Wzrost cen nieruchomości w 2023 r. – z czego wynika? Jakie czynniki będą go kształtować?
W jednym z artykułów opublikowanych na naszym blogu w 2022 r. podjęliśmy się próby oceny, czy w związku z obserwowanymi zawirowaniami gospodarczymi ceny nieruchomości będą spadać w 2023 roku. W związku z wojną na Ukrainie i wysokimi stopami procentowymi spadła zdolność kredytowa Polaków, a tym samym zmniejszył się popyt na mieszkania. W związku z tym część analityków wieszczyła spadki cen nieruchomości.
Wśród zaprezentowanych stanowisk było też takie, które mówiło, że „ceny mieszkań w 2023 r. wzrosną, choć nie będą to tak dynamiczne podwyżki jak w poprzednim roku”. I jak pokazuje obecna sytuacja na rynku nieruchomości, to właśnie to zdanie okazało się prawdziwe. Rynek pozostał nieugięty – ceny nieruchomości nie zmalały. Przewidywany spadek cen 2023 r. jest bowiem hamowany przez wiele czynników. Oto najważniejsze.
1. Wysokie stawki najmu
Nasilona wojną w Ukrainie migracja sprawia, że stawki czynszów za wynajem mieszkania w Polsce stale rosną. W niektórych miastach podwyżki sięgnęły nawet procent. Dla osób, które dysponują gotówką lub zdolnością kredytową, zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych to szansa na dodatkowy zysk. Zwiększony popyt na mieszkania winduje ceny. Wzrosty widać zwłaszcza w segmencie kawalerek oraz mieszkań dwupokojowych. Te bowiem cieszą się największym zainteresowaniem wynajmujących.
Nie tylko teraz zakup nieruchomości pod wynajem wydaje się korzystny. Również i w perspektywie długoterminowej daje szansę na osiągnięcie atrakcyjnej stopy zwrotu. Rosnąca inflacja sprawia bowiem, że wartość nieruchomości rośnie z czasem. Właściciel mieszkania może więc systematycznie podnosić stawki najmu, osiągając wyższe zyski. Ostateczna stopa zwrotu z najmu zależy od wielu czynników, w tym m.in. lokalizacji nieruchomości.
2. Odbudowa akcji kredytowej
Do odbudowy popytu na mieszkania ma przyczynić się rosnąca w 2023 roku zdolność kredytowa Polaków. Wspierać ją ma nie tylko zastąpienie WIBOR-u WIRON-em, ale również spadek oprocentowania kredytów i wzrost płac. Jednak to, jak szybko odbudowa akcji kredytowej będzie postępować i w jakim stopniu przełoży się na wzrost cen nieruchomości, zależy od wielu czynników.
3. Rządowy program Pierwsze Mieszkanie
Do wzrostu cen nieruchomości może przyczynić się rządowy program Pierwsze Mieszkanie, który ma ruszyć 1 lipca 2023 r. Obserwowane obecnie wysokie stawki kredytów hipotecznych sprawiają, że wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup pierwszego mieszkania. Rządowy program polegający na dofinansowaniu kredytu hipotecznego ma to im umożliwić.
Przewidywania specjalistów co do efektów rządowego wsparcia nie są jednak jednoznaczne. Jedni uważają, że odbuduje on w pewnym stopniu popyt na mieszkania i ożywi rynek, co znajdzie odzwierciedlenie w podwyżkach cen nieruchomości. Są też tacy, którzy twierdzą, że program Pierwsze Mieszkanie nie przyniesie znaczących zmian na rynku.
Jednak już teraz analitycy zwracają uwagę na rosnącą liczbę rezerwacji mieszkań z wydłużonym terminem podpisywania umowy deweloperskiej. Co więcej, program może skłonić klientów niekwalifikujących się do dofinansowania, a dysponujących gotówką lub zdolnością kredytową do zawierania transakcji kupna w obawie przed zmniejszeniem się oferty mieszkań i wzrostami cen.
Podsumowując, choć część analityków sądziła, że ceny nieruchomości w 2023 r. będą niższe niż w 2022 r., przewidywane spadki nie nastąpiły. Wpływ na to ma szereg czynników, w tym m.in. atrakcyjne stawki najmu, które zachęcają do zakupu mieszkań w celach inwestycyjnych, powolna odbudowa akcji kredytowej wśród Polaków, a także rządowy program Pierwsze Mieszkanie.