Co to jest czynsz administracyjny? Definicja
Czynsz administracyjny to obowiązkowa opłata przekazywana co miesiąc przez właściciela nieruchomości na rzecz wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Co ważne, o wysokości czynszu decyduje zarządca budynku, choć jedynie częściowo. Stawki ustalane są między innymi na podstawie specyfiki i wielkości lokali, kosztu różnych usług (na przykład wywozu śmieci) i stawek za energię.
Co składa się na czynsz administracyjny? Na co idą pieniądze? Opłaty możemy podzielić na dwie grupy – pierwsza dotyczyć będzie eksploatacji budynku i związanych z tym kosztów. Obejmują one przede wszystkim:
- odprowadzanie ścieków,
- zaliczkę za ogrzewanie,
- opłaty za zużycie wody (w zależności od ustaleń będzie to wyłącznie woda zimna lub także ciepła),
- rachunki za prąd wykorzystywany w częściach wspólnych,
- wywóz śmieci,
- podatki.
Wysokość powyższych opłat nie zależy od wspólnoty bądź spółdzielni, a od stawek dostawców energii, usługodawców i władz miasta lub gminy. Jak nietrudno się więc domyślić, w dużych miastach czynsz administracyjny będzie wyższy niż w przypadku mniejszych ośrodków, takich jak Łomianki czy Marki.
Drugą grupę tworzą natomiast opłaty ustalane przez zarządcę budynku, a więc wspólnotę bądź spółdzielnię. To on decyduje również o tym, w jaki sposób wykorzystane zostaną środki. Duża część czynszu administracyjnego jest przeznaczane na utrzymanie budynku, a mówiąc dokładniej, jego poszczególnych elementów i obszarów. Chodzi tutaj w szczególności o klatki schodowe, windy, komórki lokatorskie, piwnice, a także dach i konstrukcje nośne. Zbierane pieniądze umożliwiają realizację prac naprawczych i zatrudnienie osób odpowiedzialnych za sprzątanie. A skoro jesteśmy przy pracownikach, wspólnoty i spółdzielnie zatrudniają ponadto księgowych, zarządców, a nierzadko prawników lub doradców prawnych.
Czynsz administracyjny to też fundusz remontowy, który, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest na remonty części wspólnych, a więc malowanie klatek schodowych, ocieplanie, naprawy wind itd.
Ile wynosi czynsz administracyjny? Od czego zależy jego wysokość?
Jak wskazują powyższe informacje, na czynsz administracyjny składa się sporo elementów. Wynieść może on od kilkuset do grubo ponad tysiąca złotych. Od czego zależy ostateczna kwota? Jest co najmniej kilka czynników, o których trzeba pamiętać. Na pewno duże znaczenie mają aktualne stawki za media. Do tego dochodzi jeszcze wielkość budynku, jego specyfika (na przykład użyte materiały izolacyjne), a także polityka spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Analizując sytuację na rynku, łatwo można dojść do wniosku, że największy czynsz administracyjny płacą mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa. Oczywiście jego wysokość nie jest stała – zmienia się przeważnie w zależności od sytuacji na rynku. To jeden z wielu powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na wyprowadzkę z dużych aglomeracji. W takich miejscowościach jak wspomniane już Łomianki czy Marki czynsz administracyjny może być niższy nawet o kilkadziesiąt procent. A że rynek nieruchomości w tym miejscach cały czas się rozwija, co ma przełożenie na dostępność wielu ofert, warto przynajmniej zwrócić na nie uwagę.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania, dokładnie przeanalizuj wszystkie czekające Cię wydatki. Nie tylko wysokość rat kredytowych, ale również podatki, opłaty dodatkowe i czynsz administracyjny. Dzięki temu będziesz w stanie ustalić, czy jesteś w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem.