Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Ich wybór zależy przy tym od sporej liczby czynników, związanych z sytuacją materialną, ofertą rynkową, a także aktualnymi i przyszłymi potrzebami. Z tego powodu warto omówić je dokładniej, by móc na koniec wskazać, która opcja wydaje się korzystniejsza.
Zakup mieszkania dla studenta – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Niezależnie od sytuacji, życie „na swoim” zawsze ma szereg zalet, które koniecznie należy wziąć pod uwagę. Także wówczas, gdy mowa jest o mieszkaniu studenckim.
- Na pierwszym miejscu trzeba postawić bezpieczeństwo. Własne mieszkanie daje gwarancję, że nikt Cię z niego nie wyrzuci. Nie musisz martwić się, czy padniesz ofiarą nieuczciwego wynajmującego lub agencji pośredniczących w wynajmie, które stawiają przede wszystkim na własny zysk. Podwyżki czynszu, utrata kaucji (często w wysokości kilku tysięcy złotych), nagłe wypowiedzenie umowy najmu – tego typu zagrożenia nie występują w przypadku zakupu nieruchomości.
- Choć zakup mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami, pamiętaj o tym, że wynajem również pochłania środki. Często wysokie, zwłaszcza w dużych miastach, w których nawet kawalerki bywają horrendalnie drogie (średnie ceny kształtują się w przedziale od 2000 do 3000 złotych).
- Własne mieszkanie na studiach może okazać się też dobrym startem w dorosłe życie. Jeżeli planujesz nie tylko uczyć się, ale żyć i pracować w wybranym przez siebie mieście, będzie to transakcja z myślą o przyszłości. Pozwoli Ci łatwiej „osiąść” w nowym miejscu. Jednocześnie zyskujesz pełną swobodę w decydowaniu o wystroju poszczególnych pomieszczeń – w przypadku wynajmu musisz liczyć się ze sprzeciwem właściciela.
Zakup mieszkania na studia to przede wszystkim bezpieczeństwo oraz pewność, że będziesz w stanie z niego korzystać przez cały okres nauki. A także długo po zdobyciu dyplomu – jeżeli nowe miasto nie ma być jedynie chwilowym przystankiem w Twoim życiu, jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.
Mieszkanie dla studenta na wynajem – wady i zalety
Wynajem mieszkania wydaje się tańszą opcją (przynajmniej na początku), dlatego decydują się na niego rodziny, które nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości na własność. Wspomnieć trzeba również o osobach, dla których przeprowadzka do nowego miasta ma być jedynie chwilowa, na czas studiów.
Należy przy tym pamiętać, że poszukiwanie odpowiedniego lokum może potrwać. Nawet w dużych miastach. Co prawda oferta jest szeroka, jednak nie oznacza to, że tak łatwo jest znaleźć mieszkanie, które z jednej strony wyróżnia się dobrym standardem, a z drugiej nie wiąże się z bardzo wysokim standard. Do tego dochodzi właściciel – trzeba się z nim dogadać, a także sprawdzić, czy przedstawiona przez niego umowa najmu nie zawiera żadnych pułapek.
Co wybrać – zakup czy wynajem mieszkania dla studenta?
Jeżeli zależy Ci na tym, aby czuć się swobodnie w nowym miejscu, a jednocześnie planujesz zostać w nim dłużej, niż jedynie przez kilka lat, kupno własnej nieruchomości będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie wówczas, gdy skorzystasz z oferty cenionego dewelopera, zapewniającego dostęp do mieszkań położonych w atrakcyjnych lokalizacjach.
Wynajem na samym początku jest tańszy, jednak musisz jednocześnie pamiętać o zachowaniu ostrożności i sprawdzeniu wszystkiego po kilka razy. Mowa tu nie tylko o wysokości czynszu, ale również o umowie najmu oraz pozostałych kwestiach, które mają wpływ na wygodę i bezpieczeństwo życia w obcym mieście. Ostateczna decyzja należy oczywiście do Ciebie.