Czynsz – podstawowe źródło wydatków
Największym błędem, jaki popełnić mogą nabywcy nowego mieszkania, jest skupianie się wyłącznie na cenie, a nie na wysokości czynszu. Bo choć jest on nieporównywalnie niższy od sumy kosztów najmu, nie musi to wcale oznaczać, że jest niski.
Jego wysokość jest zależna nie tylko od lokalizacji nieruchomości, ale również od innych czynników, takich jak liczba domowników oraz polityka spółdzielni. Do tego dochodzi ogólne „wyposażenie” budynku i osiedla, na którym znajduje się mieszkanie. Mowa tutaj chociażby o parkingach, windach, a nawet terenach zielonych.
Elementów składowych czynszu jest sporo, dlatego omówimy je osobno. Najpierw jednak mała rada dla wszystkich osób zainteresowanych zakupem nowej nieruchomości. O wysokość opłat warto pytać jeszcze przed podpisaniem umowy. Wszystko po to, aby uniknąć przykrej niespodzianki po przeprowadzce.
Ogrzewanie, prąd, gaz, woda, czyli rachunki
Co oczywiste, koszt utrzymania mieszkania w dużej mierze jest zależny od wysokości rachunków. Opłaty za energię grzewczą i elektryczną mogą wahać się z powodu zmiennej sytuacji na krajowych i światowych rynkach, dlatego nie zawsze masz na nie wpływ (może poza opcją wyboru konkretnego dostawcy).
Nie oznacza to jednak wcale, że nie da się z tym nic zrobić. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby kupić mieszkanie… oszczędne. Czym się ono wyróżnia? Zazwyczaj tym, że zostało wybudowane z użyciem nowoczesnych materiałów budowlanych, które eliminują straty cieplne i ograniczają marnotrawienie energii. Do tego dochodzą liczne rozwiązania, które pozwalają obniżyć rachunki. Wymienić trzeba tu między innymi:
- wysokiej jakości izolację termiczną,
- szczelne okna z dużymi przeszkleniami (większa ilość światła dziennego wpadającego do wnętrza),
- systemy wentylacji i klimatyzacji.
Dodać można jeszcze coraz chętniej wykorzystywane odnawialne źródła energii, a także automatykę budynkową. Dokładna analiza oferty deweloperskiej, jak również sprawdzenie, w jaki sposób powstały oferowane mieszkania, to najlepsza metoda na to, aby wybrać nieruchomość oszczędną. A na pewno warto, ponieważ korzyści finansowe bywają naprawdę spore.
Pozostałe koszty utrzymania mieszkania
Wspominaliśmy o czynszu i jego poszczególnych elementach składowych. O tym, ile ich jest, często decyduje specyfika osiedla mieszkaniowego, a także sama spółdzielnia. To więc dobry moment, by wskazać, na jakie jeszcze wydatki musisz się przygotować po zakupie nowej nieruchomości. Wśród nich znajdą się opłaty za:
- utrzymanie czystości części wspólnych,
- administrowanie budynkiem,
- dodatkowe pomieszczenia lub usługi (basen, siłownia itd.).
Nie należy zapominać także o podatkach, które też lepiej uwzględnić w budżecie. Biorąc pod uwagę to, jak wiele czynników ma tu znaczenie, często trudno jest wskazać nawet przybliżoną wysokość czynszu, która powinna obowiązywać w wybranym mieście, czy na konkretnym osiedlu. Czasem ceny pomiędzy poszczególnymi blokami różnią się nawet o kilkadziesiąt procent!
Wszystko to sprawia, że decyzję o wyborze nowego mieszkania warto podejmować w sposób świadomy, sprawdzając najpierw dostępne informacje na temat opłat i metody wykonania nieruchomości (wraz z zastosowanymi technologiami i materiałami). Dzięki temu znacznie łatwiej można przewidzieć koszt jej utrzymania.