Rynek pierwotny czy wtórny?

v2 min - Rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup mieszkania lub domu to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Warto ją więc podjąć z rozwagą, analizując wszelkie dostępne możliwości. Nieruchomość można nabyć na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Na którą z opcji warto się zdecydować? Jaki dom lub mieszkanie na sprzedaż wybrać?

Rynek pierwotny – podstawowe atuty

Na rynku pierwotnym dostępne są nowe, nieużywane nieruchomości. Ich nabywcy są pierwszymi właścicielami, którzy użytkują lokale. Sprzedażą natomiast zajmują się deweloperzy bądź Spółdzielnie Mieszkaniowe. Jakie zalety ma kupno mieszkania lub domu na rynku pierwotnym?

To rozwiązanie, które daje, trudną do zmierzenia, satysfakcję bycia pierwszym mieszkańcem lokalu. Oferuje również dużą swobodę aranżacyjną. Mieszkanie lub dom można urządzić według własnego projektu, dostosowując wnętrza do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Jeśli nabywca odpowiednio wcześnie zdecyduje się kupić daną nieruchomość, niekiedy ma wpływ także na układ i wielkość pomieszczeń.

Decydując się na mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego, kupujący może liczyć również na nowoczesne sąsiedztwo. Nowe osiedla mieszkaniowe budowane są z materiałów, które wyróżniają się wysoką estetyką. Co więcej, są one energooszczędne, dzięki czemu nieruchomości z rynku pierwotnego najczęściej generują niższe koszty eksploatacyjne.

Nowe osiedla mieszkaniowe szczycą się również lepszą infrastrukturą. Bloki wyposażone są w garaże podziemne, windy, komórki lokatorskie, zamknięte place zabaw oraz tereny zarezerwowane do wspólnego wypoczynku dla mieszkańców. Bywa, że na ich dachach usytuowane są  nawet zielone tarasy. Podobnie bywa z osiedlami domów. Te wyposażone są w garaże, ogródki i części wspólne służące zabawie oraz wypoczynkowi.

Rynek wtórny – jakie ma zalety?

Na rynku wtórnym dostępne są mieszkania i domy „z drugiej ręki”. Trafiające na sprzedaż nieruchomości mają już swojego właściciela, którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Jakie atuty ma zakup lokum na rynku wtórnym?

Nabywając mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, inwestor otrzymuj nieruchomość w określonym standardzie. Dzięki temu nie traci czasu i pieniędzy na wybór materiałów wykończeniowych, a czasem nawet i mebli oraz sprzętów. Lokale z drugiej ręki najczęściej wymagają delikatnego odświeżenia i drobnych prac remontowych, co pozwala dopasować lokum do indywidualnych potrzeb i preferencji niewielkim nakładem kosztów.

Co ważne, nieruchomości z rynku wtórnego ze średnio o 5-10 proc. tańsze niż te z rynku pierwotnego. Dla osób mających ograniczone możliwości finansowe różnica ta może mieć duże znaczenie. Nabywca mieszkania lub domu z drugiej ręki może również liczyć na unikalną lokalizację. Nieruchomości tego typu często znajdują się blisko centrum lub w miejscach, gdzie żaden nowy budynek już nie powstanie.

Starsze osiedla mogą również pochwalić się rozbudowaną infrastrukturą. Bliskie sąsiedztwo placów zabaw, żłobków, przedszkoli, szkół oraz sklepów handlowo-usługowych to dla wielu osób czynnik mający duży wpływ na ostateczny wybór. Co więcej, starsze osiedla są również bardzo dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny? Co wybrać?

Kupujący wybierający rynek pierwotny najczęściej doceniają fakt, że nieruchomość jest nowa, dzięki czemu mogą ją zaaranżować we własnym guście i nie muszą remontować lokum. Z kolei nabywcy mieszkań lub domów z rynku wtórnego podkreślają, że są one dostępne praktycznie od ręki, a ich wybór jest na tyle zróżnicowany, że każdy znajdzie rozwiązanie odpowiadające mu czy to pod względem lokalizacji, czy to układu pomieszczeń.

To, na jaką opcję zdecyduje się kupujący, zależy od jego indywidualnych potrzeb. Decydując się na rynek pierwotny, warto bacznie przyjrzeć się renomie, jaką ma wybrany przez nabywcę deweloper, zwłaszcza jeśli lokum dopiero jest w budowie. Wówczas bowiem łatwiej określić czy oferowany dom lub mieszkanie na sprzedaż zostaną oddane na czas.

Aktualności

Kontakt

ul. Warszawska 189
05-092 Łomianki
Godziny otwarcia:
Pn-Pt900 - 1700
Sb900 - 1400

Sławbud Facebook Sławbud Youtube
Szybki kontakt!
+
Wyślij!