Co to jest przeniesienie prawa własności mieszkania?
Na początek najważniejsza definicja. Technicznie rzecz biorąc, do przeniesienia prawa własności nieruchomości dochodzi wtedy, gdy jedna strona traci własność, a druga ją nabywa. W przypadku mieszkań najczęściej dochodzi do tego wskutek zawarcia umowy sprzedaży.
Nie jest to jednak jedyna możliwość. Przeniesienie prawa własności może być realizowane także w ramach darowizny, zamiany, przekazania, dziedziczenia, zasiedzenia, wywłaszczenia, czy też uwłaszczenia. Każda ewentualność jest opisana w przepisach prawa, które w jej przypadku obowiązują.
Wracając jednak do umowy sprzedaży, należy podkreślić, że jest ona uznawana wyłącznie wtedy, gdy zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego. Wraz z jej podpisaniem, dotychczasowy właściciel nieruchomości traci do niej prawo na rzecz nowego właściciela. Po zakończonej transakcji warto zadbać jeszcze o dokonanie wpisu do księgi wieczystej.
Jak wygląda przeniesienie prawa własności mieszkania od dewelopera?
Powyższa procedura ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku transakcji na rynku wtórnym. Jak to jednak wygląda przy zakupie nowego mieszkania od dewelopera? Przeniesienie własności przeprowadzane jest w ramach umowy deweloperskiej. Dochodzi do tego jednak dopiero po odbiorze technicznym, a więc przekazaniu kluczy do mieszkania nabywcy.
W tym miejscu ważna kwestia. Otóż odbiór techniczny nieruchomości to moment, w którym klient ma prawo sprawdzić, czy deweloper wywiązał się ze swoich zobowiązań. Mówiąc krótko, czy standard mieszkania zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami. Należy więc szukać różnego rodzaju usterek, niedopatrzeń oraz wszelkich uchybień, które wymagają naprawy. Deweloper ma na to 30 dni od dnia podpisania protokołu odbioru.
Dopiero wówczas, gdy wszystko zostanie sprawdzone i zatwierdzone, podpisywana jest umowa przeniesienia własności w formie aktu notarialnego, a notariusz wnioskuje o dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Przeniesienie prawa własności nowego mieszkania – krok po kroku
- Pierwszy etap dotyczy wyboru nieruchomości, a także podpisania umowy deweloperskiej. To w niej znajdują się zapisy związane między innymi z ceną i sposobem wykończenia mieszkania. Zapisy te mają znaczenie podczas odbioru technicznego.
- W umowie deweloperskiej wskazana jest również cena nieruchomości. W kolejnym etapie nabywca jest zobowiązany do uiszczenia tej opłaty na rzecz dewelopera.
- W zależności do tego, w którym momencie umowa została podpisana, dochodzi do budowy mieszkania lub od razu jego przekazania.
- To właśnie na tym etapie odbywa się odbiór techniczny, w trakcie którego nabywca powinien upewnić się, czy wszystkie ustalenia zostały zrealizowane, a sama nieruchomość jest w dobrym stanie. Po zatwierdzeniu protokołu odbioru przekazywane są klucze.
- Na koniec dochodzi do podpisania umowy przeniesienie prawa własności mieszkania w formie aktu notarialnego. Nabywca staje się nowym właścicielem nieruchomości.
Czy za przeniesienie prawa własności mieszkania się płaci?
Akt notarialny nie jest sporządzany za darmo, a wszelkie koszty ponosi nabywca. Jaka jest ich wysokość? To zależy między innymi od wielkości mieszkania. Zwykle wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych – obejmują taksę notarialną, podatki, koszt wypisów i wniosków oraz opłaty sądowe.
Przeniesienie prawa własności mieszkania to ostatni etap nabycia nieruchomości, po którym stajesz się jej właścicielem. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wygląda cała procedura i jakie są Twoje prawa oraz obowiązki.