Świadectwo energetyczne – co to jest? Co zawiera?
Na początek definicja. Świadectwo energetyczne (zwane również certyfikatem lub charakterystyką) to dokument wskazujący na roczne zapotrzebowanie budynku na energię wykorzystywaną do:
- produkcji ciepłej wody użytkowej,
Dzięki tym zapisom właściciele mieszkań, domów i lokali użytkowych (a także osoby, które dopiero planują inwestycję) mogą w łatwy sposób wyliczyć miesięczne oraz roczne zużycie energii. To z kolei pozwala na określenie kosztów utrzymania budynku. I choć tego typu obliczenia zawsze będą szacunkowe, dają pewien ogląd na to, czy dana nieruchomość rzeczywiście jest energooszczędna, czy też wręcz przeciwnie.
Warto podkreślić, że świadectwo charakterystyki energetycznej domu, mieszkania lub innego budynku może mieć postać papierową lub elektroniczną. Poza wspomnianymi danymi dotyczącymi zapotrzebowania na energię, często zawiera również informacje na temat zalecanych działań, które pozwolą obniżyć zużycie. Świadectwo sporządzać powinny wyłącznie osoby posiadające niezbędne uprawnienia w tej kwestii.
Kiedy możesz zapoznać się z certyfikatem energetycznym budynku?
Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację polityczno-ekonomiczną w naszej części Europy, w pełni zrozumiałe jest, że osoby kupujące mieszkania, domy lub segmenty chcą dowiedzieć się, czy interesujące ich nieruchomości okażą się drogie w utrzymaniu.
Pomóc w tym może właśnie świadectwo energetyczne. Dokument ten posłuży też do obliczenia miesięcznych wydatków, a co za tym idzie, planowania budżetu rodzinnego. Co istotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, deweloperzy mają obowiązek sporządzać certyfikaty energetyczne. Kiedy muszą przekazać je swoim klientom? Podczas zawierania umowy:
- przenoszenia własności nieruchomości,
- ustanowieniu odrębnej własności lokalu.
W tym miejscu ważna informacja dla osób inwestujących w mieszkania pod wynajem. Świadectwo energetyczne należy bowiem przedstawić również przy okazji zawierania umowy najmu. Podobnie jak w przypadku sprzedaży budynku, obowiązek ten dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych.
Czy warto sprawdzić świadectwo energetyczne przed zakupem domu, mieszkania lub segmentu?
Choć sporządzanie omawianych certyfikatów jest obowiązkiem dewelopera, nie wszyscy klienci decydują się na jego analizę. To błąd, ponieważ dokument ten zawiera szereg przydatnych informacji, które z jednej strony ułatwią Ci planowanie budżetu, a z drugiej pozwolą uniknąć zakupu nieruchomości drogiej w utrzymaniu.
Wiedza na temat ogólnego zapotrzebowania budynku na energię pomaga ponadto wprowadzić niezbędne zmiany mające na celu obniżenie zużycia, a także zakupić energooszczędne urządzenia. Mowa tu nie tylko o lodówce, pralce, czy telewizorze, ale też o systemie oświetlenia bądź klimatyzacji. Wszystko to przekłada się na szereg cennych informacji, dzięki którym jesteś w stanie uzyskać poważne oszczędności.
Ile wynosi termin ważności świadectwa energetycznego? Zazwyczaj 10 lat, chyba że w tym czasie przeprowadzone zostaną działania (rozbudowa, modernizacja itd.), które zmienią charakterystykę energetyczną budynku. W takiej sytuacji certyfikat powinien zostać wystawiony na nowo.
Koszt utrzymania mieszkań, domów i lokali użytkowych co roku się zmienia. To efekt wahań cen energii, a często również problemów ze stabilnymi dostawami. Znajomość zapotrzebowania budynku na energię pozwoli Ci lepiej reagować na tego typu wydarzenia i podejmować korzystne dla siebie decyzje, dlatego lepiej nie bagatelizować zapisów dostępnych w omówionym wyżej certyfikacie energetycznym.