Co to jest automatyka budynkowa na osiedlu mieszkaniowym?
Jak sama nazwa wskazuje, mówimy o systemie automatycznego zarządzania budynkami, w skład którego wchodzić mogą zintegrowane instalacje. Jakie dokładnie? To zależy od poziomu rozbudowy, a także rozwiązań, na jakie zdecydował się deweloper. Najczęściej jednak automatyzacji poddane zostają mechanizmy jak:
Do tego dojść może jeszcze automatyka alarmu, nawadniania osiedlowych ogrodów oraz wszelkiego rodzaju rozwiązań przygotowywanych z myślą o maksymalnym oszczędzaniu energii. Choć jeszcze nie tak dawno instalacje automatyczne implementowane były w głównej mierze w przemyśle i domach jednorodzinnych, obecnie ich potencjał dostrzegają również deweloperzy.
Nowe osiedla mieszkaniowe coraz częściej zachęcają nie tylko wygodnymi metrażami, korzystną lokalizacją i standardowymi udogodnieniami (szerokie klatki schodowe, miejsca parkingowe, rowerownie), ale też nowymi technologiami, czego przykładem są wskazane przez nas systemy.
Jakie korzyści zapewnia automatyka budynkowa na osiedlu mieszkaniowym
Najważniejszym celem przyświecającym deweloperom podczas planowania oraz instalowania tego typu mechanizmów jest maksymalne ułatwienie życia mieszkańców. W większości przypadków nie muszą oni zastanawiać się, jak działa system ochrony, monitoringu, czy oświetlenia – one po prostu funkcjonują. Automatycznie, bez dodatkowej ingerencji, czy też konieczności wykonywania skomplikowanych ruchów.
To samo zresztą tyczy się technologii implementowanych w mieszkaniach, nie tylko w częściach wspólnych. Doskonałym tego przykładem jest instalacja grzewcza, którą w ramach jednej konfiguracji można dostosować do aktualnych potrzeb oraz indywidualnych preferencji.
To jednak nie wszystko. Automatyka budynkowa na osiedlu mieszkaniowym wykorzystywana jest również w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej oraz grzewczej. Stosowana jest ona wraz z innymi rozwiązaniami, już typowo budowlanymi. Mowa tutaj w głównej mierze o takich kwestiach jak:
- duże, szczelne okna wpuszczające mnóstwo światła dziennego,
- izolacja termiczna eliminująca straty cieplne,
- wysokiej jakości materiały.
Dzięki automatyce budynkowej, a także przemyślanemu projektowi, nowe osiedla mieszkaniowe spełniają kluczowe kryteria ekologiczne, co przekłada się na możliwość obniżenia rachunków za prąd i ogrzewanie. Tego typu czynniki są dla klientów biur deweloperskich bardzo ważne, za czym oczywiście idzie wciąż poszerzana oferta mieszkań.
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe – gdzie ich szukać?
Choć może się wydawać, że zarówno automatyka budynkowa, jak i szereg innych technologii, to specyfika wyłącznie dużych miast, w rzeczywistości tego typu systemy implementowane są również w mniejszych ośrodkach. Doskonałym tego przykładem są lokalizacje podwarszawskie, takie jak Łomianki oraz Marki.
Powstaje tam coraz więcej osiedli budowanych na podstawie najnowszych kryteriów, uwzględniających konieczność stosowania tego typu rozwiązań. Klienci mogą więc liczyć z jednej strony na oszczędność i wysoki komfort życia, a z drugiej na spokojną, zieloną okolicę, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
Na tego typu korzyści zwracają uwagę osoby zainteresowanie nie tylko mieszkaniami, ale też lokalami usługowymi. W każdym przypadku automatyka budynkowa zmienia wiele. Zarówno pod kątem codziennej wygody, jak i ograniczania zużycia energii. Wszystko to sprawia, że warto się nią zainteresować.