Jak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Wnetrze Osiedle Park Chopina 3 - Jak zmniejszyć koszty utrzymania mieszkania?

Domowy budżet nie jest z gumy, dlatego warto zadbać o to, aby w każdym miesiącu ostateczny bilans był dodatni. Obok czynszu, największym obciążeniem dla domowników są stałe wydatki na utrzymanie mieszkania, związane z opłatami za ogrzewanie, wodę i energię elektryczną. Czy można je w jakiś sposób obniżyć?

Najnowsze wyliczenia wskazują, że polska rodzina na utrzymanie mieszkania wydaje średnio około 900 złotych miesięcznie. Niemal połowa tej kwoty przeznaczana jest na ogrzewane oraz nośniki energii. I choć wydawać się może, że w kilkuosobowej rodzinie trudno zmniejszyć zużycie, zmiana codziennych nawyków często okazuje się zbawienna w skutkach.

Co więcej, już na etapie zakupu mieszkania warto podjąć decyzje, które w przyszłości poskutkują znacznie niższymi wydatkami.

Nowe mieszkania na sprzedaż – oszczędne miejsce do życia

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nowoczesne materiały oraz technologie budowlane mają kluczowe znaczenie w przypadku obliczania kosztów utrzymania nieruchomości. Różnice w porównaniu ze znacznie starszymi rozwianiami często wynoszą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent w skali roku.

Skąd się to bierze? Często kluczowa okazuje się strategia deweloperów, którzy starają się podnosić wartość inwestycji przy wykorzystaniu wielu innowacyjnych rozwiązań. W efekcie takich działań powstaje nowoczesne osiedle mieszkaniowe, które gwarantuje mieszkańcom realne korzyści w postaci niższych opłat.

Oszczędne mieszkanie w bloku – na co zwrócić uwagę?

Analizując oferty mieszkań dostępnych na rynku, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich metraż, położenie oraz cenę, ale też na sposób wykonania. Rzecz jasna w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań, które w jakiś sposób wpłyną na comiesięczne wydatki związane z ich utrzymaniem.

Znacznie lepiej pod tym względem prezentują się oczywiście nowe mieszkania na sprzedaż, których, jak wiadomo, obecnie nie brakuje na rynku. Osiedle mieszkaniowe wybudowane w ostatnich kilku latach z reguły dysponuje wieloma udogodnieniami dla mieszkańców.

Spośród nich wymienić należy między innymi nowoczesne okna. Spore oszklenia pozwalają w sposób naturalny doświetlić, a także dogrzać pomieszczenia. Do tego dochodzi brak znacznych strat cieplnych, które w starszej stolarce okiennej pojawiają się nazbyt często. Tak zwane okna pasywne to doskonały sposób na to, aby ograniczyć czas użycia urządzeń grzewczych.

To samo tyczy się odpowiednio dobranej izolacji termicznej. Użycie takich materiałów jak na przykład styropian grafitowy sprawia, że poszczególne pokoje nie muszą być tak intensywnie dogrzewane przy pomocy grzejników lub innych sprzętów.

To nie wszystko. Nowe mieszkanie w bloku to również okazja do skorzystania z wody ogrzewanej z sieci (brak konieczności montowania zewnętrznych ogrzewaczy wody) i nowoczesnej wentylacji, która znacząco ogranicza straty energii cieplnej.

Jak zmniejszyć rachunki w mieszkaniu?

Nowoczesne budownictwo pozwala załatwić wiele problemów związanych ze sporymi wydatkami ponoszonymi przez domowników. Zwłaszcza teraz, gdy ceny za poszczególne media wciąż rosną. Nawet energooszczędne, nowoczesne osiedle mieszkaniowe jednak nie wystarczy, jeśli nie zastanowimy się nad własnymi nawykami. Jak się okazuje, często nawet małe zmiany pozwalają zmniejszyć rachunki.

  • Urządzenia z klasą energetyczną A+++ – mowa tu zwłaszcza o sprzętach AGD. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na to, ile energii pobierają podczas normalnego funkcjonowania.
  • Tryb czuwania – obsługiwany jest przez wiele urządzeń. Telewizory, dekodery, modemy, routery, systemy audio – po przejściu w tryb czuwania nadal pobierają prąd, dlatego dobrym pomysłem będzie ich całkowite wyłączanie.
  • Codzienna higiena – mycie zębów przy cały czas lejącej się wodzie z kranu to czyste marnotrawstwo. Podobnie jak włączanie oświetlenia choć wchodzimy do łazienki tylko na chwilę.
  • Zasłonięte grzejniki – gdy przykryjemy je kanapą lub szafą, stają się mało efektywne, przez co energia jest marnotrawiona.
  • Napowietrzacze wody – warto zamontować je w kranach, ponieważ zmniejszają zużycie wody nawet o kilkadziesiąt procent.

Nowe mieszkanie znajdujące się w nowoczesnym bloku to gwarancja niższych opłat. Podobnie jak pozornie niewielka zmiana codziennych nawyków.

Aktualności

Kontakt

ul. Warszawska 189
05-092 Łomianki
Godziny otwarcia:
Pn-Pt900 - 1700
Sb900 - 1400

Sławbud Facebook Sławbud Youtube
Szybki kontakt!
+
Wyślij!