Bliskość stolicy sprawia, że podwarszawskie miejscowości dynamicznie się rozwijają i cieszą się rosnącym uznaniem wśród osób poszukujących własnego lokum. Jednym z miast, które w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością, są Łomianki. Powoli zrywają one z wizerunkiem stołecznego satelity i przekształcają się w miejsce, w którym po prostu warto żyć. Co oprócz atrakcyjnych cen nieruchomości mają do zaoferowania swoim mieszkańcom?
Podwarszawskie Łomianki – lokalizacja cennym atutem
Położone w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego Łomianki zachwycają atrakcyjną lokalizacją. Od centrum Warszawy dzieli je zaledwie 15 kilometrów, ku uciesze tych, którzy ze stolicą związali swoją karierę zawodową, jednak po godzinach spędzonych w pracy pragną uciec od wielkomiejskiego zgiełku.
Wrażenie robi również bliskość atrakcyjnych terenów zielonych. Przebiegające przez nie liczne szlaki turystyki pieszej zachęcają do niespiesznych wędrówek i celebrowania chwil w towarzystwie najbliższych. Stanowią one nie lada gratkę także dla osób szukających kontaktu z przyrodą, zwolenników aktywnego wypoczynku i właścicieli czworonogów.
Nic więc dziwnego, że popularność miasta rośnie z roku na rok, a swoje inwestycje ulokował tutaj już niejeden deweloper. Łomianki bowiem przyciągają. Dlaczego? Co takiego mają do zaoferowania swoim mieszkańcom?
Łomianki – położenie i krótki rys historyczny
Od zachodu Łomianki sąsiadują z gminą Czosnów. Południową granicę dzielą z Izabelinem i Kampinoskim Parkiem Narodowym, a południowo-wschodnią z Bielanami – dzielnicą Warszawy. Natomiast północno-wschodnią granicę Łomianek wyznacza Wisła, przez którą sąsiadują z Jabłonną i Rajszewem.
Pierwsza pisana wzmianka o Łomiankach pochodzi z 1418 r., jednak początki osadnictwa na tym terenie datowane są na X-XI wiek. Łomianki dobrami przez lata stanowiły prywatną wieś szlachecką, która przechodziła z rąk do rąk. Właścicielami okolicznych dóbr byli m.in. Jerzy Ossoliński, ród Lubomirskich oraz Jerzy Fryderyk Poths.
Początki XX wieku to dla Łomianek okres intensywnego rozwoju drobnego przemysłu i rzemiosła. Łomiankowskie wyroby szybko zdobywają uznanie na warszawskim rynku. Wieś stopniowo się rozwija, a podczas II Wojny Światowej jest świadkiem wielu wydarzeń. To tutaj 22 września 1939 r. rozgrywa się bitwa pod Łomiankami. Po zakończeniu wojny wieś odbudowuje się z mozołem, a 1989 r. zyskuje prawa miejskie.
Intensyfikacja rozwoju trwa przez całe lata 90. XX. Na terenie miasta i gminy Łomianki osiedla się coraz więcej osób, które poszukują spokojnej okolicy w pobliżu Warszawy. Na mapie Łomianek pojawia się coraz więcej domów jednorodzinnych, a z czasem także bloków o niskiej zabudowie. Popyt na nieruchomości w mieście stale rośnie. Również i dzisiaj można zauważyć wzmożone zainteresowanie kupnem mieszkania w Łomiankach.
To konsekwencja wysokich cen nieruchomości w Warszawie, ale nie tylko. Łomianki mają bowiem wiele do zaoferowania. Co konkretnie?
Bogate walory przyrodnicze Łomianek i okolic
O atrakcyjności Łomianek przesądza nie tylko bliskość Warszawy, ale również dostępność atrakcyjnych terenów zielonych i rekreacyjnych. Na bogactwo przyrodnicze miasta i gminy składają się takie obszary jak:
- Kampinoski Park Narodowy. Zachwyca krajobrazem kontrastujących ze sobą bagien i wydm. Znajdują się tu także pomniki przyrody oraz miejsca pamięci narodowej. Po parku można wędrować szlakami turystycznymi, których łączna długość wynosi aż 350 km, a także jeździć na rowerze po 200-km szlaku rowerowym.
- Rezerwat ornitologiczny Ławice Kiełpińskie. Jest miejscem gniazdowania ptactwa wodno-błotnego i swoim zasięgiem obejmuje wyspy, łachy, brzegi i wody płynące Wisły, zlokalizowane na terenie Łomianek, Jabłonnej i Białołęki (dzielnicy Warszawy). W Rezerwacie można przebywać, jednak wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.
- Rezerwat przyrody Jezioro Kiełpińskie. Ustanowiony w celu ochrony starorzecza Wisły. Ruch pieszy, rowerowy i narciarski, a także jazda konna mogą odbywać się tutaj wyłącznie na szlakach wyznaczonych przez regionalnego dyrektora środowiska.
- Jeziora: Pawłowskie, Fabryczne i Dziekanowskie. To malownicze tereny leżące w starorzeczu Wisły. Mieszkańcy mogą z nich korzystać na różne sposoby. Rodzinny piknik, romantyczny spacer, a może szaleństwo na wakeboardzie na jeziorze Dziekanowskim? Każdy znajdzie opcję dla siebie.
Miłośnicy zieleni docenią również atrakcyjne Obszary Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły i Kampinoska Dolina Wisły, a także Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu oraz pomnik przyrody zwany Aleją Lip (Dąbrowa Leśna, ul. Lipowa), gdzie wzdłuż drogi rośnie 45 lip drobnolistnych.
Dostępność malowniczych terenów zielonych i rekreacyjnych sprawia, że mieszkania i domy w Łomiankach cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie i lubiących spędzać czas na łonie natury. Przebywanie w otoczeniu zieleni pozwala zrelaksować się i zapomnieć o stresie, który towarzyszy człowiekowi każdego dnia.
Edukacja w Łomiankach – co miasto ma do zaoferowania dzieciom i młodzieży?
Populacja Łomianek stale się rozrasta. W mieście najczęściej osiedlają się rodziny z dziećmi lub osoby, które w niedalekiej przyszłości chcą zdecydować się na dziecko. Nic więc dziwnego, że zwracają uwagę na to, co Łomianki mają do zaoferowania w sferze edukacyjnej. Wiadomości są dobre. Wydatki na oświatę stanowią największą pozycję w łomiankowskim budżecie, a władze samorządowe co rusz podejmują działania, które mają pozytywnie wpłynąć na edukację w mieście i gminie.
Wśród dostępnych w Łomiankach placówek wychowawczych i oświatowych można wymienić:
- Przedszkola samorządowe – jedno w mieście Łomianki (ul. Szpitalna) oraz trzy na terenie gminy – jedno w Dąbrowie i dwa w Dziekanowie Leśnym,
- Szkoły podstawowe – trzy w mieście Łomianki (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Kownackiej, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ireny Szewińskiej, Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego) oraz trzy na terenie gminy – w Dziekanowie Leśnym, Dziekanowie Polskim i Sadowej,
- Szkoły ponadpodstawowe – Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Karola Wojtyły.
Ofertę placówek samorządowych w mieście Łomianki uzupełniają placówki niepubliczne – 4 żłobki i kluby dziecięce(dwa na ul. Kolejowej i po jednym na ul. Rolniczej i Warszawskiej), 16 przedszkoli i punktów przedszkolnych (plus dodatkowe dwa – w Dziekanowie Polskim i Dziekanowie Nowym) oraz 4 szkoły podstawowe. W mieście mieści się również Niepubliczna Szkoła Muzyczna I stopnia, a także Szkoły dla Dorosłych Edukator (liceum ogólnokształcące i policealna szkoła zawodowa).
Atrakcyjna oferta edukacyjna to jednak nie wszystko. Gmina zapewnia także wsparcie materialne dla uczniów. Oprócz pomocy o charakterze socjalnym oferuje stypendia dla uczniów szkół podstawowych za wysokie wyniki w nauce lub szczególne osiągnięcia sportowe.
Jak wspomniano, łomianki wciąż się rozrastają. Przybywa w nich nowych mieszkańców, a co za tym idzie także i dzieci. Dlatego inwestycje w infrastrukturę edukacyjną są tak istotne. Wśród realizowanych przedsięwzięć jest budowa szkoły w Sadowej. Zgodnie z deklaracjami władz, dzieci mają zasiąść w nowych ławkach już w 2022 roku. Kolejna inicjatywa to budowa przedszkola miejskiego w Dąbrowie Leśnej.
Co więcej, przedszkola i szkoły są regularnie doposażane, tak aby dzieciom niczego nie brakowało. To, że władze samorządowe inwestują w edukację, jest dobrą wiadomością nie tylko dla mieszkańców, ale osób, które w ostatnim czasie kupiły mieszkania lub domy w Łomiankach i dopiero zamierzają się tutaj przeprowadzić.
Rozrywka dla dzieci – place zabaw, warsztaty i wydarzenia w Łomiankach
Nauka to jednak nie wszystko. Miasto Łomianki oferuje swoim najmłodszym (i nieco starszym) mieszkańcom sporo atrakcji. Dzieci mają do dyspozycji wiele atrakcyjnych placów zabaw, w tym obiekty:
- gminne – zlokalizowane w mieście Łomianki (ul. Kościuszki, ul. Osiedlowa, ul. Akacjowa, ul. Równoległa) oraz w sołectwach Łomianki Dolne (ul. Wspólna), Dziekanów Bajkowy (ul. Waligóry), Dziekanów Leśny (ul. Rodziewiczówny), Kiełpin (ul. Rolnicza).
To ogólnodostępne place zabaw, czynne od godz. 9.00 do godz. 21.00. Obiekty wyposażone w atrakcyjne sprzęty dla dzieci, w tym huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice czy też trampoliny ziemne. Zapewniają więc nie lada frajdę,
- Przedszkolne i szkolne – nie mają charakteru ogólnodostępnego i są przeznaczone dla dzieci uczęszczających do danej placówki oświatowej,
- Wewnątrzosiedlowe – mogą mieć zarówno charakter ogólnodostępny, jak i zamknięty. Wszystko zależy od ustaleń administracji osiedla. To atrakcyjne place zabaw, które są wyposażone w liczne sprzęty. Współcześnie praktycznie każde większe osiedle mieszkaniowe ma strefę przeznaczoną dla najmłodszych. Czyni to mieszkania, domy i segmenty w Łomiankach jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
Co więcej, w niedalekiej odległości od Łomianek znajdują się świetne miejsca na rodzinną wycieczkę. Jednym z nich jest Julinek Park (Julinek k. Leszna). To największy na Mazowszu park linowy, gdzie znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym ekologiczny plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, a także wypożyczalnia rowerów. Latem odbywają się tu występy teatralne i cyrkowe.
Moc atrakcji dla dzieci i dorosłych ma do zaoferowania park Dolina Wkry. Położony jest on w Pomiechówku (za Nowym Dworem Mazowieckim). Dojazd do niego z Łomianek zajmuje ok. pół godziny. Znajduje się tu nie tylko park linowy (z placem zabaw i tyrolką), ale również ścieżka przyrodnicza i wieża widokowa. Turystów przyciąga również możliwość spacerowania w koronach drzew oraz wypożyczenia kajaków.
Moc atrakcji w Łomiankach – zajęcia i wydarzenia dla dzieci oraz młodzieży
W Łomiankach prężnie działa Centrum Kultury. Jest ono organizatorem wielu zajęć i warsztatów dla dzieci. Gimnastyka, muzyka, taniec, a także grafika komputerowa, robotyka czy też klub szachowy – jak widać, oferta dla najmłodszych jest niezwykle zróżnicowana. Każdy maluch znajdzie więc dla siebie coś odpowiedniego.
Wiele do zaoferowania młodym mieszkańcom ma również Biblioteka Główna w Łomiankach. Została podzielona na trzy sfery, z których dwie są zarezerwowane stricte dla dzieci i młodzieży.
- WILLA ŚMIESZNOTKA. To królestwo najmłodszych, w którym literaturę dla dzieci od roku do 7 lat. Można tutaj nie tylko wypożyczyć książki, ale również pograć w gry planszowe. W Wilii ŚMIESZNOTKA organizowane są również zajęcia dla maluchów.
- MULTISFERA. Znajdujący się tutaj księgozbiór obejmuje literaturę dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Ponadto, MULTISFERA jest wyposażona w 8 stanowisk komputerowych, z których każde ma dostęp do internetu. Skorzystać z nich mogą także dorośli.
Zarówno miasto, jak i gmina Łomianki jest organizatorem wielu wydarzeń dla dzieci. Współfinansuje także imprezy organizowane przez sektor prywatny. Osoby zamierzające kupić tutaj mieszkanie czy też dom w zabudowie bliźniaczejnie muszą się zatem obawiać, że ich dzieci będą się nudzić.
Łomianki na sportowo – oferta dla dzieci, dorosłych i seniorów
Atrakcyjne tereny zielone i rekreacyjne oraz dostępność ścieżek pieszych i rowerowych zachęcają do spacerów, nordic walkingu i jazdy na rowerze. Co więcej, na terenie gminy Łomianki funkcjonuje kilka stadnin, które oferują treningi konne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych amatorów jeździectwa. Do uprawiania jazdy konnej i szlifowania swoich umiejętności skłaniają malownicze tereny nadwiślańskie i leśne dukty Puszczy Kampinoskiej.
Urzekające krajobrazy to niejedyny atut Łomianek, który zachęca do aktywności fizycznej. Na podkreślenie zasługuje dobrze rozwinięta infrastruktura sportowa. Jej serce stanowi Integracyjne Centrum Dydaktyczno-Sportowe im. Jana Pawła II mieszczące się u zbiegu ulic Warszawskiej i Staszica. To nowoczesna placówka, która łączy w sobie kilka funkcji – nie tylko sportową, ale i edukacyjną, kulturalną i społeczną.
W skład ICDS wchodzą liczne obiekty sportowe w tym:
- kryta pływalnia – idealne miejsce zarówno do rekreacji oraz nauki pływania, jak i zaawansowanych treningów. Składa się z basenu sportowego (6 torów o długości 25 m) oraz niecki rekreacyjnej (brodzik i zjeżdżalnia),
- sauna fińska (sucha) – znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie basenu. Jest wyposażona w nagłośnienie, które pozwala na realizację zajęć z muzykoterapii,
- hala sportowa z wytyczonymi boiskami do gry w piłkę halową, siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i unihokeja. Arenę można podzielić w taki sposób, aby mogły z niej korzystać trzy grupy jednocześnie,
- stadion sportowy – jest wyposażony w boisko do gier sportowych, bieżnię, skocznie w dal, skocznię wzwyż oraz rzutnię. Pozwala na organizację zajęć wychowania fizycznego oraz imprez i zawodów sportowych,
- strzelnica sportowa – ma 15 stanowisk strzelniczych. Strzelanie odbywa się tu przy wykorzystaniu pistoletów pneumatycznych. Można jej używać także do treningów pięcioboju nowoczesnego,
- aula widowiskowo-koncertowa – to wielofunkcyjne pomieszczenie, w którym organizowane są koncerty muzyczne, projekcje filmowe, występy teatralne, konferencje, szkolenia, warsztaty, a także wydarzenia o charakterze sportowym, np. zawody w tenisie stołowym.
Na tym jednak nie koniec. W ICDS znajduje się również sala szermiercza, stołówka, kawiarnia i sklep sportowy. Zimą zaś do dyspozycji mieszkańców oddaje się lodowisko przy ICDS. Jest ono dostępne co roku i od lat niezmiennie przyciąga miłośników dobrej zabawy z całej gminy. Ponadto, na terenie miasta znajdują się również dwa boiska sportowe „Orliki” (na ul. Warszawskiej i Wiślanej), które są chętnie odwiedzane przez miłośników gier zespołowych.
Na terenie gminy znajduje się również:
- park linowy (Dąbrowa Leśna, ul. Łyżwiarska),
- wakepark (Wakepark Łomianki, Dziekanów Polski, ul. Rolnicza), z dwoma torami: dla początkujących i zaawansowanych miłośników pływania na wakeboardzie.
Do aktywności fizycznej zachęcają wspomniane wcześniej liczne ścieżki piesze oraz rowerowe. Pełnią one nie tylko funkcję rekreacyjną, ale również stanowią alternatywę dla komunikacji samochodowej. Żeby jeszcze bardziej zachęcić mieszkańców do wędrówek, miasto uruchomiło interaktywną mapę szlaków turystycznych. Jest ona dostępna online i swoim zasięgiem obejmuje całą gminę Łomianki.
Ponadto, miasto inwestuje również w tereny zielone znajdujące się w jego granicach administracyjnych, czego przykładami są:
- zielony skwer przy al. Chopina, oddany do użytku w 2020 r.,
- Park Miejski przy ul. Fabrycznej – to atrakcyjny teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, gdzie w ramach projektu „Miasto z klimatem” zbudowano zielono-niebieską infrastrukturę.
W Łomiankach prężnie działają również kluby i stowarzyszenia sportowe, które nie tylko oferują płatne zajęcia, ale również są organizatorami bezpłatnych wydarzeń, w których udział może wziąć każdy mieszkaniec gminy. Oto wybrane podmioty
- Klub Sportowy „Łomianki”,
- Łomiankowski Klub Sportów Walki KOBRA,
- SZERMIERZ Łomianki,
- Centrum Tańca „SWING”,
- Stowarzyszenie Akademia Siatkówki Łomianki,
- Akademia Piłkarska Janusza Domaradzkiego,
- Frajda Tenis Club Łomianki,
- Stowarzyszenie Popularyzacji Tenisa Stołowego „PRO FUTURO”,
- Fundacja Promocji Rekreacji „KIM”.
Jak więc widać, Łomianki zapewniają dostęp do dobrej bazy sportowo-rekreacyjną. Dzięki niej z różnorodnych aktywności fizycznych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku. Dzięki temu miasto spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających miłośników sportu i rekreacji. Nic więc dziwnego, że chętnie wybierają oni zlokalizowane tutaj mieszkania i segmenty. Łomianki – z uwagi na swoje położenie – stanowią również świetną bazę wypadową dla wielbicieli wędrówek po Puszczy Kampinoskiej.
Kultura i rozrywka w Łomiankach – oferta dla każdego
Żeby skorzystać z atrakcyjnej oferty kulturalnej, wbrew pozorom wcale nie trzeba jechać do Warszawy. Łomianki mają bowiem sporo do zaoferowania w tym względzie. Oto najważniejsi inicjatorzy wydarzeń kulturalno-rozrywkowych
- Centrum Kultury w Łomiankach. Jest organizatorem zajęć nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Działa tutaj Klub Seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także klub literacki. Dorośli mogą wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach tanecznych i plastycznych, a także rozpocząć naukę języków obcych.
- Biblioteka Główna w Łomiankach. Oprócz wspomnianych Willi ŚMIESZNOTKA i MULTISFERY znajduje się tu także BIBLISFERA, czyli strefa łącząca dział książek dla dorosłych, kącik prasowy oraz czytelnię naukową.
Biblioteka Główna zapewnia mieszkańcom swobodny dostęp do księgozbioru, dzięki czemu jest świetnym miejscem relaksu dla czytelników. Działa tu również Dyskusyjny Klub Książki, a Biblioteka jest organizatorem ciekawych zajęć. Warto nadmienić, że na terenie gminy Łomianki zlokalizowane są dwie filie Biblioteki – w Dziekanowie Nowym oraz Dąbrowie.
- Dom Spotkań Sąsiedzkich. To świetlica miejska w Burakowie (osiedle Łomianek), gdzie organizowane są różne zajęcia, m.in. umuzykalniające dla dzieci czy też warsztaty jogi i nordic walkingu dla wszystkich. Odbywają się tu również spotkania Łomiankowskiego Koła Brydżowego i turnieje brydżowe.
Ciekawą atrakcją Łomianek jest przeprawa przez Wisłę promem Turkawka. Kursuje on między Łomiankami a Nowodworami (dzielnica Warszawy). Co ważne, przejazd promem jest bezpłatny. W miesiącach letnich w łomiankowskich sołectwach organizowane są pikniki (dożynki), w których udział może wziąć każdy.
Mieszkańcy miasta i gminy cenią również inicjatywę Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy. To cykl spotkań z artystami i ich sztuką (pracami malarskimi, rzeźbą, fotografią, rękodziełem). Wydarzenie jest organizowane co roku.
Co więcej, miasto i gmina Łomianki podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celi promocję zdrowego stylu życia. W roku 2021 mieszkańcy mieli okazję skorzystać z bezpłatnych rejsów po Jeziorze Dziekanowskim. Organizowane były one przez Stowarzyszenie JachtKlub Łomianki, a gmina współfinansowała wydarzenie.
Chociaż pod względem oferty kulturalno-rozrywkowej Łomianki nie są w stanie konkurować z Warszawą, nie oznacza to, że nie mają nic do zaoferowania swoim mieszkańcom. To jeszcze jeden walor, który sprawia, że dom lub mieszkanie w Łomiankach wydają się niezwykle kuszącą perspektywą.
Komunikacja miejska w Łomiankach
Kolejnym atutem Łomianek jest własna komunikacja miejska. W jej ramach działają trzy linie (nr 1: Dziekanów Leśny-Buraków-Dąbrowa, nr 2: Kiełpin-Łomianki, nr 3 Dziekanów: Leśny-Izabelin Dziekanówek). Przejazd nimi jest bezpłatny, co zachęca mieszkańców do pozostawienia samochodów w garażach.
Na obszarze gminy kursują również autobusy ZTM w Warszawie, co zapewnia dobrą komunikację ze stolicą. Od 2018 r. Łomianki należą do 1 strefy biletowej stołecznej komunikacji miejskiej. Ich mieszkańców obowiązują więc takie same rodzaje i ceny biletów co warszawiaków. Żeby dojechać do stolicy, mieszkańcy Łomianek mogą skorzystać z jednej z 5 linii autobusowych:
- linia 110 – kursuje na trasie C.H. Łomianki-Metro Marymont,
- linia 150 – kursuje z Dziekanowa Leśnego do Metra Młociny (plus 3 dodatkowe kursy w godzinach porannych do Metra Marymont),
- linia 250 – kursuje na trasie Dąbrowa Zachodnia-Metro Młociny,
- linia 750 – to linia strefowa kursująca z Dębiny przez Palmiry, Izabelin Dziekanówek i Łomianki do Metra Młociny
- linia N56 – to linia nocna kursująca na trasie Dziekanów Leśny-Metro Młociny.
Przez miasto (i gminę) Łomianki przebiega również linia uzupełniająca L-7. Kursuje ona z Dziekanowa Leśnego do Ożarowa Mazowieckiego (Starostwo).
Dobrze rozwinięty system komunikacji publicznej sprawia, że mieszkańcy nie mają większych problemów z dotarciem do najważniejszych punktów miasta (gminy). W efekcie mogą szybko załatwić sprawy urzędowe czy też zrobić zakupy. To kolejny czynnik, który sprawia, że mieszkania i domy na sprzedaż w Łomiankach cieszą się tak dużym zainteresowaniem.
Łomianki – ochrona zdrowia
Potencjalni nabywcy mieszkań w Łomiankach analizują również funkcjonujący w mieście sektor ochrony zdrowia. Opiekę zdrowotną w Łomiankach świadczy kilka przychodni, które funkcjonują jako ośrodki POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) dla osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, a jednocześnie świadczą usługi prywatne. To m.in.:
- Przychodnia Łomianki SPZZLO Warszawa-Żoliborz (ul. Szpitalna),
- Przychodnia Lekarska Przy Polmo Łomianki S.A. (ul. Warszawska 31),
- Centrum Medyczne CMP (ul. Warszawska 55),
- Centrum Medyczne ROYALMED (ul. Wiślana).
W efekcie w Łomiankach nie brakuje specjalistów. Wśród dostępnych lekarzy wymienić można m.in. alergologa, dermatologa, logopedę, neurologa, pediatrę czy też okulistę. Na terenie gminy (w Dziekanowie Leśnym) mieści się również Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Dzieci Warszawy. Nocną pomoc medyczną świadczy NZOZ Łomianki, znajdujący się przy ul. Warszawskiej 31. W mieście działają również gabinety stomatologiczne, a także optyk, zakład rehabilitacji oraz zakład medycyny estetycznej.
Dobry dostęp do usług z zakresu ochrony zdrowia i bliskość placówek to główne atuty Łomianek, które czynią mieszkanie tutaj jeszcze bardziej atrakcyjnym. Niestety, terminy leczenia NFZ bywają odległe, jak w przypadku całego kraju. Dlatego swoje trzeba odczekać.
Zakupy w Łomiankach – gdzie je robić?
Napływ ludności sprawił, że w Łomiankach nastąpił wzrost drobnej przedsiębiorczości. Bardzo dobrze rozwinięty sektor małych i średnich firm sprawia, że mieszkańcy miasta nie mają żadnych problemów z zakupem potrzebnych produktów. W Łomiankach działają m.in.:
- hipermarket Auchan,
- supermarket Carrefour, MarcPol,
- dyskonty, np. Biedronka i Lidl,
- markety – NETTO, Top Market,
- sklepy spożywcze – Żabka, ABC, Lewiatan,
- sklepy wędliniarskie,
- sklepy rybne,
- warzywniaki.
W mieście znajduje się również bazar GS, gdzie można dostać świeże warzywa i owoce. Miłośnicy żywności ekologicznej i BIO z pewnością docenią fakt, że na terenie Łomianek działa internetowy targ żywności lokalnej. W ramach inicjatywy zamówione produkty spożywcze są dostarczane wprost pod drzwi kupującego. Co ważne, pochodzą one od gospodarstw rolnych położonych nie dalej niż 60 km od Warszawy.
W Łomiankach działa także galeria handlowa (przy ul. Brukowej 25), w której znajduje się wiele sklepów i punktów usługowych. Można tutaj zrobić zakupy spożywcze, jak i smacznie zjeść. Mieści się tutaj m.in. apteka, drogerie, jubiler, a także biuro podróży. Nie brakuje również sklepów z odzieżą i elektroniką. Kolejne centrum handlowe (ŁomiankiPark/Prochownia Łomianki) jest zlokalizowane przy ul. Warszawskiej (Kiełpin).
Na terenie miasta i gminy Łomianki działa wiele ciekawych miejsc, które oferują niepowtarzalne produkty i wyjątkową atmosferę. Zaliczyć można do nich m.in.
- Palarnię kawy Harmonia Coffee Roasters,
- Tradycyjną piekarnię Piwoński,
- Manufakturę czekolady.
Na tym jednak nie koniec. To właśnie w Łomiankach wytwarzane są unikatowe na skalę krajową nalewki (Nalewki Staropolskie), konfitury (Towary niezwykłe), oleje (Tłoczenie na życzenie) i wyroby ceramiczne (Wytwórnia Kształtu).
Nic więc dziwnego, że tak wiele osób przeprowadza się z Warszawy do Łomianek. Nie dość, że w cenie warszawskiego mieszkania mogą tu kupić atrakcyjny dom wolnostojący, położony w spokojnej okolicy, to jeszcze mają dostęp do wysokiej jakości produktów.
Podwarszawskie Łomianki – oferta restauracyjna i usługowa
W mieście działają kawiarnie, cukiernie, a także smaczne restauracje. Oprócz pizzerii, trattorii i lokali oferujących obiady domowe znajdują się tu również knajpki serwujące sushi, a także fast foody (kebab, kurczak z rożna, burgery). Szybki posiłek dostanie się chociażby w łomiankowskiej galerii handlowej. W mieście nie brakuje również miejsc, gdzie można zjeść romantyczną kolację.
W Łomiankach znajduje się wszystko, co potrzebne do wygodnego życia – sklepy, restauracje i punkty usługowe. Bez trudu wymienisz tu opony, naprawisz samochód czy też kupisz kwiaty. W mieście nie brakuje również zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Działają tu oddziały banków, placówki pocztowe, sklepy zoologiczne, zakłady pielęgnacji dla zwierząt (np. psi fryzjer), a także gabinety weterynaryjne. Jeśli więc chcesz mieć atrakcyjnie zlokalizowany dom, Łomianki będą świetnym wyborem. Oferują bowiem wygodny dostęp do różnorodnych usług.
Miasto i gmina Łomianki – co warto zobaczyć?
Zarówno w mieście, jak i na terenie gminy Łomianki zlokalizowanych jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Wśród nich znajdują się miejsca pamięci narodowej. Upamiętniają one m.in. ofiary hitlerowców i żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej i najczęściej przyjmują formę obelisków, płyt nagrobnych oraz krzyży.
Co więcej, na terenie gminy można również podziwiać budynki historyczne wpisane do rejestru konserwatorskiego:
- parterowy dworek z początku XX wieku – mieści się w Łomiankach przy ul. Racławickiej. To dawny dom rodziny Mokólskich, który powstał w 1935 roku,
- „Łukaszówek” – jest położony w Dąbrowie Leśnej przy ul. Pionierów. Miał się w nim mieścić pensjonat dla Stowarzyszenia Urzędników Państwowych RP, jednak historia zdecydowała inaczej. Na początku służył jako miejsce kwaterunku wojsk polskich, a później niemieckich. Następnie przekształcono go w szpital, a po II wojnie światowej w dom dziecka. Obecnie „Łukaszówek” pełni funkcję budynku komunalnego,
- willa z lat 30. XX wieku – jest zlokalizowana w Dąbrowie Leśnej przy ul. Dolnej.
Na granicy Dziekanowa Leśnego i Puszczy Kampinoskiej zlokalizowany jest cmentarz protestancki. Niedawno przeszedł on renowację i został udostępniony zwiedzającym. Chociaż Łomianki nie mogą się pochwalić wieloma zabytkami, nie oznacza to, że nie mają nic do zaoferowania. W najbliższych latach władze zamierzają wykreować centrum z atrakcyjną przestrzenią publiczną, które będzie skupiać mieszkańców. W Dąbrowie natomiast ma powstać jodowa tężnia solankowa. Ma ona służyć nie tylko polepszeniu zdrowia, ale i integracji.
W Łomiankach działają 4 parafie rzymskokatolickie – trzy w mieście (pw. św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej, pw. św. Marka Ewangelisty, pw. św. Marceliny Darowskiej) oraz w Dziekanowie Leśnym (pw. Matki Bożej Królowej Rodzin). W Kiełpinie powstała również półpubliczna kaplica bł. Damiana.
Mieszkania i domy w Łomiankach – bezpieczeństwo i miłe sąsiedztwo
Mieszkańcy Łomianek podkreślają, że czują się tutaj bezpiecznie. To zasługa m.in. dosyć zwartej, regularnej zabudowy, która skutecznie odstrasza złodziei i wandali. Ludzie najczęściej się znają, dzięki czemu są w stanie rozpoznać intruzów. Miasto konsekwentnie inwestuje również w monitoring, co pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa. Komisariat Policji jest zlokalizowany przy ul. Warszawskiej, a Ochotnicza Straż Pożarna mieści się przy ul. Wiejskiej w Łomiankach i ul. Rolniczej w Dziekanowie Polskim.
Dodatkowym atutem Łomianek jest miłe sąsiedztwo. Niska zabudowa sprzyja tworzeniu się sąsiedzkich wspólnot i przyjacielskich więzi, co zwiększa komfort życia. Poczucia przynależności do lokalnej społeczności nie da się bowiem przecenić. Nic więc dziwnego, że rynek mieszkaniowy tak dynamicznie się tutaj rozwija. Dom, mieszkanie, a może segment? Łomianki mają to wszystko.
Łomianki – rynek pierwotny. Jakie mieszkania i domy są dostępne?
Atrakcyjne ceny nieruchomości sprawiają, że mieszkania i domy w Łomiankach cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzięki rozbudowanej ofercie deweloperów każdy jest w stanie znaleźć tutaj idealne lokum.
- Domy. Łomianki – dzięki swojemu atrakcyjnemu położeniu i dostępności atrakcyjnych cenowo gruntów – stanowią idealne miejsce do budowy domu. Zapewniają ciszę, spokój i prywatność, a oferta deweloperów jest na tyle rozbudowana, że każdy zainteresowany bez trudu znajdzie wymarzone lokum. Wśród najchętniej poszukiwanych opcji wymienić można:
- dom wolnostojący – zapewnia największy stopień prywatności i swobody,
- dom w zabudowie bliźniaczej – gwarantuje mniej prywatności i swobody od domu wolnostojącego, jednak najczęściej jest od niego tańszy. Zazwyczaj projektowany jest w taki sposób, aby do minimum zredukować uciążliwość sąsiedztwa,
- segment – mieści się w zespole przylegających do siebie lokali. Łączy w sobie zalety mieszkania w bloku i w domu. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sąsiedztwo innych, a jednocześnie szukają lokum taniego w eksploatacji.
Niezależnie od typu domy w Łomiankach cieszą się dużym zainteresowaniem. Najczęściej bowiem są usytuowane na pięknej działce, w otoczeniu zieleni. To przestronne lokale, które zapewniają wygodną przestrzeń do mieszkania. Zazwyczaj znajdują się w niskiej zabudowie, co zapewnia kameralność i więcej spokoju.
Niewątpliwym atutem domów i segmentów w Łomiankach jest własny ogród. Odpowiednio urządzony będzie stanowić świetne miejsce do wypoczynku i rozrywki dla całej rodziny.
- Mieszkania. Łomianki to miejscowość, gdzie do użytku oddawane są nie tylko domy, ale i mieszkania. W odróżnieniu jednak od innych miast satelickich stolicy osiedla mieszkaniowe stanowią tutaj dosyć zwartą sieć. Nowo wybudowane lokale kuszą nie tylko atrakcyjną ceną, ale również dużym metrażem. Na potencjalnych mieszkańcach wrażenie robi także praktyczny rozkład pomieszczeń, dzięki któremu każdy członek rodziny ma swoją przestrzeń.
Mieszkania na sprzedaż w Łomiankach urzekają urokliwym sąsiedztwem. Są położone w niedalekiej odległości od atrakcyjnych terenów rekreacyjnych i punktów handlowo-usługowych, co zapewnia wysoki komfort życia. Oferują również szereg udogodnień, w tym podziemne parkingi, windy, monitoring.
Powstające w Łomiankach osiedla mieszkaniowe mają kameralny charakter. Dobrze więc wpisują się w otaczający ich krajobraz, co zapewnia spójność architektoniczną.
Popyt na mieszkania i domy w Łomiankach nieustannie rośnie. Wbrew pozorom to zasługa nie tylko atrakcyjnych cen nieruchomości i bliskości Warszawy. Miasto (i gmina) dynamicznie się rozwijają, czego efekty widać gołym okiem. Przeprowadzane inwestycje i działania przekształcają Łomianki w przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie osiedlić się tutaj na stałe.
Tani dom lub mieszkanie – Łomianki i ceny nieruchomości
Za jeden z głównych atutów Łomianek uznaje się atrakcyjne ceny nieruchomości. Średnia cena mieszkania w mieście wynosi ok. 5300 zł/mkw. Takich kwot próżno szukać na warszawskim rynku, chyba że na obrzeżach stolicy.
Oczywiście, w ofercie deweloperów z Łomianek znaleźć można zarówno tańsze, jak i droższe mieszkania, segmenty oraz wolnostojące domy. Wiele zależy bowiem od rodzaju materiałów użytych podczas budowy i standardu wykończenia. Żeby zachęcić do kupna nieruchomości w Łomiankach, niektórzy deweloperzy oferują miejsca parkingowe lub komórki lokatorskie w cenie lokalu.
Nie tylko ceny nieruchomości, ale również czynsze administracyjne czy też opłaty za wywóz śmieci są niższe niż w Warszawie. W efekcie mieszkania i domy w Łomiankach są tańsze w eksploatacji, co stanowi dodatkową zachętę.
Łomianki – wyzwania komunikacyjne i bezpieczeństwo na drogach
Jak większość miast aglomeracji warszawskiej także i Łomianki borykają się z wyzwaniami komunikacyjnymi. Z uwagi na niższe niż w stolicy ceny nieruchomości i atrakcyjną lokalizację do miasta napływa coraz więcej mieszkańców. W efekcie na drogach można zaobserwować wzmożony ruch, zwłaszcza w godzinach szczytu. Prowadzi to do powstawania korków, które są uciążliwe.
Żeby udrożnić ruch na ulicach, władze miejskie i gminne inwestują w infrastrukturę drogową. W 2021 r. udało się ukończyć kompleksowe rozbudowy ulic: Wspólnej i Krzyczkowskiego oraz remont ulicy Ogrodowej wraz z chodnikiem.
Modernizacje są niezbędne. Podobnie jak inwestycje zwiększające bezpieczeństwo na drogach. W tym celu już podjęto wiele działań. Władze konsekwentnie montują oświetlenie, malują ulice i przejścia dla pieszych, remontują nawierzchnie, a także wznoszą progi zwalniające oraz budują nowe chodniki.
Łomianki: domy, segmenty i mieszkania – czy warto? Podsumowanie
Wbrew pozorom atrakcyjne ceny mieszkań to niejedyny powód, dla którego w Łomiankach osiedla się tak wiele osób. Wśród najważniejszych atutów miasta, które przyciągają nowych mieszkańców, wymienić można:
- sąsiedztwo atrakcyjnych terenów zielonych i rekreacyjnych,
- położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy,
- ciekawa oferta sportowa i kulturalna,
- liczne inwestycje oświatowe,
- dobrze rozwinięty system komunikacji publicznej.
Wszystko to sprawia, że mieszkania i domy w Łomiankach cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi i osób, które mają dosyć zgiełku stolicy, jednak nie chcą całkowicie rezygnować z jej zalet, np. wyższych zarobków czy też rozbudowanej oferty rozrywkowej.
Na powyższej liście zalety Łomianek się jednak nie kończą. Mieszkańcy zwracają uwagę na dobrze prosperującą gospodarkę odpadami i wydajne systemy elektroenergetyczny i gazowniczy. Podkreślają, że zarówno miasto, jak i gmina intensywnie się rozwijają, a władze samorządowe podejmują szereg działań, których celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców. Wiele jest jeszcze do zrobienia, jednak zmiany widać gołym okiem. Nic więc dziwnego, że swoje inwestycje zlokalizował tu już niejeden deweloper.
Łomianki to świetne miejsce do zamieszkania. Dlaczego? Znajduje się tutaj wszystko, co potrzebne do komfortowego życia – sklepy, restauracje, atrakcyjne tereny zielone, rozwinięta baza rekreacyjno-sportowa, ciekawa oferta kulturalna. Na dodatek wszędzie jest blisko – do żłobka, szkoły, urzędu.
Za największy minus mieszkańcy uznają dojazdy do i z Warszawy, które zwłaszcza w godzinach szczytu mogą się przedłużać. Zakorkowane ulice prowadzące do stolicy to problem, z którym borykają się nie tylko Łomianki, ale i większość miast aglomeracji warszawskiej.
W przypadku Łomianek jednym ze sposobów na ich rozwiązanie jest budowa połączenia tramwajowego z Warszawą. Rozmowy w tej sprawie ze stołecznym ratuszem cały czas trwają. Taka inwestycja zdecydowanie podniosłaby komfort życia mieszkańców Łomianek, dlatego jej zwolenników nie brakuje.
Mieszkania i domy w Łomiankach kuszą nie tylko atrakcyjnymi cenami, ale i niepowtarzalną lokalizacją, na którą składa się wiele, w tym m.in. bliskość Warszawy, dostępność terenów zielonych i rekreacyjnych, przyjazne sąsiedztwo, ciekawa oferta sportowa, kulturalna i rozrywkowa. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa osób, które postanawiają osiedlić się tutaj na stałe. Łomianki stanowią bowiem świetne miejsce do życia.