Odbiór mieszkania od dewelopera – jak to zrobić z głową? 5 użytecznych wskazówek
Zanim zaczniesz urządzać i wprowadzisz się do własnego „M”, musisz przejść odbiór mieszkania. Często jawi się on jako kolejna, żmudna procedura związana z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym. Dlatego część osób nie przykłada do niego należytej wagi. Tymczasem stanowi on doskonałą okazję, by ocenić, czy deweloper należycie wywiązał się ze swoich zobowiązań.
Najogólniej mówiąc, odbiór mieszkania polega na sprawdzeniu stanu technicznego nieruchomości. W jego ramach strony kontraktu (najczęściej kupujący i przedstawiciel dewelopera) podpisują protokół oględzin lokum, w którym powinna znaleźć się m.in. lista ewentualnych niedociągnięć technicznych, jakie przyszły właściciel odnotował w trakcie inspekcji.
Jeżeli chcesz spędzić w mieszkaniu co najmniej kilka lat, nie traktuj odbioru nieruchomości jako zwykłej formalności, lecz dobrze się do niego przygotuj. Inaczej możesz przeoczyć istotne kwestie, które później odbiją się na komforcie korzystania z nieruchomości. O czym warto pamiętać w szczególności?
1. Zachowaj zimną krew
Odbiór techniczny mieszkania to ostatnia prosta na drodze do wymarzonego lokum. Nietrudno więc dać się ponieść emocjom. Niestety, na tym etapie mogą one przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego warto trzymać je na wodzy i postawić na pragmatyzm. Dzięki niemu dokonasz realnej oceny lokum i wypunktujesz jego wszelkie mankamenty.
2. Skorzystaj z fachowego wsparcia
Jako nabywca podczas odbioru mieszkania powinieneś zweryfikować zgodność zastanego stanu technicznego nieruchomości z normami budowlanymi i dokumentacją dołączoną do umowy deweloperskiej. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz tego robić na własną rękę. Możesz skorzystać np. ze wsparcia rzeczoznawcy budowlanego lub eksperta ds. odbioru mieszkań deweloperskich.
Specjalista dokona niezbędnych pomiarów, sprawdzi wylewki, piony i kąty, skontroluje instalację elektryczną, grzewczą i gazową. Innymi słowy, dokładnie przeanalizuje stan techniczny mieszkania i odnotuje wszelkie usterki i wady.
3. Dobrze przygotuj się do odbioru mieszkania
Nawet jeśli korzystasz z profesjonalnego wsparcia, nie zwalnia Cię to z konieczności dobrego przygotowania się do odbioru mieszkania. Przed spotkaniem przeczytaj kilkakrotnie umowę deweloperską i standard mieszkania, tak aby wiedzieć, czego powinieneś się spodziewać, a czego nie. Weź ze sobą notes i długopis, by skrupulatnie zanotować ewentualne usterki, a także telefon, którym wykonasz zdjęcia niedociągnięciom.
4. Zadbaj o to, aby protokół odbioru został odpowiednio sporządzony
Protokół odbioru mieszkania od dewelopera to dokument, na którego podstawie możeszdochodzić swoich roszczeń. Dlatego wszystkie zauważone wady i usterki powinny zostać wpisane do niego. Nie zgadzaj się na żadne ustne porozumienia dotyczące poprawek, gdyż możesz mieć problemy z ich późniejszym wyegzekwowaniem.
Jeżeli mieszkanie ma poważne wady, które uniemożliwiają korzystanie z nieruchomości, zastanów się, czy chcesz podpisywać protokół. Możesz umówić się na kolejny termin odbioru – już po usunięciu przez dewelopera rażących błędów – i wtedy złożyć podpis pod dokumentem. Pamiętaj, w protokole powinien znaleźć się również termin, do którego deweloper zobowiązuje się usunąć usterki.
Odbiór mieszkania nie musi być stresującą procedurą, o ile odpowiednio się do niego przygotujesz. Rzetelny deweloper nie będzie chciał niczego przed Tobą ukryć. Dlatego tak istotne jest to, aby przy wyborze nieruchomości zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry, takie jak metraż czy rozkład pomieszczeń, ale również renomę firmy deweloperskiej. Przedsiębiorstwo, które cieszy się dobrymi opiniami, rzetelnie wywiązuje się ze swoich obietnic.