Inwestycje typu mixed-use – co to? Czym się wyróżniają?
Otaczająca nieruchomość infrastruktura to jeden z tych aspektów, które przesądzają o komforcie życia w danym mieszkaniu. Nic więc dziwnego, że tak wielu nabywców zwraca na nią uwagę podczas wyboru wymarzonego lokum. Efektem tego jest m.in. wzrost zapotrzebowania na kompleksy nieruchomości typu mixed-use, co pozytywnie wpływa na wygodę mieszkania w danym miejscu. Czym się one wyróżniają?
Jak zostało wspomniane, kompleksy nieruchomości typu mixed-use łączą w sobie kilka funkcji. Rdzeń najczęściej stanowi funkcja mieszkaniowa lub biurowa, którą uzupełniają inne, takie jak:
- funkcja handlowo-usługowa,
- funkcja najmu instytucjonalnego,
- funkcja hotelowa,
- funkcja wypoczynkowa,
- funkcja rekreacyjna.
Dzięki synergii różnych funkcji użytkownicy nieruchomości mogą zrealizować swoje codzienne potrzeby w jednym miejscu. To wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a pod względem urbanistycznym sprzyja efektywnemu zagospodarowaniu gruntu i wykorzystaniu pełnego potencjału danej lokalizacji. Kompleksy typu mixed-use mogą nawet służyć zacieśnianiu więzi pomiędzy mieszkańcami – poprzez wkomponowanie w infrastrukturę miejsc sprzyjających integracji.
Warto zaznaczyć, że inwestycje typu mixed-use doskonale wpisują się w koncepcję 15-minutowego miasta, czyli takiego układu przestrzeni, który zapewnia mieszkańcom dostęp do podstawowych miejsc codziennego użytku, takich jak sklepy, restauracje, punkty usługowe oraz placówki medyczne, edukacyjne i administracji publicznej, w odległości nie większej niż 15 minut pieszo lub rowerem od miejsca, gdzie mieszkają. Zapewnia to wysoki komfort życia i pozwala zrezygnować z podróżowania samochodem lub komunikacją miejską w celu załatwienia codziennych sprawunków.
Czy inwestycje typu mixed-use zdominują polski rynek mieszkań w przyszłości?
Zapotrzebowanie na kompleksy nieruchomości mixed-use rośnie z roku na rok. Potencjalni nabywcy mieszkań coraz częściej oczekują przemyślanych rozwiązań deweloperskich, które będą wpisywać się w nowoczesne koncepcje urbanistyczne, a w efekcie zapewnią wysoki komfort mieszkania w danym miejscu. Nic więc dziwnego, że inwestycje tego typu uznaje się za przyszłość polskiego rynku nieruchomości. Nikt przecież nie chce spędzać wielu godzin na dojazdach, by załatwić najprostsze sprawy.
Nowy trend dostrzegli także deweloperzy, którzy coraz chętniej inwestują w obiekty łączące różne funkcje. Obecnie w Polsce aż ok. 90 proc. wszystkich kompleksów tego typu znajduje się w miastach wojewódzkich. Zarówno pod względem liczby, jak i ich powierzchni nieruchomości mixed-use przoduje Warszawa. Stolica lideruje również w liczbie projektów planowanych.
Eksperci przewidują, że kompleksy nieruchomości typu mixed-use w przyszłości będą odgrywać niezwykle ważną rolę w rozwoju nie tylko dużych aglomeracji, ale i mniejszych ośrodków miejskich. Obiekty łączące kilka funkcji mają powstawać zarówno w centrach miast, jak i na ich obrzeżach oraz w lokalizacjach podmiejskich. Będą służyć nie tylko zapewnieniu wysokiego komfortu mieszkania, ale również sprzyjać tworzeniu bardziej ekologicznej i zrównoważonej tkanki miejskiej.
Lokale znajdujące się w kompleksach typu mixed-use już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem nabywców. Zwalniają m.in. z konieczności długich dojazdów w celu załatwienia najprostszych spraw. W efekcie zapewniają wysoki komfort mieszkania w danym miejscu. Nic więc dziwnego, że przewiduje się, iż w przyszłości mają one odgrywać istotną rolę we wcielaniu w życie idei przyjaznego ludziom miasta 15-minutowego.