Wizyta u notariusza – czy to konieczność przy zakupie nieruchomości?
rzeniesienie prawa własności to ostatni krok w procedurze zakupu nieruchomości. Do tego momentu to deweloper lub prywatny sprzedawca jest właścicielem mieszkania albo domu, a nie nabywca. Żeby umowa kupna-sprzedaży przenosząca prawo własności była wiążąca, musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Wizyta u notariusza to zatem konieczność, gdyż to on jest uprawniony do sporządzania aktów notarialnych.
Notariusz ma za zadanie nie tylko przygotować akt notarialny, ale również zabezpieczyć interesy każdej ze stron transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Jako przedstawiciel zawodu zaufania publicznego zachowuje bezstronność i nikogo nie faworyzuje. Jest również zobowiązany do dochowania tajemnicy zawodowej. Nie ujawni żadnych informacji przekazywanych przez strony podczas spotkania ani przeprowadzanych czynności.
Jak przygotować się do podpisu umowy kupna-sprzedaży przenoszącej własność nieruchomości?
Załatwienie wszystkich formalności związanych ze sporządzeniem przez notariusza umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości w formie aktu notarialnego trwa około godziny. Nie zawsze jednak jedno spotkanie wystarcza, aby doszło do finalizacji transakcji. Dlatego do wizyty warto dobrze się przygotować. Przyspieszy to całą procedurę i pozwoli uniknąć konieczności ustalania dodatkowego spotkania.
Jako nabywca nieruchomości nie musisz robić wiele. Większość dokumentów niezbędnych do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego dostarcza bowiem deweloper lub prywatny sprzedawca. Nie zwalnia Cię to jednak zupełnie z pewnych obowiązków. O czym warto pamiętać?
1. Przygotuj niezbędne dokumenty. Notariusz musi w pierwszej kolejności potwierdzić tożsamość stron na podstawie dokumentów. Dlatego na spotkanie koniecznie weź ze sobą dowód osobisty lub paszport. Jeżeli nie możesz pojawić się u notariusza osobiście, Twój pełnomocnik musi dysponować pełnomocnictwem w formie aktu notarialnego.
Pamiętaj, na sposób konstrukcji aktu notarialnego wpływ może mieć również Twój stan cywilny. Dlatego notariusz poprosi Cię o jego podanie. Ponadto jeśli chcesz sfinansować zakup nieruchomości przy pomocy kredytu, musisz przedłożyć u notariusza umowę kredytową i zaświadczenie banku do ustanowienia hipoteki w akcie notarialnym.
2. Przeczytaj projekt aktu notarialnego. Zwyczajowo przed spotkaniem notariusz przesyła zainteresowanym stronom projekt aktu notarialnego. Przeczytaj go, zanim udasz się do kancelarii. Sprawdź, czy nie zawiera błędów. Zapisz ewentualne poprawki, które chcesz wprowadzić, a także kwestie wymagające dodatkowego wyjaśnienia przez dewelopera (prywatnego sprzedawcy) lub notariusza.
Jeśli nic nie budzi wątpliwości lub uwag stron, po odczytaniu aktu notarialnego następuje jego podpisanie przez zainteresowane strony. Pod dokumentem podpisuje się również notariusz. Oryginalny akt notarialny trafia do archiwum kancelarii, natomiast dla stron umowy i urzędów wykonywane są wypisy. Na koniec jako nabywca uiszczasz stosowne opłaty notarialne i gotowe – możesz cieszyć się z zakupu nieruchomości.
Wizyta u notariusza nie będzie dla Ciebie tym mniejszym zaskoczeniem, im lepiej się do niej przygotujesz. Większość dokumentów musi przygotować sprzedawca, a nad prawidłowością zapisów czuwa notariusz, co jednak nie zwalnia Cię chociażby z konieczności sprawdzenia, czy informacje zawarte w akcie notarialnym pokrywają się ze stanem faktycznym. Warto być czujnym oraz zgłaszać wszelkie wątpliwości uwagi.