Kiedy warto zmienić mieszkanie na nowe?
Wybór odpowiedniego mieszkania to niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli jego zakup zamierza się pokryć ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego. Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej zmiennych trzeba wziąć pod uwagę, gdyż lokum musi być dostosowane nie tylko do aktualnych, ale i przyszłych potrzeb jego użytkowników.
Tymczasem jedne rzeczy da się przewidzieć, inne nie. Sprawia to, że mieszkanie coraz rzadziej jest postrzegane jako inwestycja na całe życie. Istnieje bowiem szereg sytuacji, kiedy warto zmienić lokum na nowe. Oto najważniejsze.
- Gdy Twoja rodzina się rozrasta. Nowy członek rodziny to najczęstszy impuls do zmiany mieszkania. Jeśli wchodzisz w związek lub rodzi Ci się dziecko, potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, aby wszystkim wygodnie się żyło. To dobry moment, aby zainwestować w większe lokum. Uważaj, jeśli chcesz kupić mieszkanie na kredyt, musisz pamiętać, że posiadanie dziecka zmniejszy Twoją zdolność kredytową – średnio o 6-10 proc. Dlatego powiększenie rodziny warto zaplanować, tak aby ubiegać się o wsparcie finansowe, zanim pociecha pojawi się na świecie.
- Gdy zaczyna brakować przestrzeni. Nie tylko pojawienie się nowego członka rodziny sprawia, że w dotychczasowym mieszkaniu zaczyna brakować miejsca. Przestrzeń zabierają także nowe sprzęty, meble i przedmioty. Nie zawsze ich uporządkowanie pozwoli zwolnić wystarczającą ilość miejsca, a nie każde lokum ma piwnicę lub komórkę lokatorską. W takiej sytuacji warto zdecydować się na zakup większego mieszkania, w którym pomieścisz wszystkie swoje rzeczy.
- Gdy Twoja sytuacja materialna się polepszyła i chcesz podnieść standard życia. Zarabiasz więcej i masz dość życia w kawalerce lub ciasnym dwupokojowym mieszkaniu? To dobry moment na przeprowadzkę. Zakup większego lokum na nowo wybudowanym osiedlu nie tylko podniesie Twój standard życia, ale również sprawi, że będziesz z niego czerpać więcej satysfakcji.
- Gdy okolica przestaje spełniać Twoje oczekiwania. W miejscu, w którym mieszkasz, brakuje żłobków lub przedszkoli? A może spokojna okolica zmieniła się w gwarną za sprawą nowo wybudowanego osiedla lub ulicy? Jeśli sąsiedztwo przestaje spełniać Twoje oczekiwania, szybko stracisz radość z życia. Wówczas lepiej kupić mieszkanie w okolicy, która bardziej Ci odpowiada.
- Gdy Twoja rodzina się kurczy. Gdy dzieci „idą na swoje”, to dobry czas, by zastanowić się nad zmianą lokum. Jeśli dotychczasowe mieszkanie jedynie generuje dodatkowe koszty związane z jego utrzymaniem, warto je zamienić na mniejsze.
- Gdy brakuje Ci środków finansowych lub sił, by dbać o mieszkanie. Duża nieruchomość oznacza wyższy czynsz administracyjny i opłaty za media, którym na emeryturze trudno sprostać. W pewnym wieku problemem zaczyna być nawet posprzątanie dużego mieszkania. W takiej sytuacji warto sprzedać dotychczasowe lokum i kupić mniejsze, które będzie tańsze w eksploatacji i mniej kłopotliwe w utrzymaniu.
- Gdy decydujesz się na home office. Home office lub praca hybrydowa to opcje, na które decyduje się coraz więcej osób. Kiedy jednak lokum staje się nie tylko mieszkaniem, ale i biurem, musisz umiejętnie zaaranżować przestrzeń, aby zachować work&life balance. Niewielka ilość wolnej przestrzeni może się w takim wypadku okazać przeszkodą nie do przeskoczenia. Wówczas warto zdecydować się na większe lokum, w którym będzie miejsce na biuro.
Zakup mieszkania to poważna i trudna decyzja, którą warto przemyśleć. Nawet jeśli lokum spełnia aktualne potrzeby, niekoniecznie musi być inwestycją na całe życie. Takie podejście uchroni Cię przed wyborem mieszkania „na wyrost” i zainwestowaniem oszczędności w coś, czego tak naprawdę nie potrzebujesz. Gdy jednak w grę wchodzi wieloletni kredyt hipoteczny, podczas zakupu lokum trzeba wziąć pod uwagę przyszłe potrzeby. W przeciwnym razie utkniesz na lata w miejscu, które szybko przestanie spełniać Twoje oczekiwania.