Wysoka zabudowa – czy warto mieszkać w wieżowcu?
Na początek wysokie osiedla, które powstają przede wszystkim w dużych miastach. Powód jest prosty – spora liczba ludności i wciąż rosnące zainteresowanie nowymi nieruchomościami. Należy w tym miejscu podkreślić, że taka zabudowa pojawia się zazwyczaj w centrum, co można uznać jednocześnie za dobrą i złą informację. Plus jest taki, że wszędzie masz blisko, możesz liczyć również na szybki dojazd do pozostałych części miasta. Minusem jest, rzecz jasna, gwar i tłok, z jakim musisz się zmagać w tej okolicy. Miłośnicy spokojniejszych lokalizacji nie będą pocieszeni.
Jeśli jednak hałas nie jest Ci straszny, a bardzo ważne jest dla Ciebie życie w centrum, mieszkanie w takim bloku okazać się może prawdziwie łakomym kąskiem. A szczególnie wówczas, gdy położone jest na jednym z górnych pięter. Piękny widok gwarantowany!
Położenie wieżowców ma oczywiście wpływ na ceny znajdujących się w nich mieszkań. Nie są to lokale tanie, wręcz przeciwnie. A zwłaszcza w dużych miastach. Warto więc o tym pamiętać podczas analizowania aktualnej oferty.
Mieszkania w niskiej zabudowie – to trzeba wiedzieć!
W ostatnich kilku latach zaobserwować możemy pewien trend, który wyraźnie pokazuje, że zarówno deweloperzy, jak i klienci coraz śmielej stawiają na niską zabudowę. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.
- Niewielkie budynki są kameralne. Przekłada się to na spokojniejszą okolicę i mniejszą liczbę mieszkańców. Między innymi właśnie dlatego nieruchomości tego typu cieszą się sporym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, jak również osób preferujących ciszę.
- Dla wielu osób duże znaczenie ma też to, jak prezentują się osiedla w niskiej zabudowie. Mają one przeważnie znacznie więcej charakteru, niż wieżowce, do tego dochodzi jeszcze wygląd całego terenu wokół. Trawniki, niewielkie parki, place zabaw, zewnętrzne siłownie, a niekiedy nawet oczka wodne – na to wszystko możesz liczyć w przypadku niskiej zabudowy.
- Choć może się wydawać, że na takich osiedlach wybór mieszkań jest ograniczony, w praktyce wygląda to inaczej. Dużo zależy od oferty dewelopera, jednak wcale nie musisz ograniczać się do ciasnych kawalerek lub standardowych lokali dwupokojowych. Bez większych problemów znajdziesz także mieszkania większe, nawet dwupiętrowe!
Niska zabudowa oznacza budynki 3-4 piętrowe – łatwo możesz sobie wyobrazić, jak wyglądają takie osiedla. Zresztą, wystarczy rzucić okiem na nasze inwestycje. Z pewnością ułatwi Ci to podjęcie ostatecznej decyzji.
Co wybrać – niską czy wysoką zabudowę?
Nawet pobieżna analiza powyższych informacji wystarczy, by dojść do tego, do kogo skierowane są poszczególne oferty nieruchomości. Mieszkania w wysokiej zabudowie cieszą się popularnością przede wszystkim wśród osób o zasobniejszych portfelach, szukających czegoś w centrum lub w innej, prestiżowej dzielnicy. Jeśli natomiast bardziej interesuje Cię spokojniejsza okolica, a jednocześnie chcesz wydać mniej na nowe mieszkanie, optymalnym wyborem dla Ciebie będzie zabudowa niska.
Gdzie szukać takich budynków? Na obrzeżach miast, a także w mniejszych miejscowościach. Dobrym przykładem są tu podwarszawskie Łomianki i Marki. W tych okolicach nie brakuje atrakcyjnych ofert nowych lokali znajdujących się w niewielkich, urokliwych, a jednocześnie nowoczesnych budynkach, które zapewniają wysoki komfort życia.