieruchomość, ogródek sprawi, że jej wartość zdecydowanie wzrośnie. Tego typu mieszkania na sprzedaż w Łomiankach cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego nie powinniśmy narzekać na brak chętnych.
- Alternatywa dla domu. Osoby wychowane w domach jednorodzinnych, a także wszyscy ci, którzy mają dość wszechogarniającego betonu w dużych miastach, zrobią wiele, aby zamieszkać w miejscu, które zapewnia dostęp do terenów zielonych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Głównie z powodów finansowych. Domy, ze względu na konieczność wykupienia działki, bywają droższe od mieszkań. Dlatego też lokale z własnym ogródkiem mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem pośrednim.
Jakie są natomiast wady tego typu mieszkań? Związane są one głównie z faktem usytuowania tych lokali na najniższych kondygnacjach. Zapewniają one mniej prywatności niż mieszkania położone wyżej, są przy tym bardziej narażone na włamania. To wszystko można jednak w łatwy sposób załatwić.
Dobry deweloper powinien zapewnić wysokiej jakości drzwi wejściowe oraz okna, które zostaną w odpowiedni sposób zabezpieczone przed próbami ich sforsowania. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby kupić żaluzje lub grubsze zasłony.
Mieszkanie z własnym ogrodem – czy to dobry wybór?
Biorąc pod uwagę fakt, iż zalet tego typu nieruchomości jest znacznie więcej niż wad (które i tak można zminimalizować), odpowiedź na tak postawione pytanie musi być twierdząca.
Tyczy się to w szczególności lokali położonych w malowniczej okolicy. Mieszkania w Łomiankach to dobry przykład. Takie inwestycje jak Osiedle Park Chopina gwarantują mieszkańcom dostęp do terenów zielonych, w których mogą odpoczywać, także aktywnie. Z powodów podanych powyżej warto się nimi zainteresować.