Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5-ciu lat a podatek dochodowy – kiedy musisz go zapłacić, a kiedy nie?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, osoba fizyczna, która sprzedaje nieruchomość przed upływem 5-ciu lat od jej zakupu, jest zobowiązana do uiszczenia podatku od wzbogacenia się. Ma na to czas do 30 kwietnia następnego roku, po którym doszło do transakcji. W tym celu musi złożyć deklarację Pit-39 w Urzędzie Skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.
Podatek dochodowy od nieruchomości wynosi 19 proc. uzyskanego przychodu, a okres pięciu lat jest liczony w latach podatkowych, a nie kalendarzowych. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli do zakupu doszło w maju 2023 r., okres pięciu lat będzie liczony od stycznia 2024 r.
Obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od wzbogacenia się dotyczy sprzedaży:
- całej nieruchomości, jej części lub udziału,
- praw wieczystych użytkowania gruntów,
- spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego,
- prawa do domu w spółdzielni mieszkaniowej.
Co ważne, podatek dochodowy oblicza się od kwoty, którą sprzedający zarobił na transakcji, a nie od całkowitej ceny nieruchomości. Jeżeli więc sprzedasz nieruchomość za cenę niższą lub równą kwocie jej nabycia, nie musisz uiszczać opłaty w Urzędzie Skarbowym.
Ponadto jeśli wartość nieruchomości wzrosła w wyniku przeprowadzonego remontu, masz prawo sprzedać lokal po wyższej cenie i dalej nie płacić podatku dochodowego. Warunek jest jeden – zaproponowana kwota musi być proporcjonalna do kosztów renowacji lokalu. Skoro poniosłeś wydatki na modernizację nieruchomości, nie ma mowy o wzbogaceniu się.
Jak uniknąć podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości? Ulga mieszkaniowa
Może się wydawać, że jedynym możliwym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, jest jej zbycie po upływie 5-ciu lat od zakupu. Nic bardziej mylnego! Z obowiązku uiszczenia opłaty od wzbogacenia się zwalnia również ulga mieszkaniowa. Jakie warunki należy spełnić, aby móc z niej skorzystać?
Żeby ulga mieszkaniowa zadziałała, należy spełnić jednocześniedwa warunki:
- uzyskane ze sprzedaży nieruchomości pieniądze trzeba w ciągu 3 lat przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Sprzedający może nimi sfinansować zakup mieszkania lub domu bądź zakup działki pod budowę nieruchomości. Może je również przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego lub rozbudowę domu,
- sprzedający nieruchomość musi zostać pełnoprawnym właścicielem nowej nieruchomości. W praktyce oznacza to, że jeżeli nabywasz nieruchomość z rynku pierwotnego, musisz zostać wpisany do księgi wieczystej. Samo podpisanie umowy przedwstępnej z deweloperem nie wystarczy. Gdy zaś kupujesz nieruchomość na rynku wtórnym, musisz podpisać notarialną umowę przeniesienia własności.
Co ważne, jeżeli na własne cele mieszkaniowe przeznaczysz niecałą kwotę pochodzącą ze sprzedaży nieruchomości, nadal możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego w ramach ulgi mieszkaniowej, jednak tylko częściowe. Niezależnie od zakresu zwolnienia pamiętaj o złożeniu stosownej deklaracji w Urzędzie Skarbowym. Inaczej ulga mieszkaniowa przejdzie Ci koło nosa.
Jeżeli chcesz sprzedać nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu, musisz liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Zwolnienie z opłaty na rzecz Urzędu Skarbowego możesz uzyskać poprzez ulgę mieszkaniową. Żeby z niej skorzystać, musisz spełnić łącznie dwa warunki. Po pierwsze, uzyskane ze sprzedaży środki należy przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Po drugie, sprzedający nieruchomość musi zostać pełnoprawnym właścicielem nowej nieruchomości. Inaczej nie skorzystasz z ulgi.