Nowe mieszkania – w jakich elementach inwestycje z rynku pierwotnego wypadają lepiej?
Zakup mieszkania w nowym budownictwie ma wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość wykończenia lokum zgodnie z indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami. Lokale z wielkiej płyty nie zawsze oferują taką sposobność. Pewnych rozwiązań technicznych nie da się w nich bowiem zastosować, ewentualnie są one dostępne, jednak wiążą się z kosztownym i długotrwałym remontem, na który nie każdy może sobie pozwolić.
Co więcej, nowe osiedla mieszkaniowe najczęściej odznaczają się wyższymstandardem. Budynki są wyposażone w szerokie korytarze, windy i podziemne garaże, których próżno szukać w blokach z wielkiej płyty, a które zapewniają wysoki komfort użytkowania obiektu. Na uwagę zwraca też przyjazne otoczenie. Coraz częściej nowoczesne osiedla są bowiem wyposażone w atrakcyjne place zabaw, siłownie na świeżym powietrzu, skwerki, a nawet miejsca integracji mieszkańców.
Mieszkańcy nowego budownictwa doceniają też:
- nowoczesny rozkład pomieszczeń. Otwarta przestrzeń w strefie dziennej sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu, a oddzielona strefa nocna zapewnia wygodny wypoczynek. Ponadto dzięki popularnym w nowym budownictwie dużym przeszkleniom wnętrza są dobrze doświetlone, co przekłada się na wysoki komfort ich użytkowania,
- energooszczędność mieszkań. Nowe budynki potrzebują mniej energii do ogrzania. Przy ich budowie wykorzystuje się bowiem nowoczesne materiały i technologie, które pozwalają obniżyć koszty eksploatacji lokum. To dobra wiadomość dla rodzinnego budżetu,
- bezpieczeństwo. Nowe budynki niejednokrotnie są wyposażone w monitoring, ogrodzenie czy też chronione parkingi, co zapewnia wyższy stopień bezpieczeństwa.
Tymczasem mieszkania w blokach z wielkiej płyty często mają zamknięty układ pomieszczeń, który z uwagi na obecność ścian nośnych nie zawsze da się dostosować do preferencji mieszkańców. Najczęściej też wymagają remontu i zmian w aranżacji wnętrz, co oznacza dodatkowy koszt i oddala w czasie przeprowadzkę. Nie zawsze więc argument, że do mieszkania z wielkiej płyty można się wprowadzić od razu, jest prawdziwy. Żeby tak było, zastane warunki muszą być akceptowane przez mieszkańców.
Również i same budynki z wielkiej płyty wymagają napraw i modernizacji, np. ocieplenia czy też wymiany przestarzałej instalacji elektrycznej. Najczęściej znajduje to odzwierciedlenie w wyższym czynszu administracyjnym. Mieszkańcy są bowiem zobowiązani do uiszczania tzw. funduszu remontowego.
Jakie mieszkanie wybrać? Lokalizacja ma znaczenie!
Największym atutem mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest ich lokalizacja. Najczęściej bowiem znajdują się w miejscach dobrze skomunikowanych z innymi częściami miasta, np. w pobliżu linii tramwajowej. Oferują też dostęp do rozwiniętej infrastruktury. W ich pobliżu znajdują się sklepy, restauracje, szkoły i przychodnie.
Z uwagi na niewielką dostępność działek budowlanych w centrach miast nowoczesne bloki często powstają na obrzeżach, choć nie zawsze jest to regułą. Wbrew pozorom taka lokalizacja również ma swoje zalety. Przede wszystkim pozwala na szybki wyjazd z miasta. W piątkowe popołudnie nie trzeba stać w wielokilometrowych korkach, by uciec od gwaru. Niejednokrotnie zapewnia też bliskość terenów rekreacyjnych, gdzie można aktywnie wypocząć na łonie natury.
Zakup mieszkania na własność to decyzja, która wymaga gruntownego przemyślenia. Zarówno lokum w nowym budownictwie, jak i w bloku z wielkiej płyty ma swoje zalety i wady. Jeżeli użytkownicy szukają przestrzeni łatwej do dostosowania pod ich potrzeby, wówczas lepiej wypada mieszkanie z rynku pierwotnego. Daje bowiem wolność aranżacyjną. Jest też komfortowe w użytkowaniu dla całej rodziny.