Co to jest Program Bezpieczny Kredyt 2%? Na czym polega?
Jednak po kolei. Na początek warto wyjaśnić, iż mówimy o programie rządowym, który zakłada gwarancję stałego oprocentowania kredytu hipotecznego na poziomie 2% przez 10 lat (do tego trzeba doliczyć jeszcze marżę banku) przy wysokości maksymalnie 500 tysięcy złotych dla singla oraz 600 tysięcy złotych dla pary. Co ważne, finansowanie jest udzielane niezależnie od metrażu kupowanego mieszkania bądź domu.
Wsparcie polega na dopłatach ze środków Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, które pozwalają znacząco zmniejszyć ratę. Jak można przeczytać na stronie internetowej gov.pl, różnica dla pierwszej raty z dopłatą w porównaniu z ratą bez dopłaty może wynieść nawet 2800 złotych.
Co stanie się po 10 latach? Kredytobiorca będzie spłacał kredyt poprzez ratę stałą, która nie przekroczy więcej niż 3 172,74 złotych (według dzisiejszych ustaleń). Kwota ta będzie niższa w przypadku wcześniejszej nadpłaty kredytu lub w razie obniżenia stóp procentowych.
Kto może skorzystać z Programu Bezpieczny Kredyt 2%?
Rządowe wsparcie skierowane jest do osób do 45. roku życia, które nie posiadają i nie posiadały domu bądź mieszkania na własność. Nie mogą również posiadać spółdzielczego prawa do nieruchomości. Co ważne, dopłaty otrzymują:
- pojedyncze osoby – single są w stanie zaciągnąć kredyt na kwotę 500 tysięcy złotych,
- małżeństwa i rodziny z dziećmi – w ich przypadku kwota maksymalna wynosi 600 tysięcy złotych. Co ważne, wspomniane warunki związane z brakiem posiadania prawa do lokalu musi spełnić tylko jedna osoba.
Nie ma znaczenia, czy chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego – masz prawo złożyć wniosek o wsparcie w wyznaczonych bankach, które biorą udział w programie. Oczywiście nie oznacza to, że każde zgłoszenie musi zostać zaakceptowane.
Rządowy Program Bezpieczny Kredyt 2% – najważniejsze pytania i odpowiedzi
Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu akcji, powstają pewne wątpliwości, które warto rozwikłać jeszcze przed wypełnieniem i złożeniem wniosku. Żeby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań w sprawie programu.
- Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego? To oczywiście zależy od kilku czynników. Jak wskazuje strona gov.pl, jeżeli rodzina zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu w wysokości 550 zł na okres 30 lat, pierwsza rata wyniesie 2832,19 złotych, natomiast po 10 lat wzrośnie ona do 3172,74 złotych (biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację rynkową). Rata bez rządowej dopłaty wyniosłaby natomiast 5405,28 złotych.
- Jak wysoki musi być wkład własny? Program nie zakłada kwoty minimalnej, jeśli zaś chodzi o kwotę maksymalną, została ona ustalona na poziomie 200 tysięcy złotych (cena mieszkania przy takim wkładzie może więc wynieść 700 tysięcy złotych w przypadku singli i 800 tysięcy złotych w przypadku par i rodzin).
- Czy istnieje możliwość nadpłaty kredytu hipotecznego bez utraty wsparcia? Tak, ale dopiero po trzech latach. Wcześniej nadpłata musi dotyczyć wyłącznie części zobowiązania objętej gwarancją. Jest to dopuszczalne także wówczas, gdy suma wysokości nadpłaty i wkładu własnego nie przekracza kwoty 200 tysięcy złotych.
- Jakie banki przyjmują wnioski o bezpieczny kredyt? Lista instytucji biorących udział w programie jest dostępna na stronie internetowej BGK, czyli Banku Gospodarstwa Krajowego (obecnie wynosi ona 7 banków). Podobnie jak w serwisach rządowych, znajduje się tam również szereg innych informacji dotyczących rządowego wsparcia.
Program Bezpieczny Kredyt 2% dla może okazać się szansą na uzyskanie finansowania zakupu wymarzonego mieszkania bądź domu. Warto więc przynajmniej rozważyć skorzystanie z niego, a także prześledzić ofertę mieszkań – nasze biuro oferuje atrakcyjne nieruchomości zlokalizowane pod Warszawą, które mogą Cię zainteresować.